недеља, 28. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Не одричите се Срба јужно од Ибра!

Јања Гаћеша   
уторак, 24. јануар 2012.
Постојимо, и више од 12 година тражимо сламку за коју можемо да се ухватимо. Надали смо се да ту сламку држи Србија и да ћемо је пронаћи, само ако издржимо још мало, само ако опстанемо, још једну недељу, још један месец, још једну годину....Дошли смо до тога да нас и не помињу.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Србија може бити поносна на свој избор 27. марта - и данас се у свету бије битка између правде и неправде

Вук Јеремић   
субота, 26. март 2011.

Заблиставши у одбрани најплеменитијих вредности, наши преци су судбински избор учинили када је непријатељ био на врхунцу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Еврореформе“ у БиХ – увод у националну и социјалну радикализацију?

Слободан Дурмановић   
недеља, 07. децембар 2014.

Иако поборник ЕУ интеграција, Јовић упозорава и да ЕУ више нема изворне копенхашке критеријуме, већ се “на земље које су у све лошијем стању, примењују све оштрији критеријуми, од којих неке не би могле испунити ни садашње чланице ЕУ”. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Изетбеговићево извињење или – откад је милост ушла у џелате

Рајко Васић   
уторак, 02. новембар 2010.

Крвопролиће у БиХ није почело због извињења. Оно је производ инкорпориране мржње и неподношљивости трију нација и вјера на концентрисаном босанскохерцеговачком простору. Извињења неће ништа ријешити.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Распетљавање „Гордијевог чвора“ у БиХ

Слободан Дурмановић   
петак, 28. новембар 2014.

А ако се оствари Додиков наум да убрзо формира своју владу, онда ће се, у најмању руку, одужити и процес формирања власти на нивоу БиХ, уколико ХДЗ БиХ Драгана Човића буде и даље инсистирао да се власт из оба ентитета(РС и ФБиХ) преслика на ниво БиХ.

 
Куда иде Србија

Из мрака Европске уније у Евроазијски савез

Радојка Тмушић Степанов   
понедељак, 24. октобар 2011.

Чуда у западној политици не постоје, све је до детаља испланирано још деценијама, а неке ствари и стотинама година уназад. Нимало случајно је један од реквизита и просто симбола такозваних демократских промена у Србији била пиштаљка.

 
Црква и политика

Беседа на опелу патријарху српском Павлу

Патријарх васељенски Вартоломеј   
недеља, 22. новембар 2009.

Браћо, јавна је тајна Цркве широм васељене да некадашњи Епископ рашко-призренски, потоњи Патријарх српски, сада блаженопочивши Павле није био првојерарх обичне мере. Његов лик и читава његова појава зрачили су светошћу и праведношћу.

 
Косово и Метохија

Људска права, српска власт и "међународна заједница"

Јања Гаћеша   
среда, 28. децембар 2011.

Срби са Косова и Метохије су већ деценијама само реч на том ''старом документу“ и, како ствари тренутно стоје, почев од сопствене државе Србије па до свих међународних институција, биће на том документу још дуго, тражећи људска права.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

На истом задатку (2)

Драгослав Павков   
понедељак, 11. октобар 2010.

Веће Апелационог суда у Београду укинуло пресуду од 12 година затвора Илији Јуришићу, на коју је био осуђен због издавања нередбе за напад на „Тузланску колону“. Намера ми је да отворим питање (не)рада државних органа који је довео до ослобађања Јуришића.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Предлог декларације о условима за очување и јачање државотворности Републике Српске унутар БиХ

Емил Влајки   
уторак, 18. новембар 2014.

Посебно је важно да та борба у РС обухвати читав период, од Дејтона до данас. Да ни једна власт у РС не смије бити изузета од одговорности за тешко економско и социјално стање у овом ентитету.

 
Куда иде Србија

Великаши ситних душа

Славко Живанов   
среда, 21. септембар 2011.

Американци нимало не улепшавајући стварност износе огољену истину не би ли дошли до најбоље позиције за остваривање сопствених државних циљева. Наши политичари користе се свим и свачим не би ли добили подршку да остану на власти, или на њу дођу.

 
Црква и политика

Свети Патријарх – вољен а несхваћен

Бранко Радун   
уторак, 24. новембар 2009.

Поштован је од свих, ауторитет у времену без ауторитета, патријах Павле је од мало њих заиста схваћен. Неки су га као кротког и скромног монаха потцењивали и, верујући да је наиван, покушавали да га придобију за своје циљеве и интересе.

 
Куда иде Србија

Држава, визе и краставци корнишони

Иван Шијаковић   
субота, 17. септембар 2011.

Проблем Србије и Косова потиче од трећег елемента у костуру „нове“ појмовне парадигме о држави. И једни и други схватају државу као национални идентитет, етничко уточиште, а не државу као ефикасно административно уређену и политички организовану заједницу.

 
Црква и политика

Двери су 19 година биле отворене

Александар Павић   
понедељак, 23. новембар 2009.

Улога Патријарха Павла је, заправо, била обједињавајућа у том погледу, али и више од тога – усмеравајућа и интегришућа. Управо је његова личност била оличење тих двери које су поново биле широм отворене, нудећи сваком неометан и слободан приступ ризници Цркве.

 
Косово и Метохија

Да ли је српска влада једним малим фестивалом званично прихватила Ахтисаријев план?

Јања Гаћеша   
среда, 11. јануар 2012.

Срби из централног дела Косова и Метохије се надају да је Министарство културе изманипулисано, од појединих Срба који раде у Дому културе, који се, поновићу, финансира из српског буџета.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Шокантно сведочење инсајдера против Насера Орића

Слободан Дурмановић   
понедељак, 01. новембар 2010.

Као болничар у једној од Орићевих војних формација, он наводи да је видео и чуо како су убијани Срби, међу којима и жене и деца, који су бежећи пливали реком Дрином према Љубовији у Србији, док су “Орићевци” на њих пуцали.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Прво Дејтон, а после Брисел

Ненад Кецмановић   
уторак, 25. новембар 2014.

А најприје би се дало закључити да нити ми хоћемо нити нас они хоће, него се тако годинама замлаћујемо узајамним евродекларацијама и симулирамо да све трчимо једни другима у сусрет. И док су се у Бриселу премишљали, примали редом и преко реда, отварали се и затварали, на Балкан па и у БиХ вратиле су се Турска и Русија.

 
Куда иде Србија

Српска ЕУ-шизофренија

Никола Турајлић   
четвртак, 15. септембар 2011.

Што се тиче цивилизацијских стандарда, Србија је на најбољем путу да исте достигне, а у неким сферама је чак надмашила своје узоре, а наводим самно три од небројених примера.

 
Црква и политика

Одлазак Патријарха

Никола Танасић   
недеља, 22. новембар 2009.

Сахрана патријарха показала је друго лице српског народа, који, иако је сиромашан и огорчен, „далеко од Европе“, зна да се понаша, не само пристојно и уљудно већ узвишено и достојанствено, када ситуација то заиста налаже, и када се за то заузму прави ауторитети.

 
Косово и Метохија

Двојно држављанство из очаја или других мотива

Радоман Јовић   
субота, 10. децембар 2011.

Акција потписивања петиције за добијање држављанства Руске Федерације проширила се на целу територију КиМ. Према изјави њеног иницијатора, већ је прикупљено више од 50.000 потписа, а почетком новембра руској амбасади предат је списак са 21.733 захтева.

 
<< Прва < Претходна 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следећа > Последња >>

Страна 69 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер