Политички живот | |||
Верујем да ће Народна странка на овим изборима представљати изненађење и бити тас на ваги |
среда, 06. децембар 2023. | |
1. Са којим изборним резултатом бисте били задовољни? Да ли ће НС бити изборно изненађење? Сигуран сам да ће Народна странка бити највеће позитивно изненађење ових избора. Ово не кажем само због поузданих истраживања јавног мњења у које сам имао увид, већ због онога што чујем у разговорима са људима, путујући по Србији.
За Народну странку, то да ли ће резултат бити задовољавајући не зависи првенствено од броја гласова који ће освојити наша листа, већ од тога да ли ћемо после избора имати околности које ће омогућити одбацивање “француско-немачког” плана за независност “Косова”, најозбиљнијег ултиматума са којим је Србија суочена од 1999. године. Ми смо озбиљни људи којима је национални интерес изнад партијског, и Народна странка је једини сигуран избор за одбацивање “француско-немачког” плана, као и за забрану ископавања литијума и промену система у којем живимо. Оптимиста сам, јер наше ставове у вези са овим дели огромна већина народа. А ми смо управо у коалицији са народом, једини смо који наступају сами на овим изборима, без коалиционих оптерећења, са јасним програмом и јасним очекивањима. Једино смо ми увек говорили исто и пре и после избора, а тако ће бити и овај пут. Народ то препознаје и даће нам подршку да спречимо гажење достојанства и распарчавање наше државе. 2. Окосница Вашег програма је одбацивање европског плана за КиМ. Уколико будете у могућности да то урадите, који би био следећи корак? Не ради се о „европском плану за КиМ“, већ о ултиматуму чије би прихватање имало за последицу трајно отуђење дела наше територије и водило ка стварању “Велике Албаније” и новим сукобима на Балкану. То се зато мора недвосмислено одбацити. Греше они који говоре да ће Србија због тога доћи под санкције, да ће нам бити уведене визе или да ће се повући инвеститори. Нису ли исти ти говорили да нас сличне последице очекују и ако не уведемо санкције Русији? Тада сам тврдио, као што и сада тврдим, да од тога нема ништа. Наравно, биће неопходно уложити озбиљне дипломатске напоре како би се све то извело без негативних последица за народ и државу. Народна странка има људе који то умеју. 3. Какав би био однос према евро интеграцијама? Колико је Брикс алтернатива?
Неопходно је редефинисати наш однос према ЕУ. С обзиром да су лидери три најутицајније европске државе - Немачке, Француске и Италије - као и највиши бриселски званичници недвосмислено изјавили да је дефакто признање тзв. “Косова” од стране Србије кључан услов за наставак нашег приступног процеса, чланство Србије у ЕУ је више незамисливо. С друге стране, не можете скакати из једног воза у покрету у други без да се изложите опасности од озбиљног повређивања. Овом метафором хоћу да укажем на чињеницу да ствари нису тако једноставне. Ма колико чланице БРИКС-а биле пријатељски настројене према нама, пре свега Русија и Кина као сталне чланице Савета безбедности УН које подржавају територијалну целовитост Србије, наша економија је данас у великој мери усмерена према Европи. То се не може променити преко ноћи. У сваком случају, за међународне односе је добро да БРИКС настави да јача, а Србија треба да тражи своје место у новом свету који из тих процеса настаје. 4. Колико је добра идеја формирања прелазне владе?
Прелазна Влада може да буде пут ка ослобађању медија и отпочињање промене система. Међутим, њен технички карактер не сме бити изговор за пасивност по питању одбацивања “француско-немачког” плана или неопходности забране копања литијума. То су наше црвене линије за разговоре које ћемо водити после избора. Када ово кажем, мислим и на републички и на градски ниво, где Београд, али ни други градови и општине, неће више моћи да се воде на начин на који то данас чини Александар Шапић, али ни онај пре њега који га је створио. 5. Колико је НС близак СПС? Идеолошки, Народна странка је либерално-конзервативна странка десног центра, тј. грађанске деснице, за разлику од СПС. Исто тако, наш однос према Косову и Метохији - пре свега Бриселском и Вашингтонском споразуму и “француско-немачком” плану - као и чланству Србије у ЕУ је различит. Паралела би се могла направити између садашњег кадровског квалитета Народне странке и онога који је у прошлости имао СПС. Народна странка на овим изборима кандидује озбиљне људе о чијим капацитетима сведоче њихове професионалне биографије, више од било које друге политичке организације. СПС је у прошлости често бивао “тас на ваги”, тј. одлучивао ко ће након избора формирати власт. Верујем да ће овај пут у тој позицији бити Народна странка, и да ћемо управо ми дати кључни допринос промени система у Србији.
|