субота, 01. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Разбијање Југославије и Србије - о „реалности“ и „умерености“

Марио Калик   
четвртак, 26. август 2010.

Крајње је време да схватимо да нешто више од немоћног пристајања на овакву „реалност“ коју неки узимају за мерило, ма колико била неправедна, можемо постићи једино ако покажемо више и одлучности у одбрани својих интереса.

 
Црква и политика

Божићна посланица епископа Артемија

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска   
уторак, 06. јануар 2009.

Сада пред Божић, мислимо да је најпотребније да се  како представници власти, тако и сав народ у целини вратимо Богу и себи, да почнемо да мислимо на народ и државу као на целину, да престану међусобне деобе и сатирања.

 
Косово и Метохија

Подела Косова, или дај шта даш

Младен Ђорђевић   
петак, 20. мај 2011.

У политици ништа не треба да буде табу, па ни идеја о подели Косова, али је питање је на који би се начин она данас одразила на Србију. Према многим мишљењима, имала би катастрофалне последице, не само по Србе јужно од Ибра.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Обустава истрага Тужилаштва БиХ за злочине над Србима

Слободан Дурмановић   
понедељак, 14. децембар 2009.

Овде је реч о прилично различитим аршинима међу бх. тужиоцима према различитим жртвама, чак и када би прибегли градацији злочина по којој је злочин над сребреничким Бошњацима “тежи” од злочина над коњичким Србима или злочина над војницима ЈНА у Тузли.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Нови приступ Босни", или хоће ли РС страдати због подршке Русији?

Ненад Кецмановић   
среда, 02. април 2014.

У Сарајеву се већ ређају представници ЕУ и њених чланица на министарском нивоу да би, поред европске Хрватске и одлучно проевропске Србије, са БиХ заокружили контролу над западним Балканом. Почеће од пресуде "Сејдић - Финци" да би, заправо, решили изборну неравноправност Хрвата у Федерацији.

 
Куда иде Србија

Српска Унија

Бошко Обрадовић   
субота, 21. август 2010.

Српске интеграције су пут до Српске Уније, а Српска Унија је наш политички и државотворни идеал, пре свих других понуђених интеграција. Ускоро може бити касно да се постави овај национални политички циљ, јер ће га сви суседни народи већ имати и истаћи, а нове геополитичке карте на Балкану биће подељене.

 
Црква и политика

У име два оца

Глас ислама   
недеља, 21. децембар 2008.

Вијеће стараца, познато као Српска академија наука и умјетности (САНУ), мозак је савремене Србије. Кројачи србијанске политичке збиље. Оци ратова. Инспиратори етничких чишћења и бројних злочина. Сањачи о Великој Србији са опаким перима у руци.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Проблеми у процесу тражења несталих особа у БиХ

Слободан Дурмановић   
четвртак, 03. децембар 2009.

ИЦМП се финансира од страних донација, а Одобашић тврди да се кроз процес ДНК анализе “опере изузетно велика количина новца сваке године”. Стране донације завршавају у џеповима запослених у ИЦМП. Они немају интереса да предају лабораторије за ДНК домаћим стручњацима.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Хилов допринос Шарповом методу у БиХ

Ненад Кецмановић   
уторак, 11. март 2014.

Сви његови претходници су пријетили развлашћивањем ентитета, централизацијом и унитаризацијом да би деморалисали народ и обесхрабрили руководство, а производили су бумеранг ефекат - национални рефлекс самоодбране и окупљање око јаког лидера. Хил је лукаво кренуо обрнутим путем.

 
Куда иде Србија

Југославија и Југословени

Душко Ковачевић   
уторак, 03. август 2010.

Читав двадесети вијек, када је и дошло до отјелотворења југословенске интегралистичке идеје, можемо уопштено рекапитулирати кроз два супротна процеса која су се смјењивала: конструкције и деконструкције, градње и разградње.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Манипулације жртвама силовања

Јован Ненадов   
среда, 30. децембар 2009.

Више од половине силоватеља су босански Срби, остало су Хрвати и муслимани - стоји у извештају према мишљењу Европске истраживачке комисије, иако "изузев тог броја нема никаквих других података".

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Чекајући „бриселски споразум“ за БиХ

Слободан Дурмановић   
петак, 11. април 2014.

Ни данас се са сигурношћу не би могло рећи да би српски политичари лако одбацили понуду за формирање једног-два министарства на нивоу БиХ зарад „приближавања ЕУ“, а као конкретан „мамац“ могао би, рецимо, да послужи новац из претприступних фондова ЕУ.  

 
Куда иде Србија

Титово стратешко партнерство са окупатором

Владислав Б. Сотировић   
субота, 11. септембар 2010.

Ни сам Стаљин није био свестан да у ствари Тито хоће да искористи Немце ради остваривања својих политичких циљева мимо званичне политике Москве. Корени разлаза на релацији Тито–Стаљин не воде од почетка Тршћанске кризе.

 
Црква и политика

Божићна посланица

СПЦ   
недеља, 28. децембар 2008.

Са правом је казано да је економска криза повезана и са политичком кризом; као и то да непоштовање међународних права и игнорисање Повеље Уједињених нација о људским правима - као и гажење правде уопште, рађају политичку кризу, а ова економску кризу и финансијски хаос.

 
Косово и Метохија

Косово је наш Јерусалим

Вук Јеремић   
четвртак, 17. март 2011.

 Косово је наш Вели Форџ и Јорктаун, наш Аламо и Гетисбург, наш Перл Харбур и Иво Џима - све у једном. О њему ноћу сањамо, и за њега се молимо у цркви. Оно је зеница нашег ока, и наш Јерусалим.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Пребиловци, пребијање хрватско-српских повесних рачуна и ЕУ

Владислав Б. Сотировић   
субота, 05. децембар 2009.

Без сравњивања повесних рачуна немогућ је и искрени суживот у оквирима нове Југославије – Европске уније. Неопходно је да се подвуче црта на хрватско-српске повесне односе – да се случајно и ЕУ не би распала по узору на Титову Југославију.

 
Куда иде Србија

Проблем положаја Срба у региону

Чедомир Антић   
уторак, 17. август 2010.

Србија нема искуства у модерној, дугорочној и демократској националној политици. За део наше политичке елите током протеклих двадесет година, брига о српском народу у региону је једна заморна и досадна маскарада.

 
Црква и политика

Послови и прикљученија владика српских

Јована Глигоријевић и Зоран Мајдин   
петак, 19. децембар 2008.
Легенда каже да је, видевши силесију луксузних аутомобила испред Патријаршије, патријарх упитао портира чији су, и добивши одговор да су се њима високопреосвештени довезли, прокоментарисао "у чему би се тек возили да нису дали монашки завет".
 
Косово и Метохија

Преговори као мека капитулација?

Радоман Јовић   
уторак, 08. март 2011.

Током преговора, ако не и на самом почетку, српска страна ће се суочити са многим проблемима, почев од избора места преговарања, преко статуса приштинске делегације, затим посредничке улоге ЕУ па све до тема на дневном реду и очекиваног тврдог става Приштине.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Босански атлас злочина или дезинформација?

Стефан Каргановић   
понедељак, 23. новембар 2009.

Резултати ексхумација масовних гробница су једини corpus delicti сребреничког злочина и они зато морају бити референтна тачка за сваки чињенички утемељени разговор. Апсолутно све је дискутабилно и може бити предмет ревизије осим – Сребренице.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 79 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер