среда, 01. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Власт, опозиција и дубока држава - за шта служи Служба
Преносимо

Власт, опозиција и дубока држава - за шта служи Служба

PDF Штампа Ел. пошта
Давор Лукач   
петак, 15. новембар 2019.

СТАЊЕ У ЗЕМЉИ ЈЕ ТАКВО ДА НА ФУНКЦИЈЕ НЕ ДОЛАЗЕ СПОСОБНИ, НЕГО ПОСЛУШНИ. КАО И ИЗ МУП-А И ВОЈСКЕ СРБИЈЕ ТАКО ИЗ БИА ОДЛАЗЕ ЉУДИ ЧИМ ИСПУНЕ ЗАКОНСКЕ УСЛОВЕ. А У БИА ТО СУ НАПУЊЕНЕ 53 ГОДИНЕ ЖИВОТА, ОД ТОГА БАР 20 ПРОВЕДЕНИХ У СЛУЖБИ, ТЕ ПОСЕДОВАЊЕ СТАТУСА ОВЛАШЋЕНОГ СЛУЖБЕНОГ ЛИЦА У ТРАЈАЊУ ОД 10 ГОДИНА. И КО ОНДА НЕ БИ ОТИШАО – ПЕНЗИЈА ЈЕ БАРЕМ ДУПЛО ВЕЋА ОД ПРОСЕЧНЕ

Лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас, мора се признати, суочен је са ефикасном акцијом Безбедносно информативне агенције везаном за председника општине Стари град Марка Бастаћа. Да ли су оперативци БИА у томе учествовали вољно или невољно, није битно: њихов рад је злоупотребљен, неко од надлежних је све оно што су урадили и њихове извештаје, са све фото и видео документацијом, предао надређенима, а они опет "тамо где треба", у неформални "паралелни Генералштаб" Вучићеве власти. И онда режимски таблоиди покрену кампању, са све снимцима.

И раније је тога било, не само у време владавине Слободана Милошевића, него и за власти Бориса Тадића. Али овог пута је потпуно огољено. И у све је опет, гле чуда, умешан Горан Весић. Мало ко се сећа, кад је Демократска странка Србије изашла из ДОС-а, афере са тадашњим председником Скупштине Србије Драганом Маршићанином и његове везе са стенографкињом парламента коју је Служба уредно документовала, а Весић доставио листу "Национал". Главни уредник био је Предраг Поповић, некадашњи Вучићев пријатељ а данас огорчени противник, а на месту његовог заменика налазио се Драган Вучићевић, тадашњи ватрени "досманлија" (како се изражавао Вучић), садашњи велики пријатељ и највернији слуга председника Српске напредне странке и Србије.

Све у свему, Ђилас је прошле недеље на конференцији за новинаре јавно запитао директора БИА Братислава Гашића да ли је тачно да се на колегијумима БИА лидери опозиције називају олошима, издајницима, лоповима и да се од нижих руководилаца захтева свакодневно ангажовање у правцу праћења опозиционих активности.

"Да ли ви уопште разумете да сте оваквим вођењем БИА прекршили ‘нестраначке оријентације’ у овом послу са несагледивим последицама по безбедност земље и целокупну професију?", указао је Ђилас.

А ШТА ЈЕ ТУ НОВО

У разговору са пензионисаним радницима БИА, аутор овог текста добио је само циничан подсмех, праћен питањем: "А шта је БИА радила док је Демократска странка била на власти?" И објашњење како се опозициони лидери увек прате, јер је основ постојања Службе очување безбедности државе.

"Ђилас тврди да је БИА добила у обавезу надзор дела опозиционих лидера, док је други део таквих структура додељен структурама МУП-а. Па шта је ту ново?", каже један од тих људи, "стари познаник" са демонстрација деведесетих, који је био инфилтриран у масу, неретко и међу оне уз вође демонстрација, као ватрени присталица. Он додаје да су се методи рада осавременили, али да, и поред све технике, човек, непосредни "пешак" остаје основа свега.

"Направљена је извесна прерасподела улога, људи из МУП-а су, са својим препознатљивим стилом облачења, јасно видљиви, вође протеста се са њима често договарају о трасама или о спречавању инцидената, иако у цивилу, они су препознатљиви и јавно снимају сва догађања. Лјуди из БИА поседују софистицирану опрему, што је и ред, а одувек је и било, они су у маси, не одударају", каже тај извор.

Други од бивших "удбаша", упитан о Ђиласовој тврдњи да БИА своје податке и снимке доставља таблоидима, са подсмехом каже да је то одувек чињено, у овој или оној форми.

"Мислиш да је у време власти демократа било другачије? Уђите у архиву и погледајте шта су тад објављивали ‘Прес’ и ‘Курир’. Ипак, тада се то радило много суптилније. На пример, наши шефови јаве њиховим шефовима где да као случајно пошаљу фото-репортера и он услика тобоже ексклузивни снимак нечега. Кад су нови радикали дошли на власт, све су свели на примитиван ниво", објашњава он. Као пример наводи да су, кад је Вучић 2012. године постао први потпредседник Владе задужен за борбу против корупције, код колпортера на улазу у подземни пролаз на Теразијама чекале на долазак сутрашњих новина колоне џипова, чији власници су стрепели да ли ће се појавити на насловној страни.

За Ђиласове оптужбе да је Гашић у БИА од ступања на дужност примио више стотина нових радника, углавном чланова и активиста СНС-а, више бивших припадника Службе тврди да су непроверљиви и не могу се доказати. Они указују да је стање у држави, а самим тим у Служби, такво да на функције долазе не способни, него послушни. Као и из МУП-а и Војске тако из БИА одлазе људи чим испуне законске услове. А у БИА су то напуњене 53 године живота, од тога бар 20 проведених у Служби, те поседовање статуса ОСЛ (овлашћено службено лице) у трајању од 10 година. И ко онда не би отишао – пензија је барем дупло већа од просечне у Србији, плус могућност да се одмах нађе посао у некој од државних или приватних фирми као човек са искуством. С друге стране, у тај контекст се могу довести и смене које је Гашић, као и многи његови претходници, спровео – под образложењем "подмлађивања кадра" старије припаднике БИА који су носили активности именовали су за "саветнике директора". У преводу, ти људи не раде ништа, чекају пензију.

Када су у питању Ђиласове оптужбе о страначком запошљавању, прекретницу у суноврату Службе, тврде неки од њих, представљало је крајем деведесетих именовање тадашњег функционера СПС а Уроша Шуваковића за помоћника начелника задуженог за аналитику. После тог, сваки начелник је могао да доведе кога је хтео и када је хтео.

УСЛУГЕ И КОНТРАУСЛУГЕ

Вучић је у предизборној кампањи 2012. обећавао како ће све да промени, деполитизује државну управу, полицију и БИА. Колико се тога држао, показао је већ у пролеће 2013. Тада је посланик СНС-а у Скупштини Србије Мићо Роговић напустио то место, а званично образложење је било да прелази на рад у БИА. Роговић, посланик прво Српске радикалне странке, а потом СНС-а, угоститељ из Нове Вароши, са завршеном Војном академијом, у БИА се запослио са 47 година и кренуо на курс за "млађег оперативца".

ВИДЕО И ОСТАЛА ПРОДУКЦИЈА: Филм о паљењу књиге Горана Весића...

"Пустите Роговића, ето среће да је то највећи проблем. Он је још добар какви су све дошли", кратко је потписнику овог текста ту ситуацију описао један тада свеже пензионисани оперативац БИА.

Ђилас је поставио и питање пријема радника БИА са завршеним приватним факултетима, наводно таквих је већина. У правилнику Службе нигде не стоји да мора бити завршен државни факултет. Ранија руководства Службе су имала прећутан критеријум да то мора бити државни факултет. Онима који су радили деценијама са завршеном средњом или вишом школом, завршени приватни факултет се признавао у односу на примања или број дана годишњег одмора, али у служби нису могли напредовати. Пошто су по закону државни и приватни акредитовани факултети равноправни и ту је испуњен неопходан услов. А безбедносних провера је увек било, обавезне су, и биће их. Раније је био позитиван поен да ли ти је отац члан Социјалистичке партије Србије, после ДС-а или ДСС-а, сад СНС-а, све је ствар дискреције Службе.

Једно од Ђиласових питања односило се и на то да ли је тачно да је изузетно важну улогу у Гашићевом именовању на директорско место имао контроверзни трговац оружјем Слободан Тешић, који је "убрзо скинут са свих мера и који је сада чест гост у његовом кабинету, као и да без проблема добија све потребне дозволе за проблематичне послове и трговину оружјем".

Познато је да у Србији свака власт има свог "подобног" трговца наоружањем који је, заузврат, спреман чинити разне контрауслуге. Тешић је махер у тој области – буде у немилости, па у милости власти, па онда у немилости друге... Али он очигледно зна како да те проблеме реши. Стављање и скидање на америчку листу непожељних исто је релативна ствар, све се реши одређеним "активностима" везаним за трансакције новца. А то да ли је истина да му је зет примљен на рад у БИА? То је веома тешко доказати. Било која комисија да дође, добиће све документе да је урађено по закону и да нико није знао о коме се ради, чак ни "безбедносне провере". А кад су безбедносне провере у питању, онда би неко од опозиције требало да "загребе" о фамозној Академији БИА.

...и исповест Лазара Лешњака

Због свега овог, БИА ћути, не пада им на памет да одговарају на Ђиласове оптужбе, али јој је дало додатни замах да обрати пажњу на неке друге ствари и прошири круг својих сарадника. А "случај Бастаћ" опозицији треба да послужи као наук да је БИА уигран систем и да воде рачуна о понашању својих представника. Исповест Бастаћевог кума Лазара Лешњака ТВ Пинку или "Куриру" то потврђује. Данас они, сутра неко други.

Питање првог милиона

За Ђиласову тврдњу да је фирма Кнезпетрол "спонзор" БИА, бивши припадници Службе не споре да то може бити истина.

"Види, Служба је одувек имала своје фирме преко којих је намицала средства у црне фондове, потребна за тајне операције. То преко које фирме ће ићи, државне или приватне, потпуно је небитно", објашњава један од "ветерана".

"Шверц цигарета, оружја, фармерки раније, деведесетих нафте и цигарета, ништа то није могло без благослова Службе. Они који су то радили у тишини и после се примирили, живи су и данас и власници су империја; они који су себи давали одушка, покојни су. Ако ти Служба нешто омогући, онда се држи правила, ако не, сам сносиш одговорност", каже тај извор и набраја имена оних који су се "одметнули" деведесетих и завршили су како су завршили, или оних који су сад "угледни бизнисмени".

Што се Гашића тиче, додаје он, човек је деведесетих година био у бизнису са нафтом и зна добро како он функционише. "Не тврдим да он то ради, само указујем да се на тај начин могу обезбедити средства за ‘црне фондове’. А на питање о Кнезпетролу, чији је власник Срђан Кнежевић, правоснажно осуђен због шверца горива, али му се стално одгађа одлазак на одслужење казне, он одговара да је ово Србија и да је човек у медијима у којима редовно плаћа огласе представљен као хуманиста и филантроп, а тако је зарадио и признање Привредне коморе Србије.

Право питање које треба поставити је, тврди наш саговорник који је деведесетих за потребе Службе покривао и "прекодрниске Србе", одакле том младом човеку из Батајнице оно што се зове први милион марака, са којим капиталом је направио прве пумпе, како се ширио и ко му је у том помогао. Наравно, и шта му је радио отац у западном делу Републике Српске, где је живео, и у каквим је односима био са тадашњом власти РС? Онда ће све коцкице да се сложе. Кад на основу тог новца и потом "мало шверца" за које сте осуђени раширите империју, онда вам је лако бити хуманиста. Такође, и онако "спонтано" понудити да се возила БИА на вашим пумпама снабдевају по нижој цени, мање коштају бонови. Уосталом, ко да замери, на пример, специјализованим продавницама војне и полицијске опреме, попут Армy схопа или Милитарy схопа, да припадницима Војске и МУП-а дају 10 одсто попуста?, наводи тај извор.

(Време)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер