уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Пред нама су нови ратови

Ведрана Рудан   
понедељак, 19. март 2012.

Скупи се тако моја породица на недељном ручку па крене анализирати што ће се догодити Србима кад крену, а кренуће, у ЕУ. Мене и моју породицу више брине колико ће дуго моја унучица кашљати или имати пролив него шта ће се догодити Србији.

 
Економска политика

Једна неконвенционална анализа глобалног колапса

Валден Бело   
уторак, 12. мај 2009.

Уместо да обављају свој примарни задатак кредитирања не би ли олакшале производњу, банке се држе своје готовине или откупљују конкуренте ради јачања своје финансијске базе. Било је само питање времена када ће реална економија почети да пада.

 
Савремени свет

Свој међу својима или како je Џемиљеву мржња према Русији била улазница за политички врх Украјине

Александр Мељничук   
понедељак, 26. децембар 2016.

Некима, очигледно због слабе обавештености, се чини да Џемиљев може бити користан Украјини због своје мржње према Русији. Међутим, овакав закључак је далеко од истине. Пре свега због тога што се Џемиљев ка украјинском народу, очигледно не односи боље него ка руском

 
Преносимо

Петиција председнику Републике – слобода за Ласла Шаша

Драгослав Павков   
петак, 27. јул 2012.

Ласло Шаш (69) из Суботице правоснажно је осуђен на новчану казну због увреда које је у "Писму читаоца"  једних новина на мађарском језику упутио Ласлу Тороцкају, држављанину Мађарске, вођи неофашистичког покрета "64 жупаније".

 
Економска политика

Повлачење страних инвеститора са финансијских тржишта Србије

Ружица Мрдаковић-Цветковић и Драган Михајловић   
понедељак, 11. мај 2009.

Страни инвеститори су почетком 2009. године у промету акција учествовали више у продаји него куповини акција. Ово је јасан показатељ бега страних инвеститота са Београдске берзе.

 
Савремени свет

Чудновата демонстрација силе "Исламске државе" у Палмири

Ђанандреа Гајани   
петак, 16. децембар 2016.

Успех Исламске државе у Палмири је важан на војном плану, јер показује да људи ел Багдадија још увек располажу са доста средстава и офанзивним способностима, али у исто време има и једну високу симболичку вредност, јер брише једини велики пораз који је до сада Исламска држава доживела од стране Руса

 
Преносимо

Да ли се преношењем надлежности од Војводине прави држава у држави

Коста Чавошки   
недеља, 27. новембар 2011.

Питање уставности већег броја одредаба Закона о утврђивању надлежности АП Војводине изнова вам пружа могућност да формулишете одговарајућу уставну доктрину коју би примењивали и у потоњим сличним случајевима, којих ће сигурно бити.

 
Економска политика

Да ли прети колапс банкарског система у Србији

Синиша Лалић   
понедељак, 11. мај 2009.

Биће изненађујуће ако у наредном периоду не буде колапса банака, вероватно у свакој земљи у региону. Србија сигурно неће бити изузетак од тога, јер је исти модел економије примењиван у свим земљама „Западног Балкана“.

 
Савремени свет

Како се Русија припрема за рат са Европом - да ли је Крим био почетак или само генерална проба?

Ел Мундо   
петак, 16. децембар 2016.

Москва је посматрала и разумела – протестоваће против присуства НАТО-а близу својих граница, избегавајући директан судар. Али, у исто време је приметила да је свака година боља него она ранија да се ојача своја позиција употребом силе. Питање је, да ли је Крим био први наступ или само генерална проба? 

 
Преносимо

Ко су вахабије, како су дошли у Европу и шта је позадина њиховог делања?

Милан Динић, Андреј Димитријевић   
субота, 12. новембар 2011.

Како тврди наш познати исламолог Дарко Танасковић у књизи Неоосманизам, Турска на Балкану води и сопствену верску политику, преко Директората за верска питања који успоставља тесну сарадњу с локалним исламским заједницам.

 
Културна политика

„Brand personality“ као замена за човека и нацију илити – да ли је „црвено боја љубави“?

Василије Милновић   
четвртак, 24. јун 2010.

С обзиром на „најважнију споредну ствар“, претпоставимо да ће већина нас здушно бодрити своју земљу, не зато што је „црвено боја љубави“, него што се то, по себи, подразумева.

 
Политички живот

Александру Вучићу, зашто лажеш да на Косову нема Срба и српске земље?

Организатори „1 од 5 милиона“   
недеља, 14. април 2019.

Александре Вучићу, од твојих епских подвига и победа, спавања на поду у бриселском хотелу, дошли смо до тога да нам кажеш да немамо ни метар српске земље на Косову. Да нам кажеш да нема Срба на Косову. Зашто лажеш, Александре Вучићу?

 
Коментар дана

Видовдан и сарајевска „мулти-култи“ дешавања

Душко Бошковић   
петак, 27. јун 2014.

Најновији догађај је „Стољеће миран након стољећа ратова“ и то баш на дрвени српски празник Видовдан. Сарајлије и његове госте ће у част стољећамира забављати ни један други оркестар него баш војни. Дивна симболика за мирнодопско стољеће које нам се указало.

 
Културна политика

О вувузелама и џуџу магији

Никола Танасић   
понедељак, 21. јун 2010.

Ако ФСС не жели да им Луковић у среду смечује лопту у петерцу против Аустралије, под хитно, о свом трошку, треба да шаље у Африку једног белог (а по могућству и једног црног) мага, са катанцем! Да „закључа“ лош џуџу (и руке српске одбране), а репрезентацији откључа врата завршнице.

 
Политички живот

Борба за душу антирежимских протеста, или може ли се Вучић рушити без Косова

Никола Танасић   
субота, 13. април 2019.

Да ли је, дакле, могућ антирежимски протест без Косова? Није! Питање Космета не само да представља жижну тачку свих непочинстава, махинација, и злодела актуелних власти, не само да стоји у темељу системског гажења уставних и законских права грађана Србије које се затим преносе на све остале домене политике, него истовремено представља централно политичко питање Србије и српског народа

 
Коментар дана

Жан Клод Јункер као нова јабука немачко-британског раздора

Младен Ђорђевић   
четвртак, 19. јун 2014.

Идеја да грађани ЕУ преко директно изабраних представника имају важан утицај на избор ЕК представљена је као својеврсна „демократска еволуција ЕУ“, али пракса много више оправдава став да се у Бриселу учвршћује бирократско чудовиште чија конструкција постаје све компликованија и гломазнија и све даља од обичног грађанина.

 
Културна политика

Рат као полицијска акција или светски мир у космополитској држави

Војин Ракић   
понедељак, 14. јун 2010.

Теорија праведног рата, констатује се, изгледа да је суочена са кризом свог правдајућег капацитета, те није јасно да ли то указује на шансу за нови развој те теорије или је поменута криза знак њеног краја.

 
Политички живот

Левица има избор - или "популизам" или небитност

Зоран Ћирјаковић   
недеља, 07. април 2019.

Будућност српске левице је везана за једно питање, које је, бојим се, само наизглед једноставно. Требало би да га себи постави свако ко верује у солидарност, друштвену једнакост и праведну расподелу, коме је срце на страни оних који су на друштвеном дну или мало изнад њега. Шта ми је главни циљ – врло, „грађанско“ Ја или добробит пониженог народа? Нажалост, не може и једно и друго.

 

 
Коментар дана

Ирак као америчка жртва и марионета

Владимир Јевтић   
среда, 18. јун 2014.

Aмерички председник Барак Обама разматра војну интервенцију против џихадиста док они заузимају град за градом. У Персијски залив већ је упућен један амерички носач авиона. Али то је америчка игра од самог почетка. Американци стратешки не дозвољавају да Ирак постане једна мирна и целовита држава јер би тада брзо потпала под утицај Ирана.

 
Економска политика

Лука Београд и друге приче

Бранко Павловић   
субота, 09. мај 2009.

Неликвидност је стигла и до фармацеутске индустрије. Читава грана је у проблему, не само овај или онај произвођач, овај или онај велетрговац. Када у некој земљи фармацији прети банкротство, то значи да наступа сценарио могућег 80% банкротства целе привреде.

 
<< Прва < Претходна 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Следећа > Последња >>

Страна 167 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер