петак, 24. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Идеолошки нам је најближа ДС
Преносимо

Идеолошки нам је најближа ДС

PDF Штампа Ел. пошта
Ивица Дачић   
недеља, 23. август 2009.
(Блиц, 23.08.2009.)

СПС сигурно неће учинити ништа што би личило на притиске на медије, гашење преноса седница Скупштине, пребијање народа, политичка убистава, ратове… Што се мене тиче, то је прошлост. Ми једноставно не можемо да учинимо ништа што би нас у очима грађана Србије вратило у стару позицију. Поштујем и ставове других странака, које су такође имале различите погледе на друга законска решења, па због тога није био угрожен опстанак владајуће коалиције – каже Дачић.

Мислите ли да тај закон угрожава слободу штампе и да ли су препоруке Повереника и међународних институција да закон није европски, на месту?

– Не бих желео да коментаришем ту тему, зато што све што бих рекао може да се протумачити као дељење лекција. Не желим да делим лекције јер би сви одмах рекли да смо ми то исто радили пре 2000. Ја сам извукао поуку из наших грешака.

Очекујете ли да ће закон бити изгласан 31. августа?

– Чим је тај закон дошао да овог степена и ушао у скупштинску процедуру, сигурно је да се о томе добро размишљало и да је пронађена, то јест, направљена већина која би то изгласала.

СПС је постала проевропска странка социјалне оријентације. Шта се догодило па сте постали прихватљиви за Европу и обрнуто? Да ли сте морали нешто да обећате, учините, нечега да се одрекнете?


– Није било никаквих услова, једноставно је био такав политички тренутак. Позиција је била таква да без коалиције СПС-ПУПС-ЈС није могла бити сакупљена већина и заправо смо ми одлучили како ће бити формирана влада. Мислим да смо правилно одлучили и да је то добро за Србију. Када смо разговарали са ДС, били смо свесни да постоје многи разлози за наше супротстављање у прошлости. Прошлост се не може променити, али садашњост и будућност могу. Зато смо се договорили да потпишемо декларацију о политичком помирењу, коју би, по мом мишљењу, и друге политичке странке могле међусобно да потпишу како би унутрашњи ратови започети ранијих година најзад могли да се прекину. Србија и данас још ратује између партизана и четника, Карађорђевића и Обреновића, републиканаца и монархиста… а сви заборављају да се у свим нормалним државама света зна шта су национални интереси око којих слога мора да постоји, а да се у свему осталом можете разликовати.

Мислите ли да ће ова влада успети да одоли размирицама унутар коалиције?


– Различита мишљења увек постоје, али чињеница је да код пет кључних политичких принципа постоји консензус, па се надам да ће се најзад превазићи те дечје болести вишепартијског система на које су партије навикнуте. У Србији се често жешћи ратови воде унутар владе него са опозиционим политичким странкама. Ја не желим да водим рат против било кога.

Ипак, Млађан Динкић тврди да ви рушите коалицију. Какав је сада ваш однос с њим и какав је однос између ваше две странке?

– Ништа посебно. Схватам да се неке ствари изговоре оштрије него што је неопходно. Моја предност је само у томе што сам ја све ово већ прошао, што се политиком бавим 20 година, што сам био на самом врху, па на самом дну и у опасности за свој живот и за своју породицу и што сам се сада опет подигао на врх власти. Зато ме ништа не може толико фасцинирати да заборавим да је живот пролазан, а политичке функције још пролазније и да иза свега треба да остане коректан однос између људи који обављају важне државне функције. Не љутим се, ја сам и Динкићу рекао пре него што је закон ушао у процедуру, када сам се изјаснио да ћемо бити уздржани, да нећу одговарати на било какве нападе.

Где видите СПС у следећој влади, остајете ли блиски демократама, очекујете ли још бољи рејтинг и више фотеља?


– За Србију је важно да се у наредном периоду задржи политичка стабилност. Пошто је ДС чланица Социјалистичке интернационале, они су СПС-у у овом тренутку идеолошки најближи, без обзира што то може да звучи чудно и нашима и њиховима. Ипак, резултати избора ће дати задњу реч. Важно је једино да се избори не претворе опет у игра без граница. Надам се да ће доћи време када неће од резултата избора зависити да ли ће Србија ићи у ЕУ или не. То је ваљда стратешко опредељење наше земље и ми то не радимо због ЕУ. То сам рекао и људима из Европске комисије.
У Земуну сте формирали власт с напредњацима. Да ли је томе претходио договор са ДС?

– Ми смо тамо где можемо да направимо одборничку већину са ДС то и радили и око тога нема дилеме. Тамо где није било могуће, као у Земуну, сматрали смо да није добро ићи на поновне изборе јер неко са неким неће. Отворили смо разговоре и једина прихватљива варијанта је била ова са СНС, ДСС и НС. На Вождовцу није направљена власт зато што бисмо тиме угрозили коалицију на нивоу града.

Може ли Томислав Николић бити део неке будуће коалиције у којој ће бити и СПС и ДС?

– Мислим да је то могуће, али ја не одлучујем о томе, већ ДС и СНС. То је било могуће и на Вождовцу, али вероватно постоје одређене претпоставке да би се због власти у једној општини могла умањити подршка бирачког тела и једне и друге странке. Мислим да се о томе озбиљно може разговарати само после следећих избора. Али, могу отворено да кажем да ће наша коалиција и даље бити незаобилазни и кључни фактор на политичкој сцени Србије. Циљ нам је више од 10 одсто на парламентарним изборима.

Преко административне границе се не шверцује само оружје, већ и људи, дрога… Које криминалне групе воде ове послове? Да ли постоји спрега с криминалцима из Србије?


– Нажалост, од 1999. МУП не ради на КиМ и везане су нам руке када је реч о борби против криминала и корупције на тој територији. Ипак, сигурно је да постоје многе криминалне групе које делују заједнички и које почивају на веома добрим односима између Албанаца и Срба. Када је криминал у питању, онда се сарађује без обзира на националне разлике. Недавно смо као део шире полицијске акције ухапсили велику криминалну групу која се бавила трговином људима. Управо се њихова маршрута кретала од Албаније, преко Косова, затим административне линије ка Прешеву, дуж аутопута ка Бубањ потоку, Богатићу, Босни, Хрватској, Словенији, Италији…

Да ли је МУП почео да проверава наводе Ратка Кнежевића о умешаности Станка Суботића у нека убиства?


– Тужилаштво је то покренуло и ми чекамо налог Тужилаштва да видимо у ком правцу ће се одвијати прикупљање оперативних сазнања о наводима Ратка Кнежевића. Србија је и у периоду пре него што сам ја постао министар водила разне истраге о шверцу дувана и та сазнања се налазе у Тужилаштву, она више нису у МУП-у.

Има ли МУП нека нова сазнања која могу да помогну у истрази која се поводом убиства Иве Пуканића води против Сретена Јоцића?


– Сва сазнања била су из размене информација између тужилаштава и полиција Хрватске и Србије. У региону криминалне групе делују заједнички. У групи која се оптужује за убиство Пуканића било је и Хрвата и Срба и Бошњака и Црногораца. Има ту људи који имају по неколико држављанстава и неколико пасоша, што је кретање и пребацивање преко државне границе чинило лаким. Недавно је био нови састанак директора наше и хрватске полиције, а очекујем нове састанке јер се, кад је реч о Јоцићу, процес води паралелно у Хрватској и Србији.

Предложене су измене Кривичног законика где ће бити много строже казне за убиства и нападе на полицију.


– Постоји свест о томе да напади на службена лица нису напади на појединце, већ на целу институцију, па и саму државу. У многим државама света напад на службено лице се санкционише високим казнама и тако треба и овде да буде. Није лако бити полицајац. Некада се у полицију ишло, осим љубави према том послу, и због бенефицираног стажа или добре плате. Данас је то утопија, просечна плата у полицији је око 35.000 динара. Реформом полиције морамо да обезбедимо добре плате и решење стамбеног питања. Али, полиција мора да води рачуна где су границе њених овлашћења, јер свака власт или моћ носи ту опасност да људи изгубе ту границу.

Има припадника МУП-а који учествују у криминалним активностима. Има примедби на рад унутрашње контроле. Предстоји ли реорганизација?

– Ми смо у протеклих годину дана извели неколико акција управо против полицајаца који су учествовали у нелегалним активностима, а пре неколико дана ухапсили смо групу људи из МУП-а због неправилности приликом тендера за набавку аутомобила за припаднике МУП-а. Полиција не сме неовлашћено да притиска људе, да их прислушкује, да крши закон на било који начин. Нама предстоји реформа целе полиције, а унутрашња контрола је тема за расправу у тој даљој реформи. По мом мишљењу, унутрашња контрола би пре свега требало да се бави крупним питањима попут повезаности људи из полиције с криминалним групама.

Недавно је пресечен канал илегалног наоружавања албанских терористичких група преко административне линије с Косовом. Мислите ли да су на југу Србије могући нови терористички акти?

– Сигурно је да постоје безбедносни ризици и да ће се појављивати спорадични терористички акти који могу да дестабилизују стање на југу Србије. Ради се о намерама да се са територије КиМ преко административне линије пренесу терористичке и криминалне активности и управо зато ми и желимо добру сарадњу са КФОР-ом, Унмик полицијом и Еулексом. Ту се заправо ради о остацима група које су некада деловале на овом подручју и немамо податке о томе да је могућа нека активност која би озбиљно дестабилизовала безбедносну ситуацију. Други део овог проблема је политички и у том смислу апсолутно подржавам деловање Координационог центра Србије, јер сматрам да треба да се учини све да се Албанци што више интегришу у државне структуре Србије и да се створе политички предуслови како би се избегле било какве међунационалне провокације.

(Разговарао И. Радосављевић)
 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер