субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Сигуран сам да ће и након овога у Подгорици засједати „ужи кабинет смрти”

Ратко Кнежевић   
уторак, 21. јул 2009.

Ђукановићу успијева оно што није до сада успјело ни једном политичару у Европи – истовремено је био предсједник Владе или државе и шеф картела који је управљао једним од највећих илегалних послова у послијератној Европи.

 
Савремени свет

Стаљин је моја највећа грешка

Сантјаго Кариљо   
субота, 29. септембар 2012.

Важно је да не допустимо да нас понесе очајање, упркос свим невољама које нам доноси неоконзервативизам, постојање група фашиста, попуштање социјалдемократа, пад комунизма. Ипак има довољно снага које се јављају и у њих треба веровати.

 
Преносимо

Срби и антиамериканизам

Џордан Грин и Бранко Радун   
понедељак, 20. јул 2009.

Џордан Грин, квотербек београдских „Вукова”: Стигао сам када је паљена амбасада, сад не могу ни да замислим да одем негде другде. –  Бранко Радун: Антиамериканизам код нас није етнички, није исламског типа, већ је уперен против америчке политике, медија.

 
Коментар дана

Ширење оптимизма и критичко мишљење

Маринко М. Вучинић   
уторак, 08. јун 2010.

Позивање на ширење оптимизма само је израз идеолошког ћорсокака, немоћи и неспремности да се осмисли продуктиван критички дијалог о најважнијим питањима нашег друштва. Није случајно речено да су песимисти у ствари само добро обавештени оптимисти.

   
Коментар дана

Сви путеви воде у ЕУ

Љубиша Спасојевић   
понедељак, 07. јун 2010.

У тренуцима очаја тешим се мишљу да визионари и планери европског пута комбинују ваздушни и копнени транспорт. Наиме, један број Срба ће до Европе стићи као падобранци, као део НАТО снага. Додуше, тај пут води преко Авганистана, али за долазак у Европу су потребне и жртве.

 
Политички живот

Победе и порази Драгана Ђиласа

Маринко М. Вучинић   
субота, 05. април 2014.

Резултат гласања на Главном одбору јасно указује да „реформе“ у ДС треба да предложе и изнесу управо они представници страначке олигархије који се упорно противе основном принципу демократије – непосредним изборима на којима учествују сви чланови странке и принципу један члан један глас.

 
Коментар дана

Кружење стандарда у природи

Миодраг Зарковић   
среда, 02. јун 2010.

Србија је одавно постала регионални Ел Дорадо за имућну и незаситу мањину, односно конц-логор за ојађену већину. Површна статистика може да замаскира ту трагичну чињеницу, али професионални новинари, уредници и аналитичари не би смели да се задовољавају површном статистиком.

 
Политички живот

Они који су руководили земљом после 5. октобра нису имали појма, Вучићу треба дати шансу (II)

Борисав Јовић   
недеља, 06. април 2014.

Србији је потребан минимум поштења, визије, плана и једиснтва. Ми немамо могућности да се разбацујемо. То што Вучић каже „причекајте крај године па да видимо“ – од тога нема ништа! Боље би било да каже „причекајте крај мог мандата“, јер без четири године реформи и трпљења нама нема спаса.

 
Коментар дана

Северна Митровица: Једни побеђују, други владају

Ана Радмиловић   
среда, 02. јун 2010.

Сви су сагласни да оно мало гласача није знало шта ради у тренутку гласања па сада општинска власт треба да буде идентична републичкој, са малим измена и допунама а све са циљем да на „престо“ не заседну „ратни хушкачи“.

 
Политички живот

Александар Вучић као вођа "Жена у црном"

Бошко Обрадовић   
четвртак, 10. април 2014.

Примера ради, наметаће нам теме „Жена у црном”, Соње Бисерко и Наташе Кандић, педербалова и осталих репова Друге Србије, само да се не бисмо бавили Александром Вучићем и Томиславом Николићем.

 
Коментар дана

Крај "ружичастог" живота у ЕУ

Младен Ђорђевић   
среда, 09. јун 2010.

У Британији је откуцало пет до дванаест. Време слатког и ружичастог живота очигледно је завршено, као уосталом и у остатку Европе. Слаткоречива реторика и нереални снови се у једној по једној држави ЕУ претварају у нимало веселу реалност.

 
Савремени свет

Двоструки аршини Вашингтона

Тед Гaлен Карпентер   
среда, 26. септембар 2012.

Стална америчка подршка бахреинској монархији доноси са собом Америци две врсте ризика. Један аспект је да Америка штити и заступа демократију и слободе човека једино онда када то одговара опипљивијим интересима Вашингтона.

 
Преносимо

Лутка без једне ноге

Мирослав Лазански   
субота, 18. јул 2009.

У Џалалабаду у лето 1989. године обилазећи једну срушену школу дописник „Њујорк тајмса” Џон Барнс је из своје торбе извадио крпену лутку, дечју играчку, откинуо јој једну ногу и ставио је у крш од цигли и сломљених школских прозора. Погледао ме је заверенички, намигнуо и фотографисао то.

 
Савремени свет

Покушаји Запада да се иницира сукоб цивилизација

Тони Карталучи   
субота, 29. септембар 2012.

Француска је недавно обзнанила своје намере да јавно наоружа ове терористичке групе које оперишу у Сирији и које су сада од стране посматрача за заштиту људских права препознате као групе које извршавају систематске и широко распрострањене злочине над сиријским народом.

 
Преносимо

Срби очи у очи са будућношћу

Крис Керол   
субота, 18. јул 2009.

Изгледа да су се многи Срби помирили са новим границама и са изгледима на мању, питомију Србију прилагођену суседима. „Људи марширају и демонстрирају, али нико стварно не верује да ће нам вратити Косово“, каже Марија Алавања, млада жена коју сам срео у Београду.

 
Савремени свет

Игра нерава у Персијском заливу и први плодови арапског пролећа

Ромео-Никола Поповић   
понедељак, 24. септембар 2012.

Паралелно са великом кризом и напетости у Персијском заливу, одвија се и процес политичког рекомпоновања региона који представља велику непознаницу и потенцијалну опасност за Вашингтон и његове савезнике.  

 
Преносимо

Сачувајмо бар део индустрије

Мирослав Новаковић   
среда, 15. јул 2009.

Прво, остатак индустрије је веома редукован, остао је без стручњака и потребно му је подмлађивање. Друго, због светске кризе, држава тешко може приватизовати бивше гиганте као што су „Прва петолетка”, „14.октобар”, ИМР, ФАП и други. Само ова два разлога су довољна да држава промени стратегију.

 
Савремени свет

Сукоб око острва Дијајоу – бацање рукавице Кини у лице

Александар Костић   
субота, 22. септембар 2012.

Токио иза себе има и САД, а након разговора са америчким министром одбране Леоном Панетом, шеф јапанске дипломатије Коићиро Гемба је саопштио да ће две земље-савезнице учинити „да се нормализују јапанско-кинески односи".

 
Преносимо

Да се зна ко је власт

Бошко Мијатовић   
среда, 15. јул 2009.

Овакав концепт поделе послова између владе и парламента јасно доказује изнету тврдњу – да се минимализује улога законодавног тела, а да стварну власт преузима влада и проширује је далеко преко граница које су у духу Устава Србије, који, подсетимо се, предвиђа класичну поделу власти на три гране.

 
<< Прва < Претходна 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 Следећа > Последња >>

Страна 297 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер