недеља, 28. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Да ли лажне дојаве о постављеним бомбама представљају разлог за забринутост?

Владимир Јевтић   
понедељак, 25. април 2011.

Русија је осим реалних терористичких аката морала да се суочава и са таласом претњи које су представљале лажне дојаве о бомбама, тако да увек постоји могућност да уследе и прави напади. 

 
Црква и политика

Како је СПЦ појела војвођанске даброве

Слободан Антонић   
петак, 10. јул 2009.

Узрок нестанка војвођанских даброва је православље. Наиме, `животиње које из воде излазе`, по некаквим блесавим тумачењима, не могу бити мрсна храна, те су дозвољене у време поста. Тако "мантијаши" уобразе нешто, понесу ножеве и покољу све даброве по Војводини! 

 
Косово и Метохија

Охрабрени да убију

Јања Гаћеша   
петак, 21. октобар 2011.

Ако се зна да се на Косову и Метохији за злочине над Србима не одговара наравно да ће пуцати на нас. Ако се на северу покрајине међународна заједница, на папиру статусно неутрална, директно ставља на страну такозване косовске државе, наравно да ће вас охрабрити на сваки злочин.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Храм Христових младенаца

Бојана Крстић   
четвртак, 13. мај 2010.

Страдање Срба у НДХ, а поготово у Јасеновцу, из више разлога је јединствено у историји, чак и када је реч о страшном 20. веку. То страдање се за Србе издваја као нарочити догађај, баш као што су холокауст и Аушвиц нарочити и јединствени догађаји за Јевреје.

 
Косово и Метохија

Како су нас интегрисали у тзв. косовске институције

Јања Гаћеша   
субота, 01. октобар 2011.

Ми смо били исти они Срби из 1999, 2000, 2001, 2002, 2003,... којима је сада остављено да сами одлуче да ли ће плаћати рачуне за утрошену електричну енергију. Недељама смо били у мраку, трпели и чекали да неко на вишем нивоу преузме ствар у своје руке.

 
Црква и политика

Мустафа Церић и модерна времена

Маринко М. Вучинић   
уторак, 02. јун 2009.

Већ само одређивање Босанаца као нације свакако неће допринети смиривању политичке ситуације у БиХ. При томе се српском народу који не жели да припада јединственој босанској нацији, јер има свој аутохтони национални идентитет, утискује жиг геноцида.

 
Косово и Метохија

Бумеранг меци у НАТО арсеналу

Александар Б. Ђикић   
петак, 30. септембар 2011.
Да се разумемо, нико не сме да се заварава да ће они који нам отимају Косово, признати кривицу, или дати неко објективно тумачење, али наше је да питамо, да тражимо да покрећемо, да се боримо.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Брендирање Србије – свет о нама дан после изгласавања Резолуције о Сребреници

Александар Павић   
петак, 23. април 2010.

Потребна нам је српска скупштина која ће светској јавности да истакне – и стално да истиче – да се бројке „стално мењају“ управо зато што ништа дефинитивно није утврђено у вези са Сребреницом.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Је ли Ердоган оно рекао, или није рекао?

Ненад Кецмановић   
уторак, 22. јул 2014.

Али, носталгија за прохујалим „златним вактом“, када су муслимани владали Босном, премостила је вијекове и преживјела под паслајисаним береткама које су замјењивале неподобне фесове и ахмедије. „Пусто Турско“ се вратило не само у Тајипов Истанбул него и у Алијино Сарајево.

 
Куда иде Србија

Паства које нема на парастосу 24. марта

Милан Шећеровић   
понедељак, 28. март 2011.

За празну цркву Светог Марка не можемо да кривимо само домаћу власт, додвораваче према Вашингтону и Бриселу, а који нас, пак, уз помоћ Хага и посредством безброј медија подуже лоботомирају усађујући нам НАТО и Си-Ен-Ен истину о распаду СФРЈ и о колективној српској кривици.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Хрватски антифашизам и Блајбург

Маринко Вучинић   
недеља, 16. мај 2010.

Први акт Независне Хрватске Државе након разбијања авнојевске Југославије било је укидање конститутивности српског народа. Тако су се чувале и поштовале тековине антифашистичке борбе на коју се сада тако упорно и здушно позивају хрватски државни функционери.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Владавина СНСД и економски суверенитет Републике Српске

Александар Савановић   
петак, 15. август 2014.

Економска девастација сама по себи угрожава политички статус РС. А њене посљедице нас доводе у ситуацију да више нисмо у стању да самостално доносимо политичке одлуке. Парола-обећање о „референдуму“, „немогућој Босни“ и сл. је споредним путем угрозила не само економску стабилност РС већ и њену политичку позицију.

 
Куда иде Србија

Саборност као могући излаз

Давор Мандић   
петак, 22. април 2011.

Неслоге не треба да нас разочаравају и да нас растужују, него да нас подстакну, да нам буду одскочна даска на путу ка јединству. Оне то у суштини и јесу.

 
Црква и политика

Босанци постају нација

Мустафа Церић   
уторак, 02. јун 2009.

Увјерен сам да ће Босном владати Босанци. Модерно поимање нације није засновано на племену или етницитету него на принципу државе. Босна такођер мора имати своје име и презиме, и у еуропску породицу народа, она не може ући тек тако, с надимком који не одражава њен идентитет.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Бетонирање истине у Швајцарској

Стефан Каргановић   
петак, 30. април 2010.

Овако оштра интервенција Друштва за угрожене народе, чији је госпођа Мемишевић проминенти члан, утолико је фрапантнија зато што је текст Рамелеа и Де Арауха, који их је подигао на ноге, писан сасвим неострашћеним и потпуно бенигним тоном.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Припрема ли се Запад за интервенцију у БиХ?

Ненад Кецмановић   
уторак, 12. август 2014.

Баш све о све, личи на “теорију завјере”. Али, као што су за нас задужени странци мјесецима уочи рушилачких мартовских протеста у Сарајеву, Зеници, Тузли итд. хушкали против “неспособне и корумпиране власти” и позивали народ да је смијени, сада нам уочи избора отворено сугеришу да би било добро да се власт у октобру промијени.  

 
Куда иде Србија

Осам векова руско-српских специјалних односа

Вук Јеремић   
четвртак, 21. април 2011.

У два глобална конфликта у 20. веку били смо савезници. Никада нећемо заборавити да је Русија у Први светски рат ушла због агресије Аустро-Угарске на Србију.. Наредне јесени, наша изнурена војска била је приморана на повлачење ка Јонском мору преко Албаније.

 
Црква и политика

Крст, шприц и лопата

Никола Танасић   
недеља, 31. мај 2009.

СПЦ не морамо поштовати, можемо је осуђивати, чак и ниподаштавати, докле у томе задржавамо меру укуса и достојанства. Али када Цркву прогласимо за веће зло од наркоманије, ми имамо заиста крупан проблем. А управо то чине све оне новине и ТВ станице које не улазе у расправу колико је дрога присутна у школама.

 
Косово и Метохија

Косово између олује и поветарца (II)

Александар Б. Ђикић   
петак, 09. септембар 2011.

Ваљда смо довољно искусан народ да можемо сагледати да тамо где нема институција државе Србије, нема више ни српског народа. Ко може да живи у заблуди да ће Срби тражити  помоћ од шиптарских лекара, или да ће дозволити деци да уче о јунаштву Адема Јашарија.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Комисија за Сребреницу Владе РС из 2004. године и њен врло споран извештај

Стефан Каргановић   
уторак, 20. април 2010.

Најбоља аналогија било би да замислимо некога ко се спрема да напише историју јеврејског народа, па се обраћа министарству пропаганде др Гебелса за „историјски контекст и чињеничко стање“.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 74 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер