недеља, 28. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Србија пева над амбисом

Маринко М. Вучинић   
среда, 03. август 2011.

Судећи по нашим медијима, ништа се драматично на северу Косова и Метохије не дешава, напротив забава се одвија несмањеним током. Зато се и морамо запитати да ли је могуће да смо до те мере отупели, изгубили осећај солидарности и осећај припадности националној заједници.

 
Црква и политика

Дух свети или лобирање за првојерарха СПЦ

Миленко Пешић   
уторак, 17. новембар 2009.

Тада и сада као главни кандидати најчешће су спомињани митрополит црногорско-приморски Амфилохије, епископи бачки Иринеј, жички Хризостом, нишки Иринеј, захумско-херцеговачки Григорије, бањалучки Јефрем, браничевски Игњатије…

 
Куда иде Србија

Север–северозапад

Богдана Кољевић   
петак, 29. јул 2011.

Докле год постоји неколико милиона Срба који су свесни да је Косовска Митровица данас Београд и Ниш и Нови Сад и да се цела Србија и цео српски народ данас брани на Косову дотле је излаз из јако тешке ситуације ипак могуће пронаћи.

 
Црква и политика

Цео свет плаче, а само он се радује

Матија Бећковић   
недеља, 15. новембар 2009.

(Из Архиве НСПМ-а)

И синоћ кад смо одлазили од њега тражећи благослов, својом већ изнемоћалом руком закрстио је ваздух савршено спокојним и сигурним покретом да се чинило да ће тај крст остати тамо заувек.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Екстрадиционе муке Србије

Стефан Каргановић   
петак, 30. јул 2010.

Изручење Србији врућег кромпира који се зове Ејуп Ганић последња је неугодност коју су српске власти заиста желеле да доживе у Београду. За њих, његово изручење било би катастрофа јер тада не би имали другог избора, осим да му суде.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Обојена револуција" у Републици Српској - условни биланс

Стефан Каргановић   
субота, 11. октобар 2014.

Резултат избора још увек је непознаница, али независно од тога покушај примене стандардне технологије „обојене револуције,“ да би се ванинституционално утицало на исход, у Републици Српској је доживео морални и политички крах.

 
Куда иде Србија

Шта нам раде Британци?

Вељко Ђурић Мишина   
петак, 22. јул 2011.

Велика Британија имала је знатног удела у припремању јужнословенске државе проглашене 1. децембра 1918. године. У тој држави више су обраћали пажњу на Хрвате и Загреб него на Србе и Београд. То је кулминирало августа 1939. притиском на кнеза Павла Карађорђевића да створи Бановину Хрватску.

 
Црква и политика

Папски удар на Англиканску цркву

Ханс Кинг   
понедељак, 02. новембар 2009.

Али, папа Бенедикт по сваку цену хоће да обнови римску империју. Не даје никакаве концесије англиканској заједници, већ хоће да заувек одржи средњевековни римски централистички систем. Чак иако то онемогући јединство хришћанских Цркава у фундаменталним питањима.

 
Косово и Метохија

"Само дођите да попричамо"

Филип Новаковић   
понедељак, 14. новембар 2011.
Момци са Јариња ложе велику логорску ватру око које се окупља екипа младих студената да се угреје и размени идеје о новим акцијама овог типа. Студенти са Косова им скрећу пажњу да није проблем на барикадама, да је већи проблем Београд.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Машина посустаје

Стефан Каргановић   
понедељак, 12. јул 2010.

Међу многобројним заинтересованим странама, које систематски експлоатишу политички рудник који се зове Сребреница, треба посебно издвојити једну групу корисника: политичку елиту која усмерава начин мишљења, свест и колективну визију муслиманске заједнице у Босни и Херцеговини.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Дневници Ратка Младића

Документи   
уторак, 10. август 2010.

Ратко Младић је поднео оставку 27. новембра, 14 дана после сусрета са патријархом Павлом, али не може се тврдити да је то учинио под његовим утицајем. У ствари није јасно да ли је Младић добровољно одлучио да оде јер у одлуци о свом повлачењу он пише:

 
Косово и Метохија

Шта је заиста косметска реалност?

Петар Анђелковић   
субота, 19. новембар 2011.

„Косово“ није независно (у правом смислу) како де јуре, тако ни де факто. Може се слободно рећи да је то „Косово“ (као и косовски Албанци) имало више аутономије и права у оквиру СФРЈ и СРЈ, него сада када је наводно „независно“.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Пошто смо продати?

Драгослав Павков   
субота, 07. август 2010.

Овај текст није никаква анализа, већ сећање из прве руке. Не нудим коментар ни решење из простог разлога јер их немам. Kо су и одакле су људи који су нам помагали да одбранимо Крајину, ко их је и са којим наређењима послао – мислио сам да знам, али не знам.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Република Српска – два дана касније

Жељко Малешевић   
среда, 15. октобар 2014.

Уколико руководство СНСД-а не изврши промене у странци може врло лако да доживи судбину Демократске странке у Србији, која такође годинама није схватала упозоравајуће поруке својих бирача, што је на крају резултирало губитком власти и расцепом у странци.

 
Црква и политика

Портрет патријарха Павла

Јован Јањић   
недеља, 15. новембар 2009.

(Из Архиве НСПМ-а)

Од слабашног дечака, којем су палили свећу мислећи да је умро, и који је из веронауке имао двојку, постао је један од највећих духовника свога времена, за којег је агент ФБИ гласно рекао: “Ово је светац који хода!”

 
Косово и Метохија

Преговоре наставити, а једностране уступке прекинути

Живадин Јовановић   
среда, 16. новембар 2011.

У преговоре треба вратити статус Покрајине и слободан, безбедан и достојанствен повратак свих протераних Срба и других неалбанаца на своја вековна огњишта. Статус севера Космета може бити тема преговора, али не и замена за статус Покрајине као најважније теме.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Мазање очију

Стефан Каргановић   
четвртак, 22. јул 2010.

Изнуђена промена у равнодушном ставу Хашког трибунала и његових локалних помагача у структурама бивших југословенских република почела се догађати тек од недавно, у првој половини ове године. То је уследило после жучне јавне расправе у вези са Декларацијом о Сребреници.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шта је ЕУ донела Босни и Херцеговини?

Дејан Мировић   
петак, 10. октобар 2014.

Дакле, може се закључити да је у БиХ веома тешка економска ситуација. Земља која која је под фактичком управом ЕУ, најмање је напредовала од свих држава у региону када се ради о такозваним европским интеграцијама. Несумњиво то је апсурд.

 
Куда иде Србија

Три кума српске политике, или неслога нема алтернативу

Владимир Недељковић   
субота, 25. јун 2011.

Шешељева искључивост, Драшковићева превртљивост и Николићева неспособност да се првенствено према самом себи одреди остављају сувише маневарског простора тренутној владајућој постави да се и даље самоуверено и бахато понаша.

 
Црква и политика

Московска патријаршија увек уз Српску цркву

Архиепископ Иларион   
понедељак, 02. новембар 2009.

Поред службене дужности постоји и нека потреба моје душе да лично посетим она места где је људима тешко. Уједно, то је подсећање да је Руска црква увек била и увек ће бити уз Српску православну цркву у свим њеним искушењима.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 71 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер