недеља, 28. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Косово и Метохија, сећање - Вила сазива Србе

НСПМ   
уторак, 19. март 2013.

Покрећемо нови циклус на нашем и вашем НСПМ: Косово и Метохија. Објављиваћемо повремено народне песме косовског, преткосовског и покосовског циклуса, песме о Косову наших познатих песника, као и оно што су велики и умни Срби говорили, мислили и писали о Косову.

 
Црква и политика

Патуљци у мантијама

Вељко Ђурић Мишина   
субота, 13. март 2010.

Црква је институција од великог угледа у народу и зато ће доживљавати нападе оних којима та чињеница смета. Истовремено, они који се налазе на врху као да су се одметнули од њене суштине и дају свој, често негативан, утисак у народу.

 
Косово и Метохија

2012 – година српског (паметног?) попуштања

Марио Брудар   
субота, 09. фебруар 2013.

Косовска политика српских власти кренуће сасвим извесно неким путем у 2013. години. Куда ће тај пут одвести, нико озбиљан, у овом тренутку, не може да зна. Али, за сваку успешну политику било је неопходно коренито променити однос према Србима на Косову и Метохији.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Како је судија Антонети оборио "удружени злочиначки подухват"

Марина Рагуш   
недеља, 08. мај 2011.

За неке овакав исход, с обзиром на досадашњи рад Трибунала, није био неочекиван. Оно што је поприлично изненадило јесте издвојено мишљење председавајућег судије, Антонетија на 73 стране.

 
Косово и Метохија

Косовска вертикала

Никола Танасић   
недеља, 17. фебруар 2013.

Слично томе, питање Косова поготово није питање „уставног и правног поретка Србије“, а да не говоримо о оној бесмисленој мантри о „очувању принципа међународног права“ у коју су толики наши сународници слепо веровали све до трагикомичног фијаска пред Међународним судом у Хагу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Срби и Хрвати: Увијек смо се вољели и поштивали, али ипак више мрзили

Стефан Драгичевић   
среда, 04. мај 2011.

Модерна позиција Хрвата и Хрватске базира се на екстремном национализму који се испољава на „домовинском рату“ који је означио Србе као агресоре, а тамошње српско становништво у ондашњој РСК као сепаратисте.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Референдум у РС и поруке Волфганга Петрича

Ненад Кецмановић   
четвртак, 16. јул 2015.

И, као треће, према слову Дејтонског споразума рок трајања тројице иностраних судија био је ограничен на десет година, што значи да је састав Уставног суда без странаца требало да изабере парламентарна скупштина БиХ још прије читаву деценију.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

РЕКОМ - Оправдане сумње у искрене намере и питање чињеница

Владимир Недељковић   
среда, 27. април 2011.

У изјавама потписника који не припадају српском народу помињу се злочини, логори, тортура, као вид личне патње, док код представника српских медија, интелектуалаца и уметника такве изјаве циљају на објективност.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Сребренички маркетинг

Зоран Грбић   
недеља, 12. јул 2015.

Поред свега овога, појавило се и одлично маркетиншко пропагандно решење, у виду ,,Цвијета Сребренице''. Званично, дизајнирале су га чланице удружења ,,Грачаничко керање'' 2011. године. Жене Грачанице су тако хеклале и хеклале, и једног дана исхеклале цвет који је постао симбол борбе против ,,геноцида и масовног страдања људи''.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Скривање злочина као нови злочин

Петар В. Шеровић   
уторак, 26. април 2011.

Сведоци смо да је стратегију организованог заборава, којом је Брозова Југославија у име „братства и јединства“ онемогућавала утврђивање истине о геноциду у Независној Држави Хрватској, заменила стратегија потпуног негирања.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Нацрт статута РЕКОМ-а из угла Устава РС и њених кривичноправних прописа

Бранислав Ристивојевић   
субота, 21. мај 2011.

Последњи пут су овакве ствари постојале после Другог светског рата, када су тзв. народни судови „судили“ људима за сарадњу са окупатором. „Судило“ се у узаврелој атмосфери коју би чинила маса људи-жртава злочина окупатора.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Претња референдумом

Горан Марковић   
петак, 31. јул 2015.

Истина је да постоје крупни проблеми у функционисању правосуђа у Босни и Херцеговини. Међутим, није проблем само у државном правосуђу већ и правосудним институцијама на нижим нивоима. Отуда је прије неколико година започео процес преговора назван дијалог о структуралној реформи правосуђа, који је, како се могло очекивати, дошао у ћорсокак.

 
Куда иде Србија

Сазревање политичке самосвести

Драган Митровић   
среда, 14. март 2012.

Ако је систем вредности једног друштва неутемељен, онда је врло лако подметати рог за свећу, нарочито када су промотери мултикултурализма и толеранције субјекти без аутохтоног културног идентитета, уз то често на позицијама државних функционера или службеника.

 
Црква и политика

O обнови православних светиња на Космету или у одбрану владике Артемија

Милан В. Мићуновић   
четвртак, 04. март 2010.

Како књижити милостињу у манастиру Црна река несрећним и сиротим Србима, када им се даје колико се може. У коју књигу то уписати, када је Христ рекао да милостињу ваља чинити тако да једна рука не зна када друга даје.

 
Куда иде Србија

Између евроентузијаста и евроскептика

Илија Рапаић   
недеља, 04. март 2012.

Иако је политика "Европа нема алтернативу" бесмислица, она никако не значи да су традиционалисти у праву. Између евроентузијаста и евроскептика постоје и еврореалисти. Постоји трећа Србија. Она није мала, напротив, она је велика.

 
Црква и политика

Попу поп, бобу боб!

Александар Б. Ђикић   
уторак, 23. фебруар 2010.

Прле и Тихи крећу у акцију, Давид узима праћку, устаје раја кô из земље трава, рађа се сајбер покрет отпора! Разни домаћи и инострани сајтови православног усмерења постају једина места на којима се може саопштити нешто што одудара од оркестриране кампање.

 
Косово и Метохија

Симптоми издаје, или ћутњом против барикада

Марко Копривица   
уторак, 29. јануар 2013.

"Српска" власт и медији показују лицемерно и издајничко лице, постављајући према Србима са Космета своје политичке ограде и медијске барикаде које треба да их бесповратно учине заробљеницима косовских бандита.

 

 
Црква и политика

Kардинал Степинац остаје херој у Хрватској

Ден Бош   
уторак, 23. фебруар 2010.

Кардинал Левада је истакао да Степинац, мада мученик због тога што је био у затвору, никада није био у прилици да носи одличја свог кардиналства. „Он је живео на месту где се налазио... жртвујући свој живот за истину и јединство Цркве у Хрватској."

 
Косово и Метохија

Отимачина, пљачка и терор - кратки историјат косовског проблема

Раде С. Н. Рајић   
уторак, 22. јануар 2013.

Трећи талас њиховог насељавања, насиља и терора уследио је уз подршку мусолинијеве фашистичке Италије на плану албанизације Косова и Метохије и стварања Велике Албаније. Тада је побијено преко 10.000, и протерано око 100.000 Срба.

 
Црква и политика

Артемија нападају јер је највећи човек међу православнима

Отац Антоније   
понедељак, 22. фебруар 2010.

Црква траје много дуже него држава и она има своје каноне за све ове ствари које ми сада имамо пред собом. Они који се сада позивају на то да раде по канону грубо га руше и овде се ради о узурпацији епархије од стране Синода.

 
<< Прва < Претходна 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следећа > Последња >>

Страна 62 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер