субота, 01. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Црква и политика

Мустафа Церић и модерна времена

Маринко М. Вучинић   
уторак, 02. јун 2009.

Већ само одређивање Босанаца као нације свакако неће допринети смиривању политичке ситуације у БиХ. При томе се српском народу који не жели да припада јединственој босанској нацији, јер има свој аутохтони национални идентитет, утискује жиг геноцида.

 
Косово и Метохија

Бумеранг меци у НАТО арсеналу

Александар Б. Ђикић   
петак, 30. септембар 2011.
Да се разумемо, нико не сме да се заварава да ће они који нам отимају Косово, признати кривицу, или дати неко објективно тумачење, али наше је да питамо, да тражимо да покрећемо, да се боримо.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

О Србима је исплетена велика лаж

Џулија Горин   
петак, 26. март 2010.

Албански лоби се негде од 2005. труди да одржи антисрпску пропаганду причом о шачици Албанаца који су спасли неколико Јевреја од геноцида. Мислим да је то у функцији добијања подршке међу Јеврејима за Хитлерове границе Албаније, тј. независно Косово.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Великогоспојински" политички вашар у Берлину

Слободан Дурмановић   
недеља, 06. јул 2014.

Дакле, берлински план да се на једном месту окупе не само будући “победници”, већ и “губитници” предстојећих избора међу Србима, Бошњацима и Хрватима - а не само “народњаци” или само “социјалемократи” - крајње је практичне природе, а могло би се посумњати да се ослања и на искуства из пропасти “априлског пакета” уставних промена у БиХ.

 
Куда иде Србија

Срби између себара и Срба

Владислав Б. Сотировић   
субота, 08. јануар 2011.

Коме царству се добар део српског етноколектива приволео у новонасталим војно-политичким околностима након пада Берлинског зида, показао је и доказао 2008. када је читавих 40% етно-Срба из остатака Србије гласало за бриселско „златно теле“.

 
Црква и политика

Што вам се шапне на ухо, проповедајте са кровова

Владика Порфирије   
субота, 30. мај 2009.

Можда звучи чудно, али наркоманија открива неутољиву и неугасиву метафизичку жеђ човекову за смислом и љубављу. Једино Бог може да задовољи и испуни ову потребу. Без Бога, код наркомана се више него код других види осећај усамљености и празнине.

 
Куда иде Србија

Ко су Србијанци, где живе, и шта су они на крају крајева

Ана Радмиловић   
понедељак, 13. децембар 2010.

Да појам србијанства није само географски схваћено је када се појавила чудна идеолошка подгрупа која себе назива „другосрбијанци.. Другосрбијанац, за разлику од обичног Србијанца, може да живи било где.

 
Црква и политика

Мајско заседање Светог архијерејског сабора и нови спорови унутар СПЦ

Јелена Тасић   
субота, 30. мај 2009.

У Цркви многи сматрају да ће пресудну улогу имати однос митрополита Амфилохија и владике бачког Иринеја (Буловића), који је досад конце углавном повлачио из сенке.

 
Косово и Метохија

Србија и ЕУ - никад краја уценама

Милан Динић   
среда, 31. август 2011.

Пошто су се српске политичке структуре правиле да Косово није предочено као услов, сада се праве да тако нешто не чују, оцењујући такве захтеве као "неприхватљиве". То је као када је детету "неприхватљиво" да мора да уради како му родитељи кажу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

У Сребреници се није догодио геноцид

Ноам Чомски   
субота, 27. фебруар 2010.

Ако људи желе да користе термин «геноцид» тако како га користи трибунал, онда се могу водити суђења против људи из целог света укључујући лидере САД, Британије, Француске...

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Је ли Ердоган оно рекао, или није рекао?

Ненад Кецмановић   
уторак, 22. јул 2014.

Али, носталгија за прохујалим „златним вактом“, када су муслимани владали Босном, премостила је вијекове и преживјела под паслајисаним береткама које су замјењивале неподобне фесове и ахмедије. „Пусто Турско“ се вратило не само у Тајипов Истанбул него и у Алијино Сарајево.

 
Куда иде Србија

У ишчекивању најновије апокалипсе

Драган Митровић   
субота, 22. јануар 2011.

Капитализам је довео до структурних промена и оне су, као и временски ток, линеарне и иреверзибилне. Библијска апокалипса догодиће се када подлегнемо стрелама првог јахача апокалипсе, тј. лажима владајуће друштвене надкласе.

 
Црква и политика

Крст, шприц и лопата

Никола Танасић   
недеља, 31. мај 2009.

СПЦ не морамо поштовати, можемо је осуђивати, чак и ниподаштавати, докле у томе задржавамо меру укуса и достојанства. Али када Цркву прогласимо за веће зло од наркоманије, ми имамо заиста крупан проблем. А управо то чине све оне новине и ТВ станице које не улазе у расправу колико је дрога присутна у школама.

 
Косово и Метохија

Косово између олује и поветарца (II)

Александар Б. Ђикић   
петак, 09. септембар 2011.

Ваљда смо довољно искусан народ да можемо сагледати да тамо где нема институција државе Србије, нема више ни српског народа. Ко може да живи у заблуди да ће Срби тражити  помоћ од шиптарских лекара, или да ће дозволити деци да уче о јунаштву Адема Јашарија.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Србијa се укључује у БиХ изборе на штету Републике Српске

Фонд за развој демократије   
петак, 26. март 2010.

Покретањем питања Сребренице Србија се директно укључује у предизборну кампању у БиХ на страни СДА, а на штету Републике Српске. Такав став Србије могао је да се очекује након изјаве турског министра спољних послова.

 
Косово и Метохија

Вртлози ибарског рубикона

Александар Дикић   
понедељак, 19. септембар 2011.

Крик народног незадовољства не треба да буде упућен Београду јер одатле рука спаса не може да дође, већ према Њујорку и Бриселу који су пре свега одговорни како за безбедност, тако и за међунационалне односе на Косову.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Србија разара покушај јединства западног Балкана

Економист   
уторак, 23. март 2010.

Брдо је Тадића ставило пред непријатан избор. Да је учествовао, у Србији би га видели како за малим столом седи заједно са Тачијем. С друге стране, неучествовање би само појачало међународно гледање на Србију као на тврдоглавог регионалног силеџију.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Да ли ће се Вучићева Србија и Додикова Српска наћи у геополитичком раскораку

Ненад Кецмановић   
среда, 25. јун 2014.

Вучићева проевропска, de facto проњемачка спољна политика, која “није против Русије”, као и Додикова проруска политика, која “нема ништа против европске будућности РС”, за сада добро функционишу, свака на својој страни Дрине.

 
Куда иде Србија

Српство и србијанство

Маринко М. Вучинић   
среда, 01. децембар 2010.

Савремена политичка намера је очигледна и на истом је трагу, потребно је ограничити и омеђити артикулацију и заступање српских националних интереса само на Србију и уклопити их у већ уходану политичку матрицу која се не сме простирати ван њених граница.

 
Црква и политика

Церић дели муслимане

Дарко Танасковић   
понедељак, 25. мај 2009.

Реис-ул-улема Церић и његов домаћин, муфтија Зукорлић, као дискриминацију доживљавају управо настојање државе да се према свим својим грађанима муслиманске вјероисповести, а не само према онима који слиједе њих двојицу, односи с једнаким уважавањем.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 76 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер