Početna strana > Rubrike > Komentar dana > O EU, Srbiji, Vlasima i Rumunima
Komentar dana

O EU, Srbiji, Vlasima i Rumunima

PDF Štampa El. pošta
Mladen Đorđević   
četvrtak, 24. maj 2012.

Jedan od poslednjih uslova koji je Srbija morala da ispuni pre dobijanja statusa kandidata za Evropsku uniju bio je zahtev Rumunije za potpisivanje Protokola o statusu nacionalnih manjina, kojim bi se ispunili zahtevi Bukurešta u pogledu statusa rumunske manjine u Timočkoj krajini. Rumunija je odbijala da odobri kandidaturu Srbije, zbog, kako se u Bukureštu tvrdi, nepoštovanja prava ove manjine u skladu sa evropskim standardima. Uskraćivanje statusa kandidata bio je za doskorašnju vladu toliko opasan udarac pred parlamentarne i predsedničke izbore, da je Protokol hitro potpisan 1. marta u Briselu, samo dan pre nego što su Srbiji odškrinuta vrata EU. U javnosti je ipak ostalo nepoznato šta su tom prilikom potpisali srpski i rumunski ambasador u EU, jer su zvaničnici obe države naglo zaćutali, najverovatnije iz straha da bi objavljivanje detalja umanjilo šanse DS i Tadića na predstojećim izborima, dok je ovo pitanje u domaćim medijima predstavljeno kao rešeno i završeno.

Nedavno su ipak u javnost procureli delovi sadržaja ovog Protokola, koji potvrđuju da je srpski režim i u ovom pitanju podlegao ucenama i ponovo doveo u pitanje interese države zarad takozvane evropske budućnosti. U ovom dokumentu se naime od Beograda u šest tačaka traži da odustane od standardizacije zasebnog vlaškog jezika i njegovog korišćenjau školama, da se omogućidirektno zastupništvo rumunske nacionalne manjine u Parlamentu Srbije, kao i daSrbija nema prava uplitanja prilikom izjašnjavanja građana kao Vlaha ili Rumuna. Traži se takođe da u se u svakom naseljugde su ispunjeni zakonski uslovi rumunski jezik uvede u službenu upotrebu, da se Rumunima u Timočkoj krajini obezbedi obrazovanje svih stepena,sredstva informisanja, lokalna administracija i crkveni obredi na rumunskom jeziku, i da se programi narumunskom jeziku iz Vojvodine reemituju i u Istočnoj Srbiji.

Srbija se u procesu pristupanja EU obavezala na poštovanje kriterijuma iz Kopenhagena u oblasti poštovanja prava nacionalnih manjina, dok su se obe strane usaglasile da će u okviru tih kriterijuma primeniti zaključke ovog Protokola. Pitanje Rumuna u Timočkoj krajini inače je u Rumuniji aktivno pokrenuto još 2001, a u Bukureštu se tvrdi da u Timočkoj krajini živi nekoliko stotina hiljada Vlaha, odnosno po njima etničkih Rumuna. Međutim, po popisu iz 2002. godine u toj oblasti se kao Vlasi izjasnilo oko 40.000 ljudi, dok se kao Rumuni izjasnilo samo njih 4.500. Predsednik Rumunije Trajan Basesku izjavio je nedavno da Rumunija traži škole, crkve i medije za građane Timočke krajine koji sebe smatraju Rumunima, a da Bukurešt nema nikakve pretenzije u vezi sa onima koji sebe smatraju srpskim Vlasima, ali se iz Rumunije već duže vreme vodi jaka kampanja izjednačavanja Vlaha i Rumuna. Bukurešt ovo pitanje tretira vrlo ozbiljno, čini se daleko ozbiljnije nego srpska strana, a nakon sporazuma predstavnika dve države, Rumunija očekuje da se odredbe Preotokola ispune, i najavljuje novu blokadu daljeg približavanja Srbije EU ukoliko Srbija ne ispoštuje poimenute zahteve. U čitav proces nedavno je uključen i Visoki komesar za nacionalne manjine OEBS-a Knut Volebek, koji je zajedno sa državnim sekretarom u MIP-u Rumunije Bogdanom Aureskuom najavio da će Srbiji biti predložen sastanak o nadgledanju primene Protokola o pravima rumunske manjine, koji bi trebalo da se održi početkom juna, i to u Hagu.

Potenciranje vlaškog pitanja od strane Rumunije i blokada srpske kandidature iznenadile su u martu javnost Srbije. Predstojeći sastanak i učešće OEBS-a najavljuje da se može očekivati da će ono prerasti u još jedan ozbiljan problem za Srbiju, a ostalo je nerazjašnjeno da li iza novih uslovljavanja stoji samo zvanični Bukurešt.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner