четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > За време наше владе просечна плата је била 100 евра већа
Преносимо

За време наше владе просечна плата је била 100 евра већа

PDF Штампа Ел. пошта
Војислав Коштуница   
среда, 11. мај 2011.

(Ало, 3. 5. 2011)

Лидер Демократске странке Србије цени Расима Љајића и Млађана Динкића, с којим је, како каже, постизао одличне резултате у заједничкој влади, али не крије да му је политички ипак најближи Томислав Николић, с којим је у последње време коначно успоставио дијалог.

Коштуницу је посебно изнервирала кампања коју су неки медији водили против председника напредњака док је овај штрајковао глађу и жеђу.

- За нас је била неприхватљива и за сваку осуду хајка која се била подигла против Николића због његове одлуке да ступи у штрајк глађу. Мислим да је став ДСС-а био одговоран, моралан и људски, у складу са нашим разумевањем политике.

- После посете у болници, најавили сте да следе разговори између вас двојице. Јесте ли се чули у међувремену?

- И пре митинга имали смо сусрет и обавестили јавност да су ДСС и СНС постигли договор да о свим важним питањима, било да се слажемо или не, покрену међустраначки разговор. И мислим да је то добро и тај разговор се свакодневно одвија на разним нивоима између ДСС-а и СНС-а. У Србији је сваки политички разговор готово утихнуо и само се чује непрестано заклињање власти да ће земља ићи и даље путем без алтернативе. Овај пут без алтернативе који наводно води у светлу европску будућност довео је Србију у такву кризу да свако ко хоће да чује глас народа може чути само једно: „Никада није било горе“.

- Шта ће бити тема ваших разговора, размишљате ли да се ипак прикључите најављеним митинзима?

- Најбитнија тема је развој Србије, јер је он данас најважнији национални интерес. Без развоја и привредног напретка, не можемо одбранити ни сачувати ниједан државни и национални интерес и обезбедити нормалан живот грађанима. Одбрана Косова, подршка Републици Српској, све то нужно зависи од развоја земље. И када су се водиле важне битке за одбрану Косова од 2004. до 2008. године, у Србији је био обезбеђен значајан развој земље у свим областима, а навео бих рецимо висину просечних плата, прилив инвестиција и чињеницу да смо у две године имали суфицит у државном буџету. Захваљујући развоју Србије у том периоду, имали смо прилику да „Телеком Србија“ купи „Телеком Републике Српске“ што је представљало снажну и дугорочну подршку развоју привреде Српске, а тиме и њеној политичкој стабилности. Дакле, главна тема разговора ДСС-а и СНС-а је развој Србије, како би могли грађанима да пружимо нормалан живот и заштитимо суштинске државне и националне интересе.

- Да ли разматрате могућност да ипак уђете у предизборну коалицију, коју СНС већ има са НС, или је ваша коначна одлука да сами идете на изборе?

- У ДСС-у преовлађује расположење да под својим именом и презименом изађемо на изборе. Сагласно томе, припремамо и самосталне акције. По целој Србији држимо трибине, разговарамо са грађанима...

- Гледишта ДСС-а и СНС-а на евроинтеграције су дијаметрално супротна. Где би се када је то у питању „нашли“ данас-сутра у заједничкој влади?

- У Србији је од 2008. наметнута тема о ЕУ као да ћемо стварно колико сутра ући у ЕУ и по томе смо јединствени у Европи. Србија због проблема у самој ЕУ можда никада неће ни постати њена чланица, а свакако се то неће десети у скоријој будућности, јер процене варирају од 2018. до 2035. године. Оно што јесте на дневном реду, када је у питању ЕУ, јесте покушај Брисела да од Србије отме Косово и о томе свака озбиљна српска влада треба да разговара с ЕУ. Мислим да у Србији сазрева свест да главна тема није и не треба да буде ЕУ, већ развој Србије. Садашња власт од ЕУ прави нову религију, а од бриселских услова Србији праве нове догме. Због тога ће највећу штету европској идеји у Србији нанети управо ова власт.

- Према истраживањима јавног мњења, ДСС се налази ту негде, око цензуса. Плашите ли се судбине СПО после 5. октобра?

-Већ три године сваког дана се објављује како ДСС пропада и како нам пада рејтинг. Просто је немогуће да три године једној странци пада рејтинг, а да она постоји. Осим тога, зашто је ДСС толико занимљив и толико мета непрестаних напада када смо срушили законе математике губећи рејтинг непрестано три године. Биће ипак да ДСС управо тиме што води озбиљну, доследну и национално промишљену политику има посебан углед на српској политичкој сцени.

- Може ли Србији и РС приближавање са Турском донети добра и како видите недавни сусрет у Карађорђеву?

- Заједничко саопштење са састанка у Карађорђеву представља велико понижење за Србију и дипломатски скандал, јер се у овом саопштењу истиче да се три државе обавезују на међусобно поштовање суверенитета и територијалног интегритета. Пошто је Турска признала независност Косова, поставља се питање који онда суверенитет и територијални интегритет Србије поштује Турска. Мислим да ниједна држава не би пристала на овакву врсту понижавања. Треба ценити Радмановићево одбијање да у Карађорђеву потпише декларацију која се спремала у тајности, по узору на тајну Истанбулску декларацију. Радмановић је рекао да је РС одбила да потпише декларацију у којој се помиње да је циљ Србије, Турске и БиХ да буду у НАТО пакту.

- Како тумачите најаву Тадића да Србија неће подржати референдум у РС и релативно благу реакцију Додика?

-Уверен сам да је опстанак Републике Српске на принципима Дејтонског споразума један од најважнијих националних интереса српског народа. Због тога би Србија као матична држава и као потписник и гарант Дејтонског споразума требало све своје снаге да усмери на доследно поштовање овог међународног уговора. Нажалост, видимо да је РС остављена да се сама бори и одолева невиђеним притисцима који долазе од међународних центара моћи. Турска се намеће као покровитељ централизоване БиХ и у томе очигледно тражи подршку садашњих власти Србије. Уверен сам да је огромна већина грађана Србије уз Српску и надам се да ће Додик пронаћи најбољи могући одговор на ове све веће притиске.

- Недавно сте рекли да је једини разумни глас актуелне владе Расим Љајић. То значи да га видите као пожељног партнера?

- То значи да је Љајић одговоран министар и политичар.

- Јесу ли вам пријали комплименти из уста Млађана Динкића да сте најбољи премијер с којим је радио?

- У временима када је питање политичке храбрости поменути ДСС у позитивном смислу, то је ипак гест који сам приметио.

- Како оцењујете рад вашег бившег министра Динкића?

- Оцењујем на основу животног и једноставног правила, за време наше владе просечна плата у Србији је била 100 евра већа.

- Да ли сте променили мишљење о Светлани Ражнатовић, која је певала на вашим скуповима, после њеног признања кривице? Како видите читаву ујдурму због њене нагодбе са тужилаштвом?

- Нисам човек који се одриче својих поступака и стојим иза тога да сам био на новогодишњем концерту, на ком су певали Цеца, Бора Ђорђевић, Рамбо Амадеус и други. О конкретном случају нагодбе не знам детаље.

- Све чешће се помиње подела Косова, чак и од стране домаћих званичника? Колико је то реално?

- То су све само крупне и празне речи које треба да сакрију да садашња власт тихо саучествује у пузајућем признавању Косова. А овај процес признавања је започео с потписивањем ССП-а и прихватањем Еулекса, који директно ради на стварању независног Косова. Затим је настављен одбијањем власти да поднесе тужбу против макар једне државе која је признала Косово. Онда је дошло потписивање споразума о граници са Косовом. Па подношење и повлачење резолуције и прихватање Бриселске резолуције у УН-у. И сада преговарају о успостављању добросуседских односа. А с ким преговарају - са владом лажне државе Косово.

 

- Да ли сте пратили „венчање века“ и да ли мислите да би венчања наших принчева могло да допринесе већој популарности монархије у Србији? Као што је поменуто удахнуло нови живот британској краљевској породици.

- То је несумњиво догађај који у лепом светлу приказује монархију и идеју традиције. Важно је што је на венчању био престолонаследник Александар Карађорђевић, јер и то говори да смо народ и држава с дугом историјом која се поштује у свету. Наравно да би и венчање српских принчева такође могло да буде политички и медијски догађај у Србији.

 Или-или

- Веља или Млађа?

- Милош Јовановић и Петар Петковић.

- Просинечки или Станојевић?

- Просинечки.

- „Време смрти“ или „Време власти“?

- Време Србије, а то је тема којом се неодустајно бави Добрица Ћосић, о којој сведочи и пише.

- Сијамске или персијске мачке?

- Изаберите сами.

- „Југо“ или „пунто“?

- Нема дилеме.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер