недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Да ли је економија Србије у шах-мат позицији?

Дејан Миљковић   
понедељак, 05. мај 2008.

Иако нас светски кибицери хвале, партија се не одвија у нашу корист. Чак је и потпредседник владе Ђелић констатовао да приступање ЕУ значи преко потребне финансијске фондове који ће нам помоћи да одржимо макроекономску стабилност и стабилност динара.

 
Савремени свет

Време малих и/или великих револуција и савремена биополитика

Богдана Кољевић   
понедељак, 13. април 2015.

Политичко-филозофски смисао догађаја – попут замисли да се сви тзв. „губитници транзиције“, како их је означио либерални капитализам, а који су временом постали већина, појаве као носиоци политичких субјективитета – испоставља се као остварив и достижан.

 
Преносимо

Кина и Европска унија: Стратешки несклад

Зоран Ћирјаковић   
субота, 16. октобар 2010.

Однос Запада према Кини је све више шизофрен. С једне стране, све западне владе би у „кревет“ са кинеским парама - чак и озбиљне анализе обилују брачним и предбрачним метафорама. Њихови гласачи желе јефтину кинеску робу - али не и губитак радних места.

 
Економска политика

Сумрак либерализма

Александар Радовић   
петак, 02. мај 2008.

Ултралибералним кратковидим теоретичарима и практичарима недостаје здрав разум правих капиталиста. У ствари, капитализам је више начин производње, а ултралиберализам начин расподеле. Екстремни либерализам непријатељ је и самог капитализма.

 
Савремени свет

Блискоисточна равнотежа моћи - иранска стратегија, саудијски одговори и позиција САД

Џорџ Фридман   
субота, 11. април 2015.

Америчка улога, попут британске улоге пре, не би била директно вођење рата у региону, већ пружање помоћи дизајнирано да стабилизује однос снага, као што је случај у Јемену и Ираку.

 
Преносимо

Наређења о повлачењу постоје

Мирослав Лазански   
четвртак, 14. октобар 2010.

Јединица ЈНА која се мирно повлачила из Тузле није ниједног тренутка отварала ватру. То су већином били регрути, војници од 18 година. Масакрирани су бестијално. Смешно је и тужно када се судија Важић данас пита „по чијој се наредби повлачио гарнизон ЈНА из Тузле“.

 
Економска политика

Раја изгурана из „раја”

Момчило Пантелић   
четвртак, 01. мај 2008.

Уздрман је чак и „амерички сан”. Већина анкетираних слути, наиме, да потомцима неће бити боље него родитељима. Понегде је већ тако.

 
Савремени свет

Ратне игре на Арабијском полуострву

Владимир Јевтић   
уторак, 07. април 2015.

Стиче се утисак да се Америка наводним отопљењем односа са Техераном служи само као параваном, док ће прећутно дозволити да Израел евентуално бомбардује Иран.

 
Преносимо

Секретарка од малих ногу

Тамара Скроза   
петак, 08. октобар 2010.

Осим Билу Клинтону, Хилари је мало чему остала до краја одана. Најпре републиканка, постала је ватрена и истакнута чланица Демократске странке; најпре десничарка, окренула се ка левици; најпре присталица, постала је главна противница политике Џорџа Буша у Ираку.

 
Економска политика

Хоће ли Кина и Индија освојити свет?

Стјуарт Симпсон   
понедељак, 05. мај 2008.

Нове економије имају значајан утицај на начин на који функционише глобална економија и омогућавају динамизам и стабилност. Да ли то значи да ће нове економије заменити земље Г7 на месту светских економских и политичких сила?

 
Политички живот

Шта се дешава у ДСС - одговор Врзићу и другим Вучићевим "патриотским" фановима

Драгана Трифковић   
уторак, 18. октобар 2016.

 Дакле Демократска странка Србије јесте стављена у функцију западних интереса (иако Врзић тврди супротно), али преко владајућих структура СНС, које су реализовале многобројне обавезе преузете од Вашингтона и Брисела. Због тога, ДСС неће моћи да доживи судбину СПО-а, и да се вечито качи у возове, јер СПО ипак има директну подршку од запада. Више је вероватно да ће ДСС поделити судбину других партија Вучићева опозиција, и да ће на неким наредним изборима остварити резултат раван статистичкој грешци.

 
Коментар дана

Нови притисци - стара пометња

Трифун Ристић   
уторак, 16. октобар 2012.

Суочена са оштрим стартом Брисела, који очигледно жели да и испровоцира српску владу и председника да се одреде према проблему Косова, нова власт се зато нашла у веома незгодној позицији, јер би признањем да је политика и Косово и ЕУ дефинитивно сахрањена преузела на себе огроман терет.

 
Културна политика

„Рим“ – крај републике

Саша Гајић   
уторак, 09. децембар 2008.

То што серији „Рим“ даје на изузетности је управо „учитавајућа“ психологија која са невероватном страшћу осликава централни лајтмотив серије – борбу за моћ, и ону личну, и ону политичку, у свој њеној испреплетености и противуречности.

 
Политички живот

Има ли краја нашем самопонижењу и нереаговању на провокације Едија Раме?

Маринко M. Вучинић   
недеља, 16. октобар 2016.

Било би интересантно видети какве би биле реакције када би премијер Србије на сличном форуму о безбедности у Тирани поставио питање положаја Срба и одбрани њихових националних и културних права у Албанији. Вероватно би његова велика „државничка“ улога била доведена у питање, а он би био оптужен да нарушава тешко успостављену регионалну стабилност. 
 
Коментар дана

Ангела Меркел на „месту злочина“

Александар Костић   
петак, 12. октобар 2012.

Посета немачке канцеларке природно је изазвала оштре демонстрације у Атини, јер и поред драконских мера штедње, Грчка не показује назнаке опоравка нити види пут изласка из огромних дугова. Привредна рецесија је дубља него што се очекивало. 

 
Културна политика

Срби у Америци

Бошко Обрадовић   
понедељак, 08. децембар 2008.

Морамо да се национално пробудимо, освестимо, уозбиљимо, модерно организујемо и одговорно и непрекидно делујемо. Без озбиљног упознавања, повезивања и активирања омладинских потенцијала неће бити добрих вести ни за Дијаспору ни за Отаџбинске земље.

 
Политички живот

Вучић, Трепча и међународно право

Дејан Мировић   
петак, 14. октобар 2016.

Власти у Приштини  су након потписивања међународног уговора са Београдом  који им је омогућио једнострано преузимање царинских, политичко/изборних, полицијских и правосудних надлежности на  северу Косова, донеле правни акт који је у складу са применом и духом тог  Бриселског споразума

 
Коментар дана

Чавезов трећи мандат - Венецуела на новој прекретници

Младен Ђорђевић   
уторак, 09. октобар 2012.

Венецуелански председник је саопштио да му је потребно 30 година на челу земље како би спровео свој вид социјализма, али је питање да ли ће му их Венецуела дати. Чавесова политика је дубоко поделила друштво, а подршка међу грађанима ипак слаби.

 
Културна политика

Лекција из патриотизма – утисци из Америке

Бошко Обрадовић   
среда, 03. децембар 2008.

Дођох тако овде и ништа ново не видех, што већ нисам доживео. Шта су, рецимо, Обамина обећања и демагогија спрам наших вишедеценијских професионалаца у том послу?

 
Савремени свет

Милионима деце причана је наопака прича о историји ЕУ како би их увукли у будуће евроинтеграције

Бен Рилеј Смит   
понедељак, 13. април 2015.

Метју Елиот, који је извршни директор кампање за обнову преговора (са ЕУ) под називом „Британска посла“, приступио је „Историчарима за Британију“, сматрајући да је идеја јединственог европског идентитета“распрострањена и опасна“.

 
<< Прва < Претходна 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 Следећа > Последња >>

Страна 221 од 432

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер