уторак, 22. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Вождовац и партијска држава

Маринко М. Вучинић   
недеља, 29. новембар 2009.

Сви потенцијали државне и градске управе и јавних предузећа укључени су у ову локалну кампању. Средства се не бирају, јер најважније је да се Демократска странка и коалиција која је на власти докажу да су и даље доминантна и функционална политичка снага не само у овој општини већ и у целој земљи.

 
Политички живот

Европске вредности Војводине

Милан Дамјанац   
четвртак, 26. новембар 2009.

Tврдња о европском карактеру Војводине није тачна, већ такав европски карактер поседује цела држава Србија – у којој су законом заштићена сва људска права њених грађана. “Војвођани“ су грађани државе Србије која је чланица УН, демократског уређења и у којој грађани слободном вољом бирају представнике.

 
Политички живот

Рупа на саксији: Паралелна дипломатија и „економски амбасадори“

Божо Бјелак   
среда, 25. новембар 2009.

Слање тзв. економских амбасадора упућује на стварање квази-дипломатије. Озбиљно је питање да ли у дипломатско-конзуларна представништва директно могу бити „лансирани“ велики пољопривредници или узорни директори.

 
Политички живот

Шампањац и кавијар

Славко Живанов   
петак, 27. новембар 2009.

У овом тренутку крећемо се наравно ка Европској унији. И то не само ка ЕУ, већ ка оној тврдој, америчкој струји унутар Европске уније. У једном тренутку изгледало је да ћемо бити бар уз обе, међутим поново смо враћени и ујармљени као какви добри политички волови.

 
Политички живот

Патријарх и другосрбијанске страсти

Слободан Антонић   
петак, 27. новембар 2009.

Нису ли грађани Србије, својим дивљењем за патријарха и његов живот, јасно ставили до знања шта мисле о систему који нам се намеће, а у коме „свако гледа само свој интерес“ и у коме је врховни морални закон „беспоштедна борба за опстанак“?

 
Политички живот

Његово височанство Јелко Кацин

Страхиња Богдановић   
четвртак, 26. новембар 2009.

Нема ничега спорног у томе да неко окарактерише спољну политику Србије као непостојану и проблематичну. Осим ако тај неко не говори у име ЕУ. Која има једне аршине за Космет, друге за РС, треће за Абхазију и Јужну Осетију, а седамнаесте за Каталонију и Шкотску.

 
Политички живот

Човек и Србин коме су сви веровали

Маринко М. Вучинић   
уторак, 24. новембар 2009.

За наше људе је овај мимоход искреног поштовања био вид духовног прочишћења, пробудио је национални понос, отворио је питање достојности и доследности вере, моралног ауторитета и духовног предводништва.

 
Политички живот

Како су испратили Патријарха

НСПМ   
субота, 21. новембар 2009.

Врхунац лицемерја био је сам испраћај. Да се покаже да је овај испраћај већи и од Брозовог, и од Ђинђићевог, и од сваког могућег. Да је идеја секуларне државе за навек сахрањена, да срећно хрлимо у теократију, пише у једном од текстова објављеним на "Е-новинама" и "Пешчанику".

 
Политички живот

Може ли покрајина имати међународне границе

Живадин Јовановић   
субота, 21. новембар 2009.

Границе означавају територију на којој се врши суверена власт, на којој делује апарат са монополом принуде. Може ли покрајина имати монопол принуде? Логично је да не може, али онда покрајина не може имати ни границе, већ евентуално, административне границе.

 
Политички живот

Када је Војводине било, и када (ни)је имала аутономију?

Љубомирка Kркљуш   
среда, 18. новембар 2009.
Данашњи бојовници за аутономију заборављају да је то била борба за елементарна национална права у туђој држави, где је на делу било, нарочито у другој половини XIX века, интензивно помађаривање, те је та борба била и борба за голи опстанак Срба као народа.
 
Савремени свет

Како да направите сопствену државу

Џошуа Китинг   
субота, 05. април 2008.

Пошто је Косово једногласно прогласило независност и пошто мноштво ентитета који теже независности намерава да крене тим путем, можда сте и сами помислили да је крајње време да оснујете сопствену државу.

 
Савремени свет

Пријатељ мог непријатеља

Томас Грејем   
уторак, 08. април 2008.

Ниједан од ових корака не представља концесију за Русе нити награду за лоше понашање, како би неки хтели да представе. Све то би утицало на cost-benefit анализу Русије према Ирану.

 
Савремени свет

Тибетанске невоље

Дру Томпсон   
субота, 05. април 2008.

Нажалост, тврд приступ кинеске владе ограничавана њену способност да поново започне преговоре са Далај Ламом. Неки аналитичари верују да кинеска влада тежи дугорочној стратегији чекања да Далај Лама умре.

 
Савремени свет

САД и (Западна) Европа

Драган Петровић   
уторак, 08. април 2008.

Поставља се питање зашто су од читавог ваневропског постколонијалног простора баш САД успеле не само да се уздигну у ранг највећих европских сила, већ и да их убедљиво претекну, поставши у једном тренутку највећа светска сила – суперсила.

 
Савремени свет

Тренутак одлуке

Стеван Никшић   
петак, 31. октобар 2008.

Никада у историји није уложено толико новца и толико труда медијских и осталих стручњака и политичких саветника као у предизборним кампањама демократских и републиканских кандидата у овим америчким председничким изборима.

 
Савремени свет

Клуб бебиситерки

Тед Гален Карпентер   
уторак, 08. април 2008.

Опирање Немачке, Француске и других кључних дугогодишњих чланова спречило је циљ Бушове администрације да понуди Акциони план чланства (прва етапа припреме земље за пријем у НАТО) Грузији и Украјини. 

 
Савремени свет

ЕУ није рај на земљи

Живадин Јовановић   
среда, 29. октобар 2008.

Питању чланства Србије у ЕУ мора се прићи другачије него до сада. Прво, државно руководство треба да се ослободи комплекса мање вредности и да почне да се понаша као руководство једне независне старе европске државе.

 
Савремени свет

Три лица инфантилности: Самит НАТО у Букурешту

Анатол Ливен   
понедељак, 14. април 2008.

Покушај Бушове администрације да хитно понуди чланство Украјини и Грузији, на самиту НАТО у Букурешту, био је безуспешан, што је добро. Лоша страна свега је што се то десило само захваљујући противљењу Немачке и Француске. 

 
Савремени свет

Америка - одрастање великог брата

Зоран Грбић   
четвртак, 17. април 2008.

Од почетка деведесетих једна од занимљивих информација које смо добијали са друге стране Атлантика била је да „амерички народ није непријатељ Србије“ и да „америчка влада није непријатељ Србије“. Обе изјаве представљене су као нешто што је исто, а није.

 
Савремени свет

Шта вас посебно узбуђује?

Бранко Павловић   
понедељак, 20. октобар 2008.
У једном је господин Кејган ипак у праву. Време „среће“ за богате у Америци и Европи пролази. И настаје време у којем ће се пет милијарди људи на другим континентима докопати своје слободе, сопственог развоја као и вишег животног стандарда.
 
<< Прва < Претходна 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 Следећа > Последња >>

Страна 409 од 442

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер