Početna strana > Debate
Debate
Kosovo i Metohija

"Kosovski proces" - od velikog značaja za međunarodno pravo

Len Ferfeke   
subota, 12. decembar 2009.

Ma koliko da je teško prorokovati kakva će biti presuda MSP, izgleda da Srbija ipak ima bolje argumente. Ako Srbija dobije za pravo – šta će se onda dogoditi? Da li će Kosovo potpasti pod vlast Srbije?

 
Kuda ide Srbija

Srpska geopolitička tranzicija

Slavoljub Lekić   
petak, 30. maj 2008.

Međunarodna politika svedena je, neretko, na pristupanje Evropskoj uniji i učlanjenje u NATO pakt. Privredna pitanja tumače se kroz prizmu neoliberalne ekonomije i idealizovane kompradorske privatizacije imenovane bezazlenom rečju – tranzicija. Kulturna dimenzija često je zaturena.

 
Kosovo i Metohija

Kako će izgledati pobeda pred Međunarodnim sudom pravde

Stiven Majer   
sreda, 09. decembar 2009.

Kada se sve uzme u obzir, odluka vlade u Beogradu da pokrene ovaj slučaj pred Međunarodnim sudom pravde bila je greška, osim naravno, ako je sve vreme imala cilj da „izgubi” i tako pobegne od odgovornosti, svaljujući je na advokate.

 
Kuda ide Srbija

Srbija i EU: „Niste nas dobro razumeli“

Petar Petković   
utorak, 13. maj 2008.

Zašto se upravo ovo drugo dogodilo Srbiji u njenom odnosu sa Evropskom Unijom (EU)? Zbog čega EU nije pregovarala sa Srbijom na temelju tog ravnopravnog odnosa, zbog čega je bila dodatno uslovljavana i prećutno marginalizovana?

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Ko je i šta zaboravio

Miroslav Lazanski   
subota, 31. maj 2008.

„Hrvatska je 1991. svesno izabrala rizik sukoba sa tada vojnički jačom stranom”, odgovorio je na pitanje u vezi sa ratom na dubrovačkom području Milo Đukanović pre nekoliko godina u jednoj emisiji HRT-a.

 
Kosovo i Metohija

Ne treba pisati o integraciji Srba u kosovsko društvo – Srbi to vole da rade tajno

Ana Radmilović   
utorak, 01. decembar 2009.

Da li „integracija“ podrazumeva gubitak nacionalnog identiteta, potpuno nestajanje jednog naroda u asimilaciji – pitanja su koja prevazilaze trenutak u kome se nalazimo.

 
Kuda ide Srbija

Šta Evropska Unija neće učiniti za vas

Vladimir Krakov   
petak, 18. april 2008.

Pogledajmo primer Mađarske, našeg severnog suseda. Uprkos statističkim brojkama koje će nas uveravati u neslućeni uspon mađarskog društva nakon pristupanja Uniji, realnost je drugačija. Životni standard Mađara je drastično opao nakon pristupanja EU.

 
Kosovo i Metohija

Tači lider organizovanog kriminala i terorizma

Slađan Nikolić   
utorak, 01. decembar 2009.

Za svoje zapadne mentore, pre svega one u Evropi, a iz razloga njihove unutrašnje bezbednosti, Tači postaje opasan 2000. godine posle udruživanja sa kriminalnim klanom Osmani, koji iz Zagreba rukovodi kriminalnim operacijama širom Evrope.

 
Kuda ide Srbija

Tihi trenutak pred oluju

Blagoje Milanković   
sreda, 02. april 2008.
Zanemarimo neodgovornost koja nije uspela da sabere i sažme toliko očigledna iskustva poslednjih 20 godina u jedan i isti nacionalni komunikacijoni prostor kao svoje znanje o istini (već limbično postoje odvojena znanja i istine, od nacionalnih tema do svakodnevnice).
 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Tribunal, verovatno, nije stvoren da bi uspeo

DŽefri Najs   
četvrtak, 15. maj 2008.

Komentarišući navode u knjizi Del Ponteova o trgovini organima Srba s Kosova, Najs je rekao da nikad nije čuo o tome i da ratovi često iznedre zastrašujuće glasine, koje, kako je rekao, treba oprezno obelodanjivati.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Zemljaci

Dušan Babić   
sreda, 04. jun 2008.

Tragični ratovi i krvavi kermes na Balkanu stvorili su silne animozitete među bliskim i srodnim narodima. Našim zapadnim susjedima, kad se spomene pripadnost Balkanu, kao da im se zdrav zub vadi, mada Hrvatska i geografski, po Cvijićevoj definiciji, velikim dijelom pripada Balkanu.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Kozmetika ili duboki rezovi u RS

Dragan Jerinić   
sreda, 20. februar 2013.

Tačno je - da se nešto kuva, kuva se.  Da li je Vlada Aleksandra DŽombića mogla u prethodnom periodu više raditi i brže nuditi pojedina rješenja? Da, i morala je. Jesu li svi ministri opravdali povjerenje? Nisu. Javnost već odavo zna gdje škripi, od zdravstva do poljoprivrede.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Slepe mrlje

Vladimir Milutinović   
ponedeljak, 02. jun 2008.

Ako je cilj Druge Srbije demokratizacija društva onda su ove simpatije za hrvatske istorijske slepe mrlje sasvim nerazumljive. Hrvatska je danas država nastala na ratu u kome je zaista pobedila ali joj je ta pobeda donela autoritarnu vlast koja počiva na ratnoj logici.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Popis bez popisa i morbidni put BiH u NATO

Saša Bižić   
utorak, 19. februar 2013.

Ako se na polju angažovanja u pravcu samostalnosti RS može govoriti o tome da je riječ o dugoročnom cilju, nedokučivo je zbog čega već sada sa obje strane političke medalje ne stignu signali da funkcioneri NATO-a nemaju zbog čega da dolaze u srpsku polovinu BiH.

 
Kuda ide Srbija

Sudbinski izazov Srbije

Milisav Stanković   
utorak, 06. maj 2008.

Da reakcija Ministarstva spoljnih poslova Srbije nije bila adekvatna pokazala je izjava ambasadora SAD Kameron Mantera da će SAD „na sve načine podržati proevropske stranke na predstojećim izborima“. Nije teško pretpostaviti zašto je u ovom slučaju izostala reakcija MSP-a.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Da li su Srbi majstori smrti

Marinko M. Vučinić   
utorak, 27. maj 2008.

Očigledno je da će komemoracija u Jasenovcu i dalje biti jedan od najvećih i najznačajnijih političkih i istorijskih izazova za Hrvatsku i njeno suočavanje sa prošlošću. Ova reagovanja u hrvatskoj javnosti samo pokazuju do koje mere je genocid osetljivo i kompleksno društveno i istorijsko pitanje.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Kreće li Beograd u "disciplinovanje" Srpske

Pero Simić   
ponedeljak, 04. mart 2013.

Preuzimanje obaveza za disciplinovanje Srpske bilo bi pogubno za cio srpski narod. Zato sa indignacijama običan građanin Srpske odbacuje nečasno huškanje aktuelne vlasti u Srbiji protiv Srpske i njenog rukovodstva koje provode neki beogradski tabloidi.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Radili smo pod pritiskom

DŽefri Najs   
subota, 17. maj 2008.

Moram da u neku ruku branim Karlu del Ponte jer je ona nasledila politiku podizanja optužnica od prethodnika, politiku koja je bila haotična. Tribunal verovatno nije ni uspostavljen da bi uspeo, već da bi propao, barem tako neki kažu.

 
Kosovo i Metohija

Prvi antisrpski ustanak ili Drugosrbijanska kosovska kletva

Miodrag Zarković   
nedelja, 15. novembar 2009.

Istorijski gledano, tužno je to što, 620 godina pošto je knez Lazar, prema narodnom predanju, prokleo svakog ko se ne bori na Kosovu, nekih 90 "intelektualaca" maltene proklinje svakog ko ne glasa na Kosovu.

 
Kuda ide Srbija

Jedna istorijska paralela: južnoslovenske i evroatlantske integracije

Branislav R. Đorđević   
sreda, 02. april 2008.

Paralela između današnjih evro-atlantskih integracija i nekadašnjih južno-slovenskih integracija zaslužuje da bude dublje istražena od strane pozvanih stručnjaka za to.

 
<< Prva < Prethodna 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Sledeća > Poslednja >>

Strana 97 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner