субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Опозиција у потрази за политичком алтернативом
Политички живот

Опозиција у потрази за политичком алтернативом

PDF Штампа Ел. пошта
Маринко М. Вучинић   
понедељак, 26. новембар 2012.

„Договор излази из оквира уобичајених процедура, али не укида изборна права делегата“, овако је прокоментарисао договор о предаји партијског трона у ДС старо-нови председник Политичког савета ове политичке организације Драгољуб Мићуновић. Ово се може тумачити и као својеврсни не само теоријски допринос демократији јер се уводи нека врста договорне демократије, али која се сада одиграва транспарентно и пред очима наше јавности.

Сада стижу и озбиљне најаве да ће након овако договорно обезбеђеног и утврђеног страначког јединства ова странка кренути у оштру опозициону активност и тако се најзад пробудити из полугодишње постизборне хибернације. Тешко да ико може да поверује да ће договорена олигархијска кохабитација у ДС потрајати, јер остаће и након ових фарсичних страначких избора многа отворена и контроверзна питања. Али оно што снажно обележава садашњи политички тренутак је својеврсни парадокс и друштвени феномен (парадокси су иначе једно од најочитијих својстава наше политике) да ми формално у нашој Скупштини имамо опозицију, али не постоји јасно профилисана и уверљива политичка алтернатива. Ми смо сада у грозничавој потрази за политичком алтернативом. А може ли опозиција бити делотворна и делатна ако у исто време не представља убедљиву и на моралним начелима установљену програмску алтернативу. Не помаже ни настојање ЛДП да себе сада представља као водећу опозициону странку и алтернативу, када се она сама суочава са унутрашњим ломовима и сукобима који јој одузимају сваку политичку веродостојност ма колико су њене политичке амбиције као и до сада биле неодмерене и магаломанске.

Зашто наша садашња опозиција не може да буде стварна алтернатива успостављеном владајућем режиму СПС-а, УРС-а и СНС-а. Зато што је изгубила основно полазиште сваке опозиције која је у исто време и снажна политичка алтернатива – нема морални кредибилитет, воде је и даље људи који су дискредитовани у јавности и, што је најважније, не постоји она основна, носећа идеја која би програмски обликовала и надахњивала опозицију, али и могла да покрене грађане из летаргије у којој данас живе. Они су изгубили веру у основне демократске и републиканске принципе и зато је одлазак у апатију и презир према свакој политичкој делатности сасвим очекиван и разумљив. Јер уништена је нада да су могуће темељне демократске промене, а када се изгуби вера у демократију онда она може само да постоји као девастирана политичка кулиса.

То је суштински проблем, јер су све идеје које су чиниле корпус некадашње демократске опозиције и грађанског отпора у време владавине старог режима немилосрдно потрошене и обесмишљене и то управо од оних истих политичара који и данас претендују да творе нову опозициону снагу. Тешко је очекивати да грађане могу да покрену идеје које су их мотивисале у време када је рушен јуловско-социјалистички режим. А то су темељне идеје демократског и либералног друштва: подела власти, реституција, поштовање приватне својине, одбрана људских права и националног достојанства, европско опредељење, слобода медија, поштена приватизација, слободно тржиште, борба против корупције, солидарност и социјална правда. Све ове идеје су изгубиле свој кредибилитет управо у време владавине оних политичких снага које сада након изгубљених председничких и парламентарних избора тек треба да постану озбиљна и кредибилна опозиција али и политичка алтернатива. Тај подухват ће ићи веома тешко, јер је изгубљен морални дигнитет и интегритет, а самим тим и политички легитимитет да се делује као уверљива, одговорна и начелна опозиција.

Борислав Пекић је упозоравао у својим политичким наступима и текстовима: “Политика је јавни морал. Морал је приватна политика. Савремена политика која хоће да буде делатна мора истовремено бити и важећа филозофија. Ко почне са жртвовањем својих врлина завршава са жртвовањем туђих живота. Опасно је за било коју партију да буде у положају из кога не може разликовати оне који су у њој из опредељења од оних који су у њој из интереса“.

Управо је у нашем друштвеном животу изгубљена та тако драгоцена и неопходна способност и могућност разликовања политичких вредности и одбране јавног интереса, а при томе је превише врлине жртвовано у име политичких компромиса и претварања политике у прагматичну маркетиншку делатност у којој нема места за било какву политичку филозофију и доследно поштовање темељног корпуса демократских и моралних начела на којима почива свака опозициона делатност која је стварна и изгледна политичка алтернатива. Сувише дуго је трајала наша верзија успона безначајности да би се сада тако лако вратила идеолошка и политичка веродостојност странкама које сада најављују своју оштру опозициону делатност, а док су биле на власти погазиле су и обесмислиле већину демократских вредности које су биле  и остале од пресудне важности за развој нашег демократског друштва.

То је и даље погубно потцењивање демократског потенцијала наших грађана који имају јасно изграђену свест о вредности моралних врлина и поштовању демократских начела у политици. И садашње владајуће структуре улазе у већ добро нам познату политичку матрицу у којој се тако олако и убрзано поништавају и разводњавају њихова основна предизборна обећања и тиме губе свој политички потенцијал, али то је само један од услова за могуће јачање опозиције која тек треба да докаже да је способна да створи уверљиву и функционалну програмску алтернативу. То неће бити могуће са истим истрошеним патријским кадровима, посланицима и страначким вођама који већ две деценије обликују наш политички живот, јер они више не поседују способност да снажно и доследно оличавају онај толико потребни морални коперникански обрт у нашој политици и да при томе обезбеде веродостојност идејама социјалне правде, солидарности, борбе против корупције, партијске државе и зауставе све веће ширење сиромаштва и социјалне декласираности. Србија је данас двадесет година након демократских промена у потрази за алтернативом, велико је питање да ли ће садашња опозиција моћи да одговори овом великом историјском изазову.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер