субота, 01. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Да ли је српска влада једним малим фестивалом званично прихватила Ахтисаријев план?

Јања Гаћеша   
среда, 11. јануар 2012.

Срби из централног дела Косова и Метохије се надају да је Министарство културе изманипулисано, од појединих Срба који раде у Дому културе, који се, поновићу, финансира из српског буџета.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Дневници Ратка Младића

Документи   
уторак, 10. август 2010.

Ратко Младић је поднео оставку 27. новембра, 14 дана после сусрета са патријархом Павлом, али не може се тврдити да је то учинио под његовим утицајем. У ствари није јасно да ли је Младић добровољно одлучио да оде јер у одлуци о свом повлачењу он пише:

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Предлог декларације о условима за очување и јачање државотворности Републике Српске унутар БиХ

Емил Влајки   
уторак, 18. новембар 2014.

Посебно је важно да та борба у РС обухвати читав период, од Дејтона до данас. Да ни једна власт у РС не смије бити изузета од одговорности за тешко економско и социјално стање у овом ентитету.

 
Куда иде Србија

Север–северозапад

Богдана Кољевић   
петак, 29. јул 2011.

Докле год постоји неколико милиона Срба који су свесни да је Косовска Митровица данас Београд и Ниш и Нови Сад и да се цела Србија и цео српски народ данас брани на Косову дотле је излаз из јако тешке ситуације ипак могуће пронаћи.

 
Црква и политика

Одлазак Патријарха

Никола Танасић   
недеља, 22. новембар 2009.

Сахрана патријарха показала је друго лице српског народа, који, иако је сиромашан и огорчен, „далеко од Европе“, зна да се понаша, не само пристојно и уљудно већ узвишено и достојанствено, када ситуација то заиста налаже, и када се за то заузму прави ауторитети.

 
Косово и Метохија

Двојно држављанство из очаја или других мотива

Радоман Јовић   
субота, 10. децембар 2011.

Акција потписивања петиције за добијање држављанства Руске Федерације проширила се на целу територију КиМ. Према изјави њеног иницијатора, већ је прикупљено више од 50.000 потписа, а почетком новембра руској амбасади предат је списак са 21.733 захтева.

 
Црква и политика

Европска унија – хришћански клуб или заједница грађана

Драган Бисенић   
недеља, 22. новембар 2009.

Већина становништва, наиме, већ је у старим земљама чланицама, њих 15 сасвим лабаво повезана са својим религиозним заједницама. Бројчано, то је ипак још увек снажна католичка заједница.

 
Косово и Метохија

Како сам и зашто ишао на барикаде?

Божидар Маслаћ   
петак, 02. децембар 2011.

У Рудинама се налази барикада са великим крстом која је проходна. Поред су постављени шатори и један полузавршен локал у коме је пећ на дрва и где се дежурни на барикадама одмарају. Спавају на палетама, а ту се налазе и клупе са столовима.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Мазање очију

Стефан Каргановић   
четвртак, 22. јул 2010.

Изнуђена промена у равнодушном ставу Хашког трибунала и његових локалних помагача у структурама бивших југословенских република почела се догађати тек од недавно, у првој половини ове године. То је уследило после жучне јавне расправе у вези са Декларацијом о Сребреници.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Неки нови "Срби" у Сарајеву?!

Ненад Кецмановић   
среда, 05. новембар 2014.

Кључ свих поменутих „случајева“ јесте изборна база, која је у национално дубоко  подијељеним друштвима као што је БиХ напросто национално структурисана. Увођење конститутивности сва три народа у цијелој БиХ, под својевременим притисцима из Сарајева и Брисела, имало би смисла само под условом да су и релативно равномјерно дистрибуирани на цијелој територији земље.

 
Куда иде Србија

Србија пева над амбисом

Маринко М. Вучинић   
среда, 03. август 2011.

Судећи по нашим медијима, ништа се драматично на северу Косова и Метохије не дешава, напротив забава се одвија несмањеним током. Зато се и морамо запитати да ли је могуће да смо до те мере отупели, изгубили осећај солидарности и осећај припадности националној заједници.

 
Црква и политика

Беседа на опелу патријарху српском Павлу

Патријарх васељенски Вартоломеј   
недеља, 22. новембар 2009.

Браћо, јавна је тајна Цркве широм васељене да некадашњи Епископ рашко-призренски, потоњи Патријарх српски, сада блаженопочивши Павле није био првојерарх обичне мере. Његов лик и читава његова појава зрачили су светошћу и праведношћу.

 
Косово и Метохија

Људска права, српска власт и "међународна заједница"

Јања Гаћеша   
среда, 28. децембар 2011.

Срби са Косова и Метохије су већ деценијама само реч на том ''старом документу“ и, како ствари тренутно стоје, почев од сопствене државе Србије па до свих међународних институција, биће на том документу још дуго, тражећи људска права.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Пошто смо продати?

Драгослав Павков   
субота, 07. август 2010.

Овај текст није никаква анализа, већ сећање из прве руке. Не нудим коментар ни решење из простог разлога јер их немам. Kо су и одакле су људи који су нам помагали да одбранимо Крајину, ко их је и са којим наређењима послао – мислио сам да знам, али не знам.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Постизборна кампања у Републици Српској

Ненад Кецмановић   
уторак, 18. новембар 2014.

Да ли је нервозу изазвало сумњиво дуго бројање у ЦИК-у или жеља за променом власти била већа код високог представника Валентина Инцка него у народу? Да ли се ради о љутњи поражених зато што су били уверени у победу, или о незадовољству победника што нису добили и члана Председништва?

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Екстрадиционе муке Србије

Стефан Каргановић   
петак, 30. јул 2010.

Изручење Србији врућег кромпира који се зове Ејуп Ганић последња је неугодност коју су српске власти заиста желеле да доживе у Београду. За њих, његово изручење било би катастрофа јер тада не би имали другог избора, осим да му суде.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Избори у Српској – скоро (не)решен случај

Слободан Дурмановић   
среда, 29. октобар 2014.

Дакле, када се упореде резултати са прошлих и садашњих општих избора, СНСД јесте значајно пао, али не толико да изгуби власт, а СДС јесте мало порастао, али недовољно да буде стожер нове власти у Српској. 

 
Куда иде Србија

Шта нам раде Британци?

Вељко Ђурић Мишина   
петак, 22. јул 2011.

Велика Британија имала је знатног удела у припремању јужнословенске државе проглашене 1. децембра 1918. године. У тој држави више су обраћали пажњу на Хрвате и Загреб него на Србе и Београд. То је кулминирало августа 1939. притиском на кнеза Павла Карађорђевића да створи Бановину Хрватску.

 
Црква и политика

Погребно слово Патријарху Павлу

Митрополит Амфилохије   
субота, 21. новембар 2009.

Својим несебичним и ненаметљивим живљењем међу нама, више него ли својим ријечима, овај Свети Старац и цјелосни Човјек Цркве Божје Христове, пробудио је ево ових дана скривену доброту, човјечност и богољубље и братољубље у хиљадама душа.

 
Косово и Метохија

''Зонa под видео надзором'' илити косовско-метохијски ријалити шоу

Јања Гаћеша   
петак, 02. децембар 2011.
Део косовско-метохијских Срба који остане у кући Великог брата вероватно ће из ње полако одлазити али се питају: да ли они који су их у ту кућу затворили знају да на крају тог ријалитија неко мора да победи?
 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 71 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер