недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

Тријумф с танким упориштем

Мара Вучковић   
уторак, 04. јун 2013.

Предизборну кампању у Земуну окарактерисало је ангажовање лидера владајућих и опозиционих странака, од Вучића, Дачића и Динкића до Коштунице и Чеде Јовановића. Од плаката видели смо искључиво оне са којих нас гледа Александар Вучић.

 
Културна политика

Екологија као нова идеологија

Драган Митровић   
среда, 09. септембар 2009.

Овај врло скраћени курс културе која себе назива еколошком каже да је са друштвом завршено и да се прелази у постдруштво. То ново друштво је постиндустријско, пост-технолошко, пост-производно и пост-биолошко. Прелаз је нужан, јер је човек умислио да су природни ресурси неисцрпиви.

 
Политички живот

Тиранија већине у Народној скупштини

Маринко М. Вучинић   
уторак, 19. децембар 2017.

Тиранија већине је веома често увод у остваривање система владавине у коме ће остати само тзв. демократске кулисе, а у друштву долази до суштинског поништавања основних претпоставки за функционисање демократског и плуралистичког система.

 
Коментар дана

Таксимски устанак - узроци и последице

Младен Ђорђевић   
четвртак, 06. јун 2013.

Секуларна Турска је поново на улици, али је Ердоганова спољна политика током "арапског пролећа", а нарочито у Сирији пољуљала поверење у њега и као у муслиманског лидера, док су почеле и да се појављују прве негативне последице економског узлета, у виду корупције и пораста незапослености.

 
Културна политика

Медијска интелигенција и перспективе ума у постглобалном добу

Дивна Вуксановић   
уторак, 08. септембар 2009.

Постојећи конфликти постглобалног доба премештају се у медијску сферу, чиме се утемељују у „уму“ који себе једино технички распознаје, односно финансијски реализује, као својеврсна „теодицеја креативности“.

 
Савремени свет

Саудијска Арабија и шеици на челу коалиције против Асада, а не против "Исламске државе"

Ђанандреа Гајани   
понедељак, 21. децембар 2015.

Нису нам потребни истанчани аналитичари и стратези да се претпостави, да се арапски експедициони корпус, који би ушао у Сирију из Јордана, не би усмерио на Исток према Палмири и Раки, већ пре на Запад, у правцу Дамаска.

 
Преносимо

Хатифете или Милоради

Ненад Кецмановић   
четвртак, 14. април 2011.

Анонимна предсједница је завршила безбједносне курсеве у Америци, има фотку са Бушом јр, ужива наклоност Хилари Клинтон, одлично је сарађивала са америчким полицајцима на Косову, а у инаугаралном говору рекла да јој је пријатељство са САД приоритет.

 
Економска политика

„Британији је потребна државна банка“ – а Србији?

Александар Павић   
понедељак, 12. јануар 2009.

Гувернер НБС, Влада и Председник Србије не треба да се баве спасавањем добити страних банака преко којих се Србија никада неће развити – напротив! – нити мољакањем да исте задрже ту добит у Србији, већ спасавањем привреде у целини.

 
Савремени свет

Утицај у замену за безбедност, или како се уз помоћ ЕУ Балкан припрема за НАТО

Камран Хасанов   
уторак, 15. децембар 2015.

Какве су последице прикључења Црне Горе у НАТО? Пре свега, то је допунска гаранција ступања у ЕУ. Акциони план припреме за чланство у НАТО, не предвиђа само примену војних већ и политичко-економских реформи, које одговарају стандардима ЕУ.

 
Културна политика

Дух словенства без духа Србије

Катарина Костић   
среда, 02. септембар 2009.

Нас две смо као српске песникиње учествовале у вечери словенске поезије у градској библиотеци. Ако званичној Србији није место на скупу на коме се велича њен језик и њено писмо, њено цивилизацијско и културно наслеђе, где је онда Србији место? 

 
Преносимо

Референдум није добра идеја, али је унутрашња ствар БиХ

Иво Јосиповић   
среда, 27. април 2011.

Врло ми је драго да је Лагумџија  коначно препознао и подржао начело које сам увијек истицао и заговарао, оно како у БиХ не би требало бити рјешења које нема потпору сва три народа и два ентитета.

 
Економска политика

Зли дух 2009.

Небојша Катић   
уторак, 13. јануар 2009.
Генеза и узроци кризе још увек не допиру до најважнијих економских актера у Србији. Када пословна елита тражи да се држава задужи како би се наставило са политиком прецењеног динара, она заправо захтева континуитет економске политике која је уништила Србију.
 
Савремени свет

Економија Турске на испиту руског економског ембарга

Слађана Здравковић   
уторак, 22. децембар 2015.

Као неке од алтернатива, турски медији „Todays Zaman” и „Turkish weekly” наводе земље афричког континента, између осталог Камерун и Нигерију које су заинтересоване за пласман турског текстила на својим тржиштима.

 
Преносимо

Муке по Србији

Емил Влајки   
понедељак, 01. август 2011.

Срби су у ових двадесет година све изгубили: територије, част и кредибилитет. Фројд је пред крај свог живота изнио теорију како појединац и народи имају у себи укомпониран нагон самодеструкције, а на садашњу Србију се та теорија савршено може примијенити.

 
Политички живот

Наставак америчког прекрајања Балкана

Драгана Трифковић   
среда, 24. јануар 2018.

Александар Вучић је изјавио да је задовољан предложеном платформом Атлантског савета и да би било добро када би се то преточило у реалну политику САД. Међутим то није све што САД припремају за Балкан. За наредни период планирано је успостављање још јаче контроле над медијима и формирање „Медијског центра за борбу против руских дезинформација“ у Србији

 
Коментар дана

Земун је срце Србије

Васа Милин   
недеља, 02. јун 2013.

Исход избора у Земуну такође може изазвати превремене изборе и у Београду, због чега су Земунце посећивали и удварали им се готово сви партијски лидери, којима није било мрско ни да се са њихових олимпијских висина огласе о комуналним, здравственим, саобраћајним, културним и другим проблемима овог дела Београда.

 
Културна политика

Узроци ширења недемократске медијске јавности у Србији

Зоран Аврамовић   
среда, 09. септембар 2009.

Појам објективних медија остаће недостижни идеал и то не само у Србији. Као и права, истинска, „суштинска“ демократија. Сви размотрени аргументи потврђују да демократски поредак не гарантује демократску медијску јавност.

 
Политички живот

И данас мислим да је погрешна одлука о промени резолуције о КиМ с којом смо 2010. године ишли у Генералну скупштину УН - имали смо већину за оригинални текст

Вук Јеремић   
уторак, 05. децембар 2017.

У нашем конкретном случају, пронађена је „квака“ тако што је суд закључио да "акт о проглашењу независности не крши међународно право. Међутим, у исто време, суд је рекао и да то није начин којим је могуће успоставити државност, као и подвукао кључну важност Резолуције 1244 у том контексту.

 
Преносимо

Црква је једна и Христова

Патријарх Иринеј   
субота, 23. април 2011.

Црква је, дакле, једна у свету, за њу се молио и господ Исус Христос. Идеја је да сви припадамо једној цркви, једном хришћанству и будемо јединствени пре свега у учењу, у догми, а ако будемо јединствени у учењу и догми, бићемо јединствени и у животу.

 
Економска политика

Акцизе или инфлаторни порез

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
понедељак, 12. јануар 2009.

После усвајања закона о акцизама поскупеће гориво (бензин, дизел, течни нафтни гас за моторна возила), кафа, цигаре, цигарете, дуван и дуванске прерађевине, пиво. Да ли ова поскупљења представљају замајац за распиривање инфлације врло брзо ће се показати.

 
<< Прва < Претходна 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Следећа > Последња >>

Страна 192 од 432

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер