уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

Таксимски устанак - узроци и последице

Младен Ђорђевић   
четвртак, 06. јун 2013.

Секуларна Турска је поново на улици, али је Ердоганова спољна политика током "арапског пролећа", а нарочито у Сирији пољуљала поверење у њега и као у муслиманског лидера, док су почеле и да се појављују прве негативне последице економског узлета, у виду корупције и пораста незапослености.

 
Културна политика

Смрт мачизма

Рејхан Салам   
уторак, 25. август 2009.

Економска криза ће убрзати транзицију моћи од мушкараца ка женама, како све више људи буде схватало да се агресивно и рискантно понашање које је мушкарцима омогућило да се ушанче на позицијама моћи, познато као мачо култ, показало као разорно и неодрживо у глобализованом свету.

 
Политички живот

"Лудница, шта је ово?! Или, кад се правосудне паликуће представљају као ватрогасци

Бранко Павловић   
среда, 31. јануар 2018.

Читајући предлоге амандмана у погледу правосуђа сетио сам се легендарног спортског коментатора Младена Делића и његовог чувеног „Да ли је то могуће, лудница, шта је ово“

 
Коментар дана

Земун је срце Србије

Васа Милин   
недеља, 02. јун 2013.

Исход избора у Земуну такође може изазвати превремене изборе и у Београду, због чега су Земунце посећивали и удварали им се готово сви партијски лидери, којима није било мрско ни да се са њихових олимпијских висина огласе о комуналним, здравственим, саобраћајним, културним и другим проблемима овог дела Београда.

 
Културна политика

"Копиланска" реапропријација антифашизма

Владан Миланко   
понедељак, 24. август 2009.

Они који, као Тарантино, изврћу чињенице, али не зато да би се упустили у бесмислени дијалог са онима који чињенице чувају по музејима и историјским уџбеницима, већ да би показали оно што је у чињеницама „трансисторијско“, стварно чувају оно најистинитије од историје.

 
Политички живот

Српски званичници су спремни на размену територије с Косовом

Тим Џуда   
уторак, 20. фебруар 2018.

Говорећи о потешкоћама при исцртавању граница на Балкану, новинар листа „Економист“ Тим Џуда, примећује да се, уколико би Србија и "Косово" ушли у размену делова територије, процес ту никако не би зауставио.

 
Преносимо

Љубавно писмо Европи

Воја Жанетић   
уторак, 10. мај 2011.

Мораћемо да будемо кандидати за улазак, а да истовремено не можемо да уђемо без виза. Чекаћемо истовремено у реду за пријем у Унију и у редовима испред амбасада чланица Уније.

 
Економска политика

Приватизација Електропривреде Србије – да или не?

Благоје Бабић   
четвртак, 25. децембар 2008.

Последња ствар коју би Србија смела себи да допусти је приватизација електропривреде. Уколико би држава изгубила власт над електроенергетким системом, не би могла рачунати на сопствену индустријску политику.

 
Савремени свет

„Сиријски чвор“ и руска спољна политика (II)

Никола Танасић   
уторак, 19. јануар 2016.

Након овог Ердогановог преокрета, Русија је била приморана да други пут за годину дана преиспитује своје стратешке енергетске пројекте на Балкану, и да се поново окрене према бирократизованој и „несувереној“ Европској унији.

 
Преносимо

Америка није желела мир

Милан Панић   
петак, 20. мај 2011.

Проблем је почео са признавањем Хрватске. И с оним војником који је убијен у Словенији. Американци имају дивне принципе који су погрешни. Питао сам ја њих – какви су то закони да ви не можете да убијете једног човека, а можете да убијате децу?

 
Преносимо

За време наше владе просечна плата је била 100 евра већа

Војислав Коштуница   
среда, 11. мај 2011.

Најбитнија тема је развој Србије, јер је он данас најважнији национални интерес. Без привредног напретка, не можемо одбранити ниједан државни и национални интерес. Одбрана Косова, подршка Републици Српској, све то нужно зависи од развоја земље

 
Економска политика

Да ли ће се банке и финансијска тржишта опоравити у 2009?

Нуријел Рубини   
понедељак, 29. децембар 2008.

Међутим, најгоре је и даље пред нама. У наредних неколико месеци, макроекономске вести и извештаји о приходима и заради који стижу из целог света биће лошији него што се очекује.

 
Савремени свет

Двадесет први век: епоха преваре

Пол Крег Робертс   
среда, 20. јануар 2016.

Није јасно да ли се америчка економија може обновити. Да би се то догодило економија САД би морала да се подвргне поновној регулацији финансијског система и да врати назад занимања која је извезла у стране земље.

 
Преносимо

Неће бити смак света ако и не добијемо кандидатуру

Вук Јеремић   
понедељак, 05. септембар 2011.

До сада смо у нашим напорима да сузбијемо признавање Косова били далеко успешнији него што је то било ко могао да очекује. Управо због тога, у последње време су се појачали међународни притисци на многе земље које то до сада нису учиниле.

 
Економска политика

Капиталистичке луде

Џозеф Стиглиц   
петак, 26. децембар 2008.

Истина је да се већина појединачних грешака на крају стапа у једну једину: веровање да тржишта могу сама себе да регулишу, при чему улога владе треба да буде минимална. Осврћући се на то веровање, ове јесени на саслушању на Капитол хилу, Ален Гринспен је рекао: „Пронашао сам грешку.”

 
Савремени свет

Избори у Новој демократији - Алексис Ципрас добија ривала

Костас Панакис   
среда, 20. јануар 2016.

Чини се да се овакво стање мења након избора на функцију председника странке Кирјакоса Мицотакиса, политичара либералног профила и заговорника реформског курса којим земља мора и треба да се креће.

 
Културна политика

Медији, идентитет и приказивање друштвене стварности

Саша Гајић   
четвртак, 20. август 2009.

„Упецани“ конзументи „Матрикса“ грцају у својим психосоцијалним заблудама, а општа ситуација постаје рушилачка. Сада је треба каналисати, социјално, национално, антикорупцијски, jер је „Матрикс“ почео да се руши.

 
Политички живот

15 идеја за Београд какав заслужујемо

Драган Ђилас   
четвртак, 08. фебруар 2018.

 150 евра субвенције за станарине или стамбене кредите за младе брачне парове који немају некретнине на своје име и чији родитељи немају више од једне некретнине у власништву у оквирном трајању од 5 година

 
Коментар дана

Злогласници и претерано српско гостопримство

Војислав М. Станојчић   
субота, 01. јун 2013.

На сву срећу, данашњи гласници, када доносе непријатне поруке, више не “носе главу у торби” . И одавно се подразумева да “ не треба убијати гласника што доноси лошу вест”, јер он није крив за њу, те је извесно да ни г. Вестервеле није доживео никакве непријатности у нашем главном граду.

 
Културна политика

Српске телевизије и "спасиоци света"

Зоран Милошевић   
понедељак, 17. август 2009.

Филмови које сам имао прилику да погледам у 95 одсто случајева су били амерички! Пропагирали су америчке политичке идеје, амерички патриотизам, америчке производе и да рад за америчке обавештајне службе представља част.

 
<< Прва < Претходна 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Следећа > Последња >>

Страна 196 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер