недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Врата раја

Жељка Бутуровић   
четвртак, 23. октобар 2008.

Чак и студије писане од стране поборника забране батина, признају да су батине ефикасан начин контроле понашања детета у датом контексту.

 
Политички живот

Мит о геноциду - никад краја

Мирјана Радојичић   
четвртак, 07. јул 2016.

Имајући у виду ове, неочекивано и сурово искрене речи, мало који народ који се стицајем срећних међународних околности нашао у оваквој позицији не би, реалполитички узев, покушао да је у највећој могућној мери политички капитализује, што босанскохерцеговачки муслимани  и чине свих петнаестак протеклих година.

 
Коментар дана

На Вука повика, а лисице месо једу

Војислав М. Станојчић   
петак, 13. јул 2012.

За грађане Србије свакако би било посебно занимљиво да сазнају колико су на истом звању у УН имали и потрошили Лазар Мојсов и Срђан Керим,  засад једини који су на та места стигли из некадашње Југославије.

 
Културна политика

Европејци против Европљана, или, о крађи једног топонима

Никола Танасић   
среда, 22. октобар 2008.

„Нема алтернативе“ је типичан поклич обичног екстремизма и радикализма, који „ни са ким не преговара“ и „не узима заробљенике“ на „путу за бољу будућност“. Чак и ако се Европа схвати у свом најширем смислу, тешко да је она нужно судбина српског народа.

 
Политички живот

И скандал и конфликт интереса - има ли краја понижавању наше интелектуалне и научне заједнице

Маринко М. Вучинић   
уторак, 28. јун 2016.

Избор МухаремаЗукорлића за председника скупштинског Одбора који се бави науком, информисањем, образовањем, технолошким развојем и  информатичким друштвом спада у ред до сада незабележеног ругања и понижавања наше интелектуалне и научне заједнице

 
Коментар дана

Како нас Прес позива да „цивилизовано предамо Косово“

Александар Костић   
среда, 11. јул 2012.

Желели ми то или не, Косово јесте камен темељац Србије, али и камен који Србија на жалост носи око врата. Ипак, одговор на питање да ли је оно наш завет или проклетство, сигурно не треба да тражимо у оваквим чланцима Преса.

 
Културна политика

Не тражи се знање, већ папир

Миклош Биро   
четвртак, 16. октобар 2008.

У Хрватској, закон уопште не дозвољава постојање приватних универзитета. Устав и Закон о високом образовању у Србији предвиђају потпуну равноправност приватних и државних универзитета. Но, велико је питање да ли та равноправност постоји у пракси.

 
Политички живот

Вучићев "тријумф" у Паризу - отварање поглавља и прећутно признање Косова

Дејан Мировић   
среда, 06. јул 2016.

У изјавама се није захваљивао хрватским колегама већ помало неукусно и недипломатски немачкој канцеларки. Зато се чини да је отварање поглавља ипак решавано у троуглу Београд-Берлин-Косово.

 
Коментар дана

Уругвајски експеримент

Александар Костић   
четвртак, 19. јул 2012.

Идеја водиља уругвајског закона је да се профит од наркотика отме из руку криминалаца, а о огромној количини новца која кружи у нарко бизнису сведочи и то да у овој земљи, која има само 3,3 милиона становника, грађани на марихуану годишње потроше око 750 милиона долара.

 
Културна политика

Стари и нови критичари неолиберализма

Лорна Штрбац   
среда, 15. октобар 2008.
Не треба да нас чуди радост интелектуалаца која је се појавила са тријумфом Запада над Истоком. Оно што нас чуди је њихова претпоставка да се ради о коначном разрешењу светских економских, политичких и културних напетости.
 
Економска политика

НИС као камен спотицања и предизборни адут

Бранко Радун   
четвртак, 24. јануар 2008.

Главни противник продаје НИС-а Русима је министар Динкић, који се огласио алармантним изјавама типа „држава би била оштећена за 1,6 милијарди евра“, јер би се наводно за домаћу нафтну компанију могло добити две или више милијарди долара.

 
Савремени свет

Трагедија „Шарли ебдо“ – танка линија између слободе говора и шовинизма

Никола Танасић   
петак, 09. јануар 2015.

Прича са цртежима Мухамеда је у основи потпуно иста прича. Од нас нико не тражи да „разумемо“ и „одобравамо“ муслиманско инсистирање на томе да се њихов Пророк не сме ликовно приказивати, то је део њихове културе и веровања и то је нешто што се мора поштовати, уколико заиста претендујемо да будемо „толерантно и отворено друштво“, које „нема ништа против“ да у њему живе и муслимани.

 
Преносимо

Курирска посла – Милка, Дуле, Цане и остало

Драгољуб Жарковић   
четвртак, 19. август 2010.

Шта смо сазнали из ове драматизоване ексклузиве? Да су Зоран Ђинђић и Борис Тадић невини у причи о успону Мишковићеве империје, што није баш тачно. Први је ојачао "Делта банку" дисперзијом државних фондова, а други, све донедавно, посебно док је Мишковић био...

 
Економска политика

Гас, Срби, Руси и Европа

Зорана З. Михајловић-Милановић   
четвртак, 24. јануар 2008.

Сигурно да Русија, као земља са највећим светским резервама гаса, не може бити "лош" партнер. Њен монополиста Гаспром, држи 25 одсто светских гасних резерви, производи 94 одсто гаса у Русији, и 16 одсто глобално.

 
Савремени свет

Баук неонацизма

Раденко Тошић   
недеља, 18. јануар 2015.

Дакле, нирнбершким суђењем отпочео је процес денацификације њемачког послијератног друштва, а „пацовским каналима“ започео је процес нацификације америчке војске, који се, судећи према најновијим опсервацијама америчких политичара о америчкој супериорности и америчком народу као изабраном, проширио на читаво америчко друштво.

 
Преносимо

Како ће изгледати владавина Томе Николића

Жељко Цвијановић   
уторак, 17. август 2010.

Он ће доћи на власт изборима, али он ће добро знати ко га је изабрао, и он ће бити први српски постоктобарски владар који неће доћи на власт на том балансу својих обећања грађанима и обавеза према странцима; он се неће бавити глупостима попут реформи.

 
Економска политика

"Јужни ток" у геополитичком кључу

Саша Гајић   
уторак, 08. јануар 2008.

Динкићеве изјаве како је руска понуда «понижавајућа» јер нуди за већински удео у НИСУ 400 милиона евра, пропраћена је бројним натписима и изјавама у домаћим медијима који су стварали атмосферу како се НИС, ето,» продаје у бесцење».

 
Савремени свет

Кина догодине циља раст од шест одсто, подстицање потрошње и смањену експлоатацију домаће нафте

Бранко Жујовић   
петак, 09. јануар 2015.

Када је у питању пад цена нафте на светском тржишту, занимљиво је да је у Пекингу управо саопштено да ће на Даћингу, највећем кинеском нафтоносном пољу, које се налази у провинцији Хејлунгђанг, на североистоку земље, догодине бити смањена производња за 1,5 милиона тона.

 
Преносимо

Ренесанса етничког сепаратизма у „јединственој Европи“

Петар Искендеров   
субота, 14. август 2010.

Ширење НАТО и ЕУ не само да није стабилизовало ситуацију у Европи, него се показало немоћним да спречи јачање сепаратизма. Идеја „јединствене Европе“ је девалвирала. Отуд многи народи граде сопствене великодржавне куће, изграђене по етничком обележју.

 
Економска политика

Санстефанска енергија

Димитрије Боаров   
петак, 04. јануар 2008.

Позвати Србију да баш поводом прославе Санстефанске Бугарске са Русијом потпише било какав уговор баш у Софији делује у дипломатском смислу као неочекивани гест бахатости једне велике светске силе.

 
<< Прва < Претходна 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 Следећа > Последња >>

Страна 230 од 432

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер