субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Обистињују се последице независности Косова
Косово и Метохија

Обистињују се последице независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
Вук Јеремић   
среда, 10. септембар 2008.

 

Министар спољних послова Вук Јеремић изјавио је данас у Бечу, на седници Сталног савета ОЕБС, да су последице једностраног проглашења независности Косова, на које је упозоравао раније, почеле да се обистињују, али да још није касно да се спречи да ствари измакну контроли.

"Када смо се последњи пут састали (19. фебруара), говорио сам о преседану који би могао да се изроди из презривог неуспеха косовских Албанаца да пригрле европске принципе 21. века, пре свега компромис, уступак и изградњу консензуса", рекао је Јеремић у говору на седници Сталног савета ОЕБС.

"Са вама сам поделио своје страховање да би једнострано наметање решења за етничке сукобе могло да створи врло опасне последице за заједницу демократија каква је ОЕБС, а чак и горе. Говорио сам о томе шта распламсавање сецесионистичких покрета може да произведе. Изразио сам дубоку забринутост због тога шта би могло да се изроди из покушаја насилног разбијања суверене, демократске државе каква је Србија", додао је Јеремић.

Шеф српске дипломатије је истакао да "са жаљењем" мора да закључи да се нешто од онога на шта је упозоравао и догодило.

"Систем безбедности и сарадње у Европи је оштећен. Домине су почеле да падају", рекао је Јеремић, али и указао да "још има времена да се избегне да ствари измакну контроли".

Јеремић је рекао да Србија намерава да настави да доприноси обнови стабилности у региону и да сматра да је услов, без којег се не може повратити легитимитет међународног система, поштовање суверенитета и територијалног интегритета међународно признатих држава.

Према његовим речима, Србија је одбацила било какву употребу силе против своје одметнуте покрајине и није прибегла било каквим другим једностраним опцијама, као што је наметање економских санкција. "Уместо тога, ми смо одабрали мирољубив и дипломатски, али енергичан приступ који је за резултат имао то да се убедљива већина чланица УН уздржала од признавања једностране независности Косова", рекао је он, захваливши се још једном тим државама на њиховој привржености принципима међународног права.

Јеремић је нагласио да је у оквиру тог дипломатског приступа обезбеђивања мира и стабилности на Западном Балкану и иницијатива Србије да Генерална скупштина УН затражи саветодавно мишљење Међународног суда правде о легалности једностраног проглашења независности.

"Овај документ не тражи заузимање политичких позиција према једностраној независности Косова. Уместо тога, на једноставан и директан начин, он тражи одговор главног правног органа УН, Међународног суда правде, да да саветодавно мишљење", рекао је Јеремић, истакнувши да би предавање тог проблема Суду могло бити од велике користи.

Према његовим речима, захваљујући томе односи у региону могли би бити поправљени, независност Косова не би могла послужити као проблематичан преседан за било који сецесионистички покрет у свету и добио би се политички неутралан, али правно ауторитативан став о томе како би многе земље, које се још колебају по питању независности Косова, требало да поступе.

"Најважнији разлог због којег ово питање треба упутити Међународном суду правде јесте да је угрожен витални међународни принцип - право било које државе УН да постави једноставно, елементарно питање компетентном суду. Гласати против ове резолуције представља гласање за ускраћивање права било којој земљи да тражи правно прибежиште кроз систем УН", рекао је Јеремић.

Он је поновио да се Србија противи мисији Европске уније на Косову због тога што та мисија није добила подршку Савета безбедности УН и јер за циљ има спровођење плана Мартија Ахтисарија који, такође, није прихваћен у највишем телу УН.

Министар је истакао да Србија верује да читави Западни Балкан просперитетну будућност може имати једино у оквиру Европске уније и указао да је Србија у том смислу предузела "одлучне кораке" како би доказала своју пуну приврженост сарадњи са Хашким трибуналом.

"Били смо хитри како бисмо демонстрирали своју приврженост испуњавању своје домаће и међународне правне обавезе. То унапређује наш политички циљ да остваримо помирење са свим својим суседима и истиче наш морални императив према жртвама, самима собом и, пре свега, будућим генерацијама", закључио је Јеремић у обраћању Сталном савету ОЕБС.

(Танјуг)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер