Početna strana > Rubrike > Politički život > Kratka albanska gramatika za „albanske hakere“
Politički život

Kratka albanska gramatika za „albanske hakere“

PDF Štampa El. pošta
Bogdan Živković   
utorak, 24. decembar 2013.

Mislim da je jedna stvar sasvim neupitna u ovoj zemlji Srbiji, a to je medijski mrak. U medijima se više ne može naći ni u tragovima bilo šta što odudara od zvanične politike i zvaničnog mišljenja. Kada su u pitanju elektronski mediji, tu nema izuzetka. Svi su bez izuzetka angažovani u mašineriji za promenu svesti.

Ništa bolje nije ni u štampanim medijima, koji čak zbog svoje prirode idu i puno koraka dalje, najavljujući policijske i obaveštajne aktivnosti, o kojima podaci ne bi smeli da cure iz policijskih i obaveštajnih krugova, pa ipak cure u odabrane medijske kuće, a preko njih u sve brojnije odabrano glasačko telo.

Retki su zračci slobodne misli koji se danas mogu u Srbiji plasirati u javnost. Uglavnom za to služe različiti internet portali iz dva razloga: prvi, zato što je neuporedivo jeftinije otvoriti internet portal, i drugo, zato što za otvaranje internet portala ne morate da imate „leđa“ (domaća ili strana svejedno), što je kod nas neminovno, čime u startu sputavate sopstvenu stvaralačku slobodu. 

U poslednje vreme rodoljubivi sajtovi i portali u Srbiji doživljavaju tretman kao da živimo u Saudijskoj Arabiji ili Severnoj Koreji. Vrlo često, prečesto rekao bih, bivaju kontrolisani, ometani i napadani od strane nepoznatih lica. Tako je to i sa portalom Nove srpske političke misli.

Svedoci smo da je naročito poslednjih meseci NSPM na udaru. Vrlo često radi usporeno, da bi se napadi poslednjih mesec dana intenzivirali do te mere da je većim delom dana nemoguće pristupiti sajtu. Malo-malo, pa nas dočeka onaj odvratni tekst: Error 502 bad Gateaway. Vrhunac se desio u nedelju 15. decembra, kada je sajt srušen od nepoznatih hakera, koji su se predstavili kao „grupa kosovskih ratnika“ (Kosova Warriors Group)

Kao prvo, nejasan je motiv hakera. Zašto bi baš NSPM smetala nekim albanskim separatistima, a ne recimo mađarskim ili muslimanskim, ili pak vladajućim i tajkunskim krugovima koji ovu zemlju vode dosta sumnjivim stazama? Mislim da albanski separatisti imaju podužu listu za hakovanje. Ima za njih mnogo interesantnijih portala pre  NSPM, a i NSPM svojim pisanjem mnogo više iritira vladajuće krugove, nego tamo neke albanske hakere.

U prilog ovome, možemo dodati analizu teksta koji je prikačen i čija kompozicija, prilično sa sigurnošću ukazuje da se radi o nekome kome albanski jezik nije maternji, a i engleski je nešto sumnjiv, iako je poznato da hakeri vrlo često bolje vladaju engleskim nego sopsvenim maternjim jezicima.

Da počnemo ovu analizu samim zaglavljem u kome se kaže da je sajt napadnut od strane gore narečene „grupe kosovskih ratnika“ (Kosova Warriors Group), da bi odmah iza toga ta grupa sebe predstavila na lošem engleskom, We are Albania Hackers. Ovo je prilično indijanski engleski, jer bi ispravno bilo napisati Albanian, što je pridev, a ne Albania, što je imenica. Hakeri obično dobro poznaju engleski jezik, pa im se ovakve greške po pravilu ne dešavaju.

Dalje, sama poruka je napisana u dve faze, ili barem od strane dva lica, jednog koji poznaje albanski pravopis, i to je prvi deo poruke, a što se vidi po pravilnoj upotrebi muklog „e“ (ë), dok je drugi deo poruke napisan od strane lica koje govori albanski jezik, ali ne zna pravopis.

Tako, na primer, napravljen je čitav niz pravopisnih grešaka kao što su: yn – a treba ynë; zatim, kerkojmatreba kërkojmë, a pravi biser je sentenca na keni marrur, što znači – ono što ste nam preduzeli, a autori su verovatno hteli da kažu – što ste nam uzeli – na keni marur. Zatim deme a treba dëme, pa onda shkakatuar, a trebashkatëruar, i konačno ako piše: KOSOVA ESHTE SHQIPERI (a pravopisno ispravno je ËSHTË SHQIPËRI), onda nikako ne može da stoji SHQIPERIA ESHTE ILIRI, već ILIRIA.

Sve u svemu, mi jesmo i nova, i srpska, i politička, ali smo i misao. To bi trebalo da znaju i „albanski“ hakeri svih boja, pa kad nas napadaju da koriste neki argument kao što je sila, na koji ne možemo da odgovorimo. Intelekt ne može da se glumi. To je ipak naš teren. 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner