уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Америчко-кинески самит и репозиционирање глобалне моћи

Урош Митровић   
понедељак, 17. април 2017.

Осим очигледног проблема са зауздавањем сопственог ега и импулсивних реакција, додатна отежавајућа околност за Доналда Трампа јесу и трзавице у његовој администрацији, али и отпор који му пружају друге две гране власти у САД - Конгрес и судови - који блокирају неке од најважнијих обећања из његовепредизборне кампање. 

 
Преносимо

Српско-хрватски односи - Боље пакт него рат

Емил Влајки   
понедељак, 30. јануар 2012.

Ако се БиХ распадне на два дела, исламска Босна никада неће постати део Еуропе. Тихић је био апсолутно свестан тога када је рекао да је за БиХ важнији НАТО пакт него Европска заједница. На северу Западног Балкана наћи ће се, дакле, објективно два кршћанска народа: Хрвати и Срби.

 
Економска политика

Побуна неједнакости

Урлих Бек   
субота, 27. јун 2009.

Побуна против реално постојећих неједнакости храни се из три извора: несклада између рада и зараде, контрадикторности између законитог и исправног и светских очекивања за једнакост. Да ли је то (пре)револуционарна ситуација? Апсолутно. Али, недостаје јој револуционарни субјект, бар за сада.

 
Савремени свет

Да ли је инцидент са нервним гасом био „димна завеса“ за напад САД на Сирију

Ђанандреа Гајани   
субота, 08. април 2017.

 Кратко време ове инверзије политичког курса Трампа, која трансформише Асада од „квазисавезника“ против џихадиста у „непријатеља број један“ у истој равни са севернокорејским диктатором Ким Џонг Уном, појачава сумњу да је случај са нервним гасом у Хан Шејхуну био намерно исконструисан.

 
Преносимо

Коме смета Вукадиновић

Ратко Дмитровић   
среда, 25. април 2012.

Вукадиновић је прихватио понуду НОПО-а под условом да они као предизборну понуду истакну (и истакли су) "Иницијативу за спас Србије", документ сачињен у редакцији "Нове српске политичке мисли". Садржај тог документа упао је другосрбијанцима у очи као шака соли

 
Економска политика

Легализација бесправног живота

Ненад Јевремовић   
среда, 24. јун 2009.

Велико је питање шта са оним објектима који не могу бити легализовани по неком основу?   Бесправни градитељи који не могу легализовати своје објекте сигурно неће пропустити да запитају државу: „Где је мој стан?“, који су иначе многи откупили за вредност кутије шибица“.

 
Савремени свет

Трамп попутстио под притиском неоконзервативаца - почетак Трећег светског рата?

Александар Дугин   
уторак, 11. април 2017.

Геополитичари никада не могу предсказати тачан тајминг процеса. Геополитичари одлично разумеју „шта“ и „где“. Али ово „када“ зависи од веома великог броја фактора. Овде је процес отворен.

 
Културна политика

Због чега је расизам „бораца за људска права“ гори од отвореног расизма (2)

Ана Радмиловић   
четвртак, 02. септембар 2010.

Да глупост често може да буде опаснија од памети макар се та памет трошила и на зло, познато је. Али глупост, посебно та глупост која тражи одобрење групе за сваки свој поступак, не чини ништа по себи.

 
Политички живот

Црногорски „Закон о слободи верoисповести“ и пилатовско понашање српских власти

Дејан Мировић   
четвртак, 27. јун 2019.

У члану 63 закона, прописује се да ће цркве које су ''грађани'' са територије данашње Црне Горе изградили пре 1918 - припасти режиму. Дакле, Мило Ђукановић ће на основу правила, попут оних из закона о приватизацији, одређивати колико је Свети Василије Острошки допринео изградњи манастира Острог у XVII веку, упркос томе што он није био ''грађанин'' модерне Црне Горе.

 
Коментар дана

Не долази Путин због улизица на власти, већ због српског народа и заједничких жртава

Владимир Кршљанин   
петак, 03. октобар 2014.

У време кад обележавамо годишњице светских ратова, а ових дана и 70-годишњицу српско-руског ослобођења Београда и Србије од фашизма, морамо бити достојни наших славних предака, који су за слободу свог и читавог људског рода, положили животе.

 
Коментар дана

Србија и Албанија – много више од игре

Миодраг Зарковић   
среда, 15. октобар 2014.

Поштена и непристрасна истрага, какву УЕФА наводно најављује, морала би да у своје средиште постави питање насилне реакције албанских фудбалера, која је за следствене нереде била кључни подстицај.

 
Културна политика

Универзитет за остале намене

Слободан Миладиновић   
понедељак, 13. септембар 2010.

Прича са политичком употребом Карићевог Универзитета је дефинитивно, у односу на приштински Универзитет, обична фарса, циркуска представа без значајнијих социо-историјских последица. Стога је можемо и апстраховати. Али шта са муфтијиним Универзитетом.

 
Политички живот

Ауторски текст за „Политику“ - „Елита и плебс“

Александар Вучић   
четвртак, 11. јул 2019.

Зато су интелектуалци, јер кад пишају по гробовима они их стварно запишају, а ми постајемо и остајемо сендвичари, јер наша једина потреба јесте да утолимо глад. И ништа више.

 
Коментар дана

Затвор за добровољце из Србије - паре за америчке плаћенике

Војислав Станојчић   
петак, 10. октобар 2014.

Данашњи добровољци који из Србије одлазе на бојишта у иностранству , бар колико је познато, не чине то за новац, већ да се боре за своја уверења, али их то, неће изузети из предвиђених казни, наведених у ова два допунска члана Кривичног законика – 386а и 386б.

 
Културна политика

Успон безначајности

Богдана Кољевић   
петак, 10. септембар 2010.

Ако једно друштво себи дозволи да стигне дотле да се пристојнијег, критичнијег, понекад и образованијег света може срести међу "политичким делатницима", неголи на катедрама универзитета или у којекаквим "стручним" удружењима, онда је то друштво на сигурном путу самоуништења.

 
Политички живот

Тако се не преговара ни на пијаци - најсрамнији потпис у „новијој“ и старијој српској историји

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 28. јун 2019.

Бриселски споразум је нешто најсрамније што је потписао представник државе Србије у – ја бих рекао – новијој, па и старијој историји

 
Преносимо

Разумем дилеме Бориса Тадића

Томислав Николић   
петак, 25. мај 2012.

Психолошка нестабилност се појављује код многих људи, па и код страних инвеститора који још не знају како ће да изгледа нова влада, који ће њен концепт да буде. Наше стање, ниво по којем нас процењују је нижи кад немамо владу него кад је имамо.

 
Економска политика

Економија у служби маркетинга

Саша Ђоговић   
среда, 24. јун 2009.

Растуће задуживање државе на иностраном тржишту је показатељ неуспешне економске политике. Тиме, економска и политичка позиција ове земље могу постати жртве маркетинга базираног на нереалним очекивањима и потезима који су управо у служби таквих очекивања и партикуларних интереса.

 
Савремени свет

Шта чека Европску унију у будућности?

Мирослав Н. Јовановић   
четвртак, 06. април 2017.

Др Мирослав Н. Јовановић је 5. Априла 2017. године, у организацији Одбора за економске науке Одељења друштвених наука САНУ у Београду, у Сали II Академије одржао предавање на тему: „Шездесет година Европске уније: Шта је чека у будућности - више брзина или распад?

 
Преносимо

Вукадиновићева брука

Весна Ракић-Водинелић   
понедељак, 16. април 2012.

Министарство за државну управу и локалну самоуправу је допустило, тј. није спречило злоупотребу права НОПО, који није желео да плати износ од 2.600.000 динара, колико је било неопходно за упис странке која није мањинска

 
<< Прва < Претходна 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Следећа > Последња >>

Страна 161 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер