недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > У Хрватској нема мира ни за живе ни за мртве Србе
Коментар дана

У Хрватској нема мира ни за живе ни за мртве Србе

PDF Штампа Ел. пошта
Милојко Будимир   
понедељак, 07. новембар 2016.

У посљедње вријеме на подручју Баније на граници с БиХ у засеоцима Хрватске Бојне те Малог и Великог Обљаја учестале су пљачке и разбојништва што је још више појачало страх међу ријетким повратницима. Будући да се ради о људима у поодмаклим годинама они су лак пљен за разбојнике. Да би сачували голе животе у засеоку Бојна мјештани сваке ноћи спавају заједно код другог домаћина. Ово свакако утиче да повратка у Хрватску више нема али процес је кренуо у обрнутом смјеру.

Тихи егзодус Срба и даље траје, што илуструју подаци ДЗС РХ, према којима су се од 2002. до 2013. из Србије, где је уточиште нашло више од 300.000 Срба избјеглих / прогнаних из РХ, у Хрватску доселило свега 14.533, а из Хрватске у Србију одселило 35.027. Број исељених у односу на досељене константно расте, а размјера у посљедњој години била је 1:6 у корист исељених.

Да би умирио преростале Србе који су остали и живе на подручју Баније обишао их је саборски заступник Милорад Пуповац и дожупан сисачко – мославачки Богдан Ркман и замјеник градоначелника Глине Ђуро Стојић. Живот  овим мјештанима није тежак само ради вандалских напада и пљачки него њих прате и друге невоље. Путеви до ових села су запуштени, нису прикључени на струју која пролази поред њихових кућа, а посебан проблем су напади дивљих звјери на њихове посједе а које су заштићене законом. Тако изгледа да су сви овде заштићени осим Срба. Мјештани се надају да ће ова посјета уродити плодом и да ће довести до тога да полицијска управа појача надзор над овим подручјем, те да ће полицијске патроле чешће обилазити села уз саму границу и њихове становнике.

Док се на Банији преостали повратници сусрећу са овим невољама у Книну проблеме имају и мртви Срби. Ових дана углавном на српским гробовима на книнском гробљу појавиле су се службене обавјести да ће ради неплаћених рачуна за гробну надокнаду покојници бити „деложирани“ у заједничку гробницу. Свакако да овакав начин обавјештавања није прикладан јер давно су прогнани они Срби чији покојници сада леже у тим гробницама. Свакако да су постојали и други начини да се ово саопшти и да се уважи чињеница да послије масовног егзодуса није дошло до повратка, јер је Хрватска учинила све да стави тачку на етничко чишћење Срба. Свакако да се сада овакав поступак може тумачити да више у Хрватској нема мјеста ни за мртве Србе. Када се „деложирају“ покојници из тих гробова, на њиховим мјестима изникнуће нека нова надгробна обељежја.

Све се ово дешава на просторима на којима су Срби вјековима живјели као аутохтон, конститутиван и суверен народ, све до оног момента када је хрватска политика уз помоћ моћних ментора одлучила да их протјера са тих простора. Србе није  заштитила ни Европска унија од државе која је постала њена чланица, а која  законом штити дивље звјери које им уништавају љетину и не проналази и кажњава пљачкаше који их  физички угрожавају.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер