недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > "Шездесетпета жупанија" или Мађарска до Врања
Преносимо

"Шездесетпета жупанија" или Мађарска до Врања

PDF Штампа Ел. пошта
Давор Лукач   
недеља, 12. јул 2020.

КО ЈЕ УЈУТРО ИЛИ РАНО ПО ПОДНЕ ИШАО НА ГЛАСАЊЕ ДОБИЈАО ЈЕ 20 ДО 30 ЕВРА, А КАСНИЈЕ ПО ПОДНЕ ВРЕДНОСТ ГЛАСА ЈЕ РАСЛА И ДОСТИЗАЛА И ДО 50 ЕВРА. СВЕ ЈЕ ТО, НАРАВНО, ЈАВНА ТАЈНА У ВРАЊУ И ОКОЛИНИ, АЛИ НАДЛЕЖНИ ОРГАНИ НЕ РЕАГУЈУ, НИТИ ЈЕ ПОКРЕНУТА НЕКА ИСТРАГА

На згради мађарског парламента у Будимпешти са спољне стране стоје рељефи са грбовима 64 жупаније, колико их је та држава имала некада док је била царство. Тако се, "64 жупаније", зове и десничарски покрет који се залаже за обнову некадашње велике државе.

После избора у Врању, не би зачудило да се јави неки њихов Шешељ и да затражи да се формира и 65. жупанија – Пчиња; јер ако у једној општини мађарска странка (Савез војвођанских Мађара) на парламентарним изборима добије 1265 гласова, онда је и то могуће, као што је могуће и да се скандира "Вранyе Магyар орсзаг сзиве", или можда традиционални поздрав "Јоворе Нерадовац" ("Врање је срце Мађарске" и "Догодине у Нерадовцу").

КУПОВАО, А НИЈЕ ОБЈАСНИО

Резултати избора у Врању су "прославили" Нерадовац (и Горњи и Доњи) и Рибинце, у којима живе Срби, али и врањску Горњу чаршију настањену Ромима, јер су њихови мештани дали свој глас Мађарима. А Мађара у Врању је, према попису из 2011. године, било шест, од којих се троје изјаснило да им је то и матерњи језик.

Откуд онда 1265 гласова? Па, простим системом куповине гласова, где се неко мало "позаборавио" и није објаснио људима да је потребно на локалним изборима заокружити листу број четири, али не и на републичким. И суграђани ромске националности, као и Нерадовчани, по аутоматизму су заокруживали четири на оба гласачка листића.

СРПСКА ДЕСНИЦА У НАЛЕТУ: Врање

А на броју четири за локалне изборе, Српска десница Мише Вацића, потпомогнута, кажу упућени, финансијском донацијом (шестоцифреном, у еврима) једног "угледног" Врањанца, одраније познатог органима гоњења. Једног од оних за које би се деведесетих и двехиљадитих говорило да је "контроверзни бизнисмен" и "шверцер дроге", мада неки тврде и да је тај део бизниса за њега прошлост, јер се човек довољно обогатио, између осталог, тражећи и налазећи ћупове са златом по том крају. Има довољно новца да "помогне" све који су на изборима, јер се никад не зна када ће му затребати.

КАСНИЈЕ ЈЕ СКУПЉЕ

"Гласове су на овим изборима куповали сви, као што се то радило и на ранијим изборима, неко на више, неко на мање суптилан начин, ствар је само до људи који то спроводе на терену. Покојни Горан Тасић Гокче (особа из криминалног миљеа, повезиван са шверцом дроге, убијен 2018. године у Холандији) 2008. куповао је у Врањској Бањи гласове за Нову Србију, да имају бар седам-осам одборника... У то време давао је 1500–2000 динара, онако господски", каже упућени извор, који би да остане анониман.

На сличан начин је 2012. мандате освојио Г17, а 2016. су се прославили људи Драгана Марковића Палме (Јединствена Србија). На овим изборима, међутим, Вацићу су пришли неки Палмини људи, који су га 2019. године напустили и заједно са групом грађана "Пробудимо Врање" формирали Српску десницу. Захваљујући добијеним парама успели су да намакну 6000 гласова за странку у Врању, 18 одсто, што је шест одсто више од, на пример, социјалиста, којима је Врање било једно од најјачих упоришта.

Цена је, кажу упућени, варирала. Ко је ујутро или рано по подне ишао на гласање добијао је 20 до 30 евра, а касније по подне вредност гласа је расла и достизала и до 50 евра. Све је то, наравно, јавна тајна у Врању и околини

Цена је, кажу упућени, варирала. Ко је ујутро или рано по подне ишао на гласање добијао је 20 до 30 евра, а касније по подне вредност гласа је расла и достизала и до 50 евра. Све је то, наравно, јавна тајна у Врању и околини, али надлежни органи не реагују, нити је покренута нека истрага. Њима није сумњиво што су Нерадовци и Горња чаршија листом гласали за странку мађарске националне мањине, која је трећа по броју освојених гласова – 3,17 одсто.

Када је тај податак освануо на друштвеним мрежама, почело је опште изругивање, од давања имена на мађарском улицама у Врању до разних "националних јунака". Па је тако један политичар написао: "На идућим изборима излазим у Врању и Србији са келтском мањинском странком или Покретом Баска за слободу старе Србобаскије... Па кад ме подржи ИРА или ЕТА, чик да видим које говедо ће да прода глас ђилкошу за пишљивих 20 евра..."

И Прибој за Мађаре

Није се само Врање "прославило" по гласању за Мађаре, нешто слично се десило и на изборима у Прибоју, где су, додуше, освојили само 51 глас. За разлику од Врања, где они који су се изјаснили као Мађари представљају мање од 0,01 одсто становништва, у Прибоју их је "чак" 11 или 0,04 одсто, а мађарски својим матерњим језиком сматра њих четворо.

Шта се десило у Прибоју? Вероватно исто што и у Врању, само је разлика што у овом случају под редним бројем четири на локалним изборима није била Српска десница, него листа Најбоље за Прибој – Социјалдемократска партија – Либерално демократска партија – др Јасминко Тоскић – Јасмин Хоџић.

Мађари су, кажу у Прибоју, гласове добијали углавном од Бошњака у селима.

(Време)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер