Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Novi pritisci - stara pometnja
Komentar dana

Novi pritisci - stara pometnja

PDF Štampa El. pošta
Trifun Ristić   
utorak, 16. oktobar 2012.

Srbija je prošle nedelje od Brisela dobila godišnji izveštaj o napretku na putu evrointegracija, u kome se između očekivanih preporuka i kritika, našao zahtev za poštovanje teritorijalnog integriteta Kosova, na čemu treba da se zasniva rešavanje tzv. problema na severu pokrajine. Tu formulaciju Evropska komisija je unela u zasebnu Strategiju proširenja, u kojoj se naznačava da će to za Brisel biti ključni argument za dodeljivanje datuma za početak pregovora, čime se posle izjava iz Nemačke da će Srbija morati da potpiše pismene garancije „normalizacije” s Kosovom, na zvaničnom dokumentu EU našao i pojam „teritorijalni integritet” Kosova

Ovaj zahtev predstavlja do sada najgrublju poruku Brisela, što je prirodno izazvalo burnu reakciju iznenađenog Beograda, koji su Štefan File i Vensan Dežer pokušali da umire dodatnim razjašnjenjima, u smislu da se time ne prejudicira status. Suština je ipak da će Evropska komisija predložiti otvaranje pregovora sa Srbijom, „kada bude ostvareno vidljivo i trajno poboljšanje odnosa Beograda i Prištine“, a iako su evrobirokrate srpskim političarima i javnosti poručile da ne brinu, šta to otprilike može da znači objasnio je nemački ambasador u Srbiji Hajnc Vilhelm, koji je pored poruke da Nemačka, želi da vidi „jasnu želju” srpske vlade da je spremna da normalizuje odnose sa Kosovom objasnio da to znači da Srbija ne sprečava Kosovo da postane član UN i EU. Pored njega, oglasio se i specijalni izvestilac Evropskog parlamenta za zapadni Balkan Hanes Svoboda, koji je rekao da će Srbija morati da prizna nezavisnost Kosova pre nego što postane članica EU, i da će pre mogućeg dodeljivanja datuma za početak pregovora sa EU eventualno sledećeg proleća, morati da "umiri radikalne struje". "

Sa evropske strane situacija je prilično jasna, ali u Beogradu se političari još uvek nadmeću u konfuznim i kontradiktorim izjavama – najpre se u prvim reagovanjima pripretilo prekidom dijaloga s Prištinom, da bi zatim Tomislav Nikolić zamolio da se sporna formulacija izbriše. Kako je molba odbijena, Nikolić je ponovio poznatu floskulu da „EU nema alternativu”. Zatim je između ostalog, Ivica Dačić na komemoraciji nemačkim žrtvama u selu Dragincu poručio da su upravo oni koji su počinili zločine nad Srbima posle Drugog svetskog rata počeli da grade novu Evropu u koju ne puštaju Srbiju, ali je i ova izjava odmah poklopljena od strane SNS, dok je i sam Dačić iste večeri izjavio je da njegova poruka nije "najsrećnije interpretirana u medijima". Jedina jasna reakcija je stigla od Vuka Jeremića, koji je izjavio da je pitanje Kosova u potpunosti unutrašnje pitanje Srbije i da se UN brinu o teritorijalnom integritetu zemalja članica, što Srbija jeste, dok Kosovo nije.

Suočena sa oštrim startom Brisela, koji očigledno želi da i isprovocira srpsku vladu i predsednika da se odrede prema problemu Kosova, i da Dačića i Nikolića istera na čistac, nova vlast se zato našla u veoma nezgodnoj poziciji, jer bi priznanjem da je politika i Kosovo i EU definitivno sahranjena, preuzela na sebe ogroman teret, koji očigledno nije u stanju da iznese. Zato Beograd, koji sada ne može da okrene leđa EU, nastoji da i dalje vodi politiku nastavka pregovora i sa EU i u dijaloga sa Prištinom, praveći se da ne vidi šta se od nje zahteva i šta u dokumentima poput izveštaja EK piše. I u Beogradu je svakako jasno da će se u budućnosti sadašnji posredni zahtevi za priznanjem Kosova pretvoriti u neposredni, ali pošto Vlada i predsednik još nemaju odgovor na postavljeni izazov, i dok se i ne zna kada će biti izrađena strategija i nacionalni konsenzus o kosovskoj politici, jedini izlaz ostaje vrdanje, provlačenje i kupovina vremena. Prostor za takvu taktiku je međutim sve manji, a iščekivanje i odlaganje jasnog stava neće nimalo poboljštati izglede i položaj Srbije ni u budućnosti. Iako je Srbija sada država vrlo skromnih ekonomskih, vojnih i svakih drugih kapaciteta, vreme je da se definiše odgovor na nove zahteve EU – što je moguće osim ako je i sadašnja vlast zaključila da je kuvanje žabe lakše od borbe za teritorijalni integritet.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner