субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Политика нове владе је још увек „мачка у џаку“
Политички живот

Политика нове владе је још увек „мачка у џаку“

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 03. септембар 2012.

Како оцењујете рад нове владе до сада?

- Рано је још за озбиљну оцену. Ова влада је још увек нека врста „мачке у џаку“. То је коалиција окупљена са циљем слања у политичку пензију Бориса Тадића (баш као што је претходна била формирана на платформи пензионисања Коштунице) и сем тога немају практично ништа заједничко. То је један микс либералне и социјалдемократске приче, деснице и левице, елитизма и популизма из којег ваљда само Бог зна шта може и шта ће на крају испасти. Спољнополитички, звучи као да настављају генерални прозападни курс претходне владе, уз нешто више симпатија и „топлине“ за руске и источне теме – што је у складу са већинским очекивањима њиховог бирачког тела. Унутрашњеполитички, акценат је стављен на „борбу против корупције“ и раскринкавање афера углавном везаних за претходну политичку гарнитуру – што се и могло очекивати. Само се плашим да у тој гужви опет не буду негде скрајнути витални национални интереси.

Колико је оправдано то што СНС сад жели да руши локалне власти у којима је ДС формирао већину?

- Та јесте политички разумљиво и, нажалост, потпуно је у складу са овдашњом политичком праксом и „традицијом“. Уосталом, готово идентичан захтев је пре само четири године ишао од стране ДС-а, тадашњег републичког победника, према Дачићу и СПС-у, тако да се историја сада само понавља. Мени се то у принципу не допада и мислим да је супротно идеји демократије, а да и не говоримо да на неки начин чак и обесмишљава постојање локалних избора. Но, интересантно је да се већина људи не буни много против такве праксе, него је чак и прихвата са образложењем да је боље имати локалну власт која је по вољи центра, него ону која би могла бити у немилости – што је тачно, али много говори и о карактеру наших власти, о рајинском менталитету, као и о односима који владају у Србији.

Да ли вам за ових првих месец и нешто дана ова влада делује као стабилна већина?

- Влада има више него стабилну већину и још барем неколико „резервних“ гласова за „злу не требало“. Чак и да је ДС у бољем стању него што јесте, ово није влада која може бити срушена у парламенту (нити у Србији владе на такав начин уопште падају). Уосталом, тешко је замислити било какаву опозициону акцију која би, на пример, могла окупити заједно Тадића, Коштуницу, Шешеља, Пајтића, Ђиласа и Јовановића, а све и када би се којим чудом окупили опет тешко да би могли озбиљније угрозити екипу на власти. Заправо, једино што овој влади може скратити век јесте унутрашња неслога и расцеп унутар владајућег тријумвирата Дачић-Вучић-Динкић. А „из авиона“ се види да ту ствари стоје прилично лоше и да век владе највише зависи од процене СНС и Александра Вучића да ли им више одговара да убрзано форсирају нове изборе или да чекају још неко време док не стекну више искуства и не инкорпорирају се дубље у структурама власти у центру и на локалу.

Шта мислите колико ће се променити рејтинг странака у влади сада, а колико ДС-у?

- Не мењају се дубинска политичка опредељења ни тако лако ни тако брзо као што што се то представља у јавности. Ипак, сигурно да је тренутно напредњацима рејтинг мало порастао на уштрб осталих коалиционих партнера, а ДС-у мало опао. Но, ако би којим чудом остали у једном комаду и ако их не растуре аферама и хапшењима, мислим да би ДС у догледно време могао чак и да ојача у односу на свој последњи изборни резултат. Тренутно је највећа мистерија СПС, односно Ивица Дачић, и када је страначки рејтинг и када је будућа политика у питању.

Имајући у виду да је Кацин рекао да датум преговора за ЕУ нећемо добити ове године, мислите ли да то има везе са радом нове владе?

- Мислим да нема никакве везе. То јест, готово сам сигуран да датум не бисмо добили до краја године ни да је остала претходна влада. Већ и они стари и познати захтеви су били довољно тешки и непријатни, а сигуран сам да они који се стављају пред нову владу неће бити мањи. Као и до сада, даће нам понешто, тек и само онда ако им се учини да бисмо се могли скинути са бриселске удице и озбиљније запливати у другом правцу. Али не мислим да је ни једно ни друго превише вероватно. Другим речима, мислим да ће се наставити пракса да нас они из Брисела, као, позивају и охрабрују, а ми се, као, трудимо и одазивамо. При чему ни једнима ни другима није превише стало и све мање-више стоји и тапка у месту. А истовремено нема довољно снаге и воље ни за неки озбиљнији заокрет на другу страну.

Представници владе су најавили смањење броја државних секретара, помоћника министара и државних агенција. Колико су реална таква обећања?

- Сигуран сам да то смањење неће бити у оном обиму у ком је најављивано, али верујем да ће га у одређеној мери свакако бити, јер је то – уз започета хапшења – мање-више и једино што ова влада реално може учинити и остварити од својих предизборних обећања. Наравно, о некој озбиљној „департизацији“ нема ни говора и како је лепо објаснио Драган Марковић Палма – то је прича за предизборну кампању и малу политичку децу. И, нажалост, потпуно је у праву.

Бојан Цвејић

(НСПМ-Данас)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер