недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Математика је баук с разлогом

Жељка Бутуровић   
недеља, 15. март 2009.

У недавном броју “Времена” покренута је тема наставе математике, тј “баука математике“. Нажалост, у тексту је изостао критички осврт над обиљем укорењених предрасуда које се већ дуже време узимају здраво за готово о практично свакој дискусији о образовању.

 
Политички живот

Немојте да будемо већи католици од папе и да због прања нечије биографије и додворавања Бриселу и Берлину прихватамо нешто што не можемо да испунимо

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 02. октобар 2017.

У Народној скупштини Републике Србије прошле недеље се расправљало и гласало о два закона о образовању: Закону о основама система и образовања и Закону о високом образовању.

 
Коментар дана

„Набуко“ поново у игри

Александар Костић   
петак, 11. јануар 2013.

Изградња скраћеног Набука оставља могућност да стари пројекат једном ипак буде реализован у случају покоравања Ирана, који је и због тога умногоме мета планова западних стратега.

 
Културна политика

Слику Клинтонову љубим

Миодраг Зарковић   
понедељак, 09. март 2009.

Да ли је Влади Дивцу фалила длака с главе што је, уочи америчких избора 2000. године, првих у САД на којима је имао право гласа, јавно поручио да ће заокружити Џорџа Буша, јер Алу Гору не може да опрости што је био у администрацији која му је бомбардовала отаџбину?!

 
Политички живот

У чему је магија феномена Прелетачевића Белог?

Бранислав Ристивојевић   
понедељак, 13. март 2017.

Страх на наше очи нестаје, копни и ослобођени духови се преображавају у оличења храбрости. Нешто што скоро нисмо видели на лицима напаћеног и измученог народа. И што је још важније, он је још једини који може да на политичкој сцени разреши најчувенији Гордијев чвор - активирање окорелих апстинената.

 
Коментар дана

Добричино писмо и Нушићеве поуке

Владимир Недељковић   
четвртак, 03. јануар 2013.

„Новопечени“ критичари Ћосића или не разумеју шта је систем или не разумеју шта је држава. У сваком случају, многи за и од идеологије живе, али су ретки они који попут Ћосића, због исте, стављају главу на пањ савремених идеолога.

 
Културна политика

Коме још треба Филхармонија?

Никола Танасић   
понедељак, 09. март 2009.

Друштву су за опстанак важнији државни универзитети, школе и гимназије, него Министарство просвете, битнија је Филхармонија од Министарства културе. Ако ова земља остане без Министарства културе, њена култура ће некако преживети. Ако остане без Филхармоније, спаса јој нема.

 
Политички живот

Опозиција и прихватање неравноправних изборних правила игре

Маринко М. Вучинић   
уторак, 07. март 2017.

Две деценије након увођења вишестраначког система присуствујемо изразито ретроградном процесу у коме се јасно препознаје ауторитарни обрис напредњачког режима. Зато се и оправдано јавља дилема, зашто садашња опозиција не покреће питање  равноправних изборних услова који данас очигледно не постоје. О томе има сијасет убедљивих сведочанстава,а савремена политичка дешавања само су понављање антидемократске друштвене праксе која је доминирала осамдесетих година.

 
Коментар дана

Београд као "сав нормалан свет"

Ђорђе Штефан   
четвртак, 03. јануар 2013.

На дочеку нове године у Београду убодено је ножем седморо људи. Сасвим случајних пролазника. Изједначених у сиромаштву. Оно што је занимљиво у најновијем инциденту је подмуклост и очај.

 
Културна политика

Помодарство или обнова идеје социјализма

Лино Вељак   
субота, 28. фебруар 2009.

И тек је криза, тзв. финанцијска криза, која се на свјетском плану јасно очитовала ујесен 2008, реактуализирала питање љевице. Показало се да је посве слободно тржиште у својој бити аутодеструктивно, те тенденцијски води у катастрофу несагледивих размјера.

 
Економска политика

Своје рекох и спасих душу

Мирослав Н. Јовановић   
среда, 08. октобар 2008.

Готово је извесно, бар у теорији, да ће ЕУ прихватити Србију у наредном периоду. Али, шта ако нас ЕУ не прихвати или се распадне пре приступања Србије што је исто тако могуће? Ако имамо могућност распада држава, увек постоји и могућност савеза држава.

 
Савремени свет

Рат ЕУ против Грчке или о (не)моћи и домету "реформске левице"

Мирослав Самарџић   
петак, 24. јул 2015.

Капитализам у кризи увек трага за ауторитарним решењима. Варуфакис открива застрашујући Шојблеов план по коме би на нивоу еврозоне постојала институција Високог комесара за финансије који би могао да ставља вето на буџете држава чланица.

 
Преносимо

Коалиција са ДС била би мртва бара

Томислав Николић   
субота, 20. новембар 2010.

Наши ставови о Европи се не разликују. ДСС би волео да види Србију у Европи, али је питање да ли је ДСС у праву кад каже да би одмах по преузимању власти требало прекинути разговоре са ЕУ, све док се Брисел не определи да не признаје независност Косова.

 
Економска политика

Шта капитализам не гарантује

Бошко Мијатовић   
среда, 08. октобар 2008.

Финансијска криза коју доживљава западна Европа показује да европски, регулисанији финансијски модел уопште није отпорнији од америчког.

 
Савремени свет

Велика европска миграциона криза

Соерен Керн   
среда, 22. јул 2015.

Бугарска је изградила 33 км дугачку и три метара високу ограду од бодљикаве жице дуж границе са својим југоисточним суседом Турском у настојању да ограничи прилив миграната из Сирије и других делова Блиског Истока и Северне Африке. Министарство унутрашњих послова је такође распоредило више од хиљаду полицајаца да патролирају дуж границе са Турском.

 
Преносимо

Балкански послови Вилијама Монтгомерија

Јована Глигоријевић   
петак, 19. новембар 2010.

Медијска офанзива у коју је Монтгомери кренуо последњих недеља, сасвим извесно мотивисана је изласком његове књиге. Mного су интригантније изјаве које бивши амерички амбасадор даје о тренутној политичкој и геополитичкој ситуацији на Балкану.

 
Економска политика

Године које су појели скакавци

Небојша Катић   
уторак, 07. октобар 2008.
Када се прашина слегне и када се преброје жртве, сасвим је могуће да Европа буде на већем губитку од САД. Коначни биланс „година које су појели скакавци” биће јасан тек када свет изађе из рецесије.
 
Савремени свет

Нуклеарни Иран – не славе сви споразум

Стефано Мањи   
уторак, 21. јул 2015.

До сада нису никако налазили лаичког, прогресистичког и демократског лидера у Ирану – Картер се заваравао око револуције из 1979. све док исламистички студенти нису узели као таоце целокупан амерички дипломатски корпус.

 
Преносимо

Која је цена зближавањa Русије са НАТО

Виктор Коваљов   
четвртак, 18. новембар 2010.

Не улазак у НАТО, већ мобилизација одбрамбеног потенцијала земље може осигурати неувлачење Русије у будући светски војни конфликт. А да би „посматрала пожар са супротне обале“, не сме да дозволи Западу да „жртвује шљиву (Русију) како би се спасило стабло брескве (западна цивилизација)“.

 
Економска политика

Ној у Србији

Бранко Павловић   
понедељак, 06. октобар 2008.
Да бисте намакли три милијарде долара од приватизације у 2009. години, морали бисте много вредног продати у невреме. У бесцење.
 
<< Прва < Претходна 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 Следећа > Последња >>

Страна 211 од 432

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер