среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коментар дана

"Danke Хрватска"

PDF Штампа Ел. пошта
Никола Танасић   
недеља, 25. јануар 2009.

Сећате се вица о Хрватском националисти који, настојећи да докаже да Срби нису ништа бољи од Хрвата, одлази у Београд и узалудно покушава да изазове реакцију на своје хрватско присуство? Није виц, видели смо све то небројено пута. Колико данас, српска престоница пуна је аутомобила са регистарским ознакама из Загреба, Шибеника, Сплита. Можда је ту и понеко из Задра. Овим таблицама визуелно доминира хрватска шаховница, по некима усташки симбол, а свакако грб под чијим су окриљем од српског становништва брутално очишћени сви наведени хрватски градови, уз додатак великог броја српских, попут Петриње, Грачца, Дрниша или Книна.

Грађани Србије, међутим, до сада нису показали нарочиту склоност да своје евентуалне несимпатије према Хрватима и њиховим државним симболима манифестују уништавањем хрватске имовине или малтретирањем њихових грађана. Штавише, према подацима Комесаријата за избеглице, на територији Београда пребива преко 70.000 прогнаника из Хрватске (нешто мање од становништва, рецимо, Задра), па нико од њих није дошао на идеју да своју „раздраженост“ симболима државе која је спровела најмасовније етничко чишћење у Европи после II светског рата манифестују било уништавањем хрватских аутомобила, било угрожавањем хрватских грађана, било петицијама градским властима да се са улица уклоне возила са хрватским ознакама, макар за време годишњица масакра у Госпићу, Медачког џепа, или „Олује“.

Грађани Задра, међутим, имају знатно тананији сензибилитет и њихове крхке психе не могу поднети да се у „њиховон липон граду“ завијори застава омраженог архинепријатеља. Грађани Задра су, просто, силно пострадали у рату и њихова нежна душевност устрепери при погледу на клето знамење, које их подсећа како се у Задар '91. године падобраном спустило 11.000 српских агресора од којих се храбро и домољубиво становништво овог поносног града уз надљудске напоре одбранило, а зликовачке окупаторе задарских станова и кућа једном за свагда отерало у Србију, „одакле су и дошли“. Свестан дубоког духовног бола и патње коју сећање на ову немилу епопеју наноси његовим суграђанима, градоначелник Задра наложио је да се инкриминисани симбол уклони.

Нема везе што је у питању једна од застава земаља учесница Светског првенства у рукомету, чији је Хрватска домаћин. Добро грађана је увек на првом месту, па су превентивно уклоњене све заставе и проблем решен. Повређени Задрани су могли мирно да се разиђу кућама, и забораве да се у њихов град вратио мрски окупатор. Успут су олупали један ауто вршачких регистрација – да их не подсећа.

И како се ствар завршила? Репрезентација Србије појавила се у спортској хали у Задру, уз звиждуке одслушала „Боже правде“ и одиграла нерешено против репрезентације Немачке. То је сасвим солидан резултат, с обзиром да су Немци актуелни светски првак. А и играли су на домаћем терену. Надајмо се само да им није било превише непријатно што су их месни навијачи, у складу са својим идеолошким склоностима, очигледно побркали са неком другом Немачком из неког другог времена.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер