недеља, 28. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Косовска Митровица – један град, два света

Драгиша Спремо   
понедељак, 01. август 2011.

С обзиром на географске карактеристике, Косовска Митровица је још од најраније прошлости сматрана косовском капијом на Ибру и Ситници. Природном капијом која је била својеврсни заштитни бедем од непријатеqских упада ка северним српским поседима у Рашкој.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

О Србима је исплетена велика лаж

Џулија Горин   
петак, 26. март 2010.

Албански лоби се негде од 2005. труди да одржи антисрпску пропаганду причом о шачици Албанаца који су спасли неколико Јевреја од геноцида. Мислим да је то у функцији добијања подршке међу Јеврејима за Хитлерове границе Албаније, тј. независно Косово.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Дејтонизација Украјине

Ненад Кецмановић   
уторак, 13. мај 2014.

Зато већ видим разочарање у Сарајеву када још једном и од Вучића чују, а и шта би друго, да "Београд подржава Дејтонски споразум и да ће поштовати сваки равноправан договор ентитета и народа у БиХ". А "као бибер по пилаву" доћи ће вест да, ако им непосредно не прети "Крим у БиХ", пример Украјине стабилизује дејтонски статус Српске у БиХ.

 
Куда иде Србија

Срби између себара и Срба

Владислав Б. Сотировић   
субота, 08. јануар 2011.

Коме царству се добар део српског етноколектива приволео у новонасталим војно-политичким околностима након пада Берлинског зида, показао је и доказао 2008. када је читавих 40% етно-Срба из остатака Србије гласало за бриселско „златно теле“.

 
Црква и политика

Поздравна реч на отварању научног скупа "Дело Петра II Петровића Његоша"

Епископ Иринеј   
субота, 21. март 2009.

По изгласавању закона о дискриминацији владика Раде први би пао под удар његових параграфа, а можда би, штавише, Пустињак цетињски завршио свој кратки живот као Пустињак хашки.

 
Косово и Метохија

Косово Поље - сваки камен историја

Драгиша Спремо   
понедељак, 27. јун 2011.

На централном делу Косова поља је монументални Споменик косовским јунацима. Нешто северније, али у непосредној близини, Муратово и Газиместан турбе, а непосредно уз реку Ситницу налази се велико рударско насеље Обилић.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Србија разара покушај јединства западног Балкана

Економист   
уторак, 23. март 2010.

Брдо је Тадића ставило пред непријатан избор. Да је учествовао, у Србији би га видели како за малим столом седи заједно са Тачијем. С друге стране, неучествовање би само појачало међународно гледање на Србију као на тврдоглавог регионалног силеџију.

 
Косово и Метохија

Газиместан у зачараном „кругу двојке“

Александар Б. Ђикић   
петак, 10. јун 2011.

Велики је раскорак између здраворазумских погледа на политичка решења (да за сад изоставимо економска) народа који мора да трпи, и погледа његове елите која му судбину одређује. Наравно да је највећи изазов решавање косовског политичког чвора.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

У Сребреници се није догодио геноцид

Ноам Чомски   
субота, 27. фебруар 2010.

Ако људи желе да користе термин «геноцид» тако како га користи трибунал, онда се могу водити суђења против људи из целог света укључујући лидере САД, Британије, Француске...

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Правни начини осамостаљивања Републике Српске

Емил Влајки   
среда, 30. април 2014.

Република Српска је спремна устати у заштиту и поврат својих, насилно одузетих, права изворног (слова) Дејтона на миран и достојанствен начин, преко својих легалних институција, посебно Народне скупштине о чему постоји национални консензус свих релевантних политичких партија.

 
Куда иде Србија

У ишчекивању најновије апокалипсе

Драган Митровић   
субота, 22. јануар 2011.

Капитализам је довео до структурних промена и оне су, као и временски ток, линеарне и иреверзибилне. Библијска апокалипса догодиће се када подлегнемо стрелама првог јахача апокалипсе, тј. лажима владајуће друштвене надкласе.

 
Црква и политика

Могу ли капитализам и православље заједно

Георгије И. Мандзаридис   
субота, 18. април 2009.

Тумачење историје на основу економије није ваљано. То тумачење корисно је за она друштва која као најважнији циљ имају економију, као што је модерно друштво. Дубљи узрок није капиталистичко коришћење економије, већ „дух“ капитализма.

 
Косово и Метохија

Од техничких до добросуседских односа

Стефан Драгичевић   
уторак, 12. јул 2011.
Фактички, политика Србије према Србима на Косову постепено завршава свој век трајања, а начин је више него трагикомичан, и она питања на којима Тачијева Влада не инситира, Београд предаје. Више нико и не инсистира на УНМИК.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Србијa се укључује у БиХ изборе на штету Републике Српске

Фонд за развој демократије   
петак, 26. март 2010.

Покретањем питања Сребренице Србија се директно укључује у предизборну кампању у БиХ на страни СДА, а на штету Републике Српске. Такав став Србије могао је да се очекује након изјаве турског министра спољних послова.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Између мајке и матице

Ненад Кецмановић   
уторак, 06. мај 2014.

ФБиХ обично слиједи политику САД и исламских земаља, а Изетбеговић и Комшић се нађу у недоумици само када се Арапи дрзну да не послушају Американце. РС пак обично слиједи политику Русије и ЕУ, али када дође до неслагања Москве и Брисела, као сада поводом Украјине, у Бањалуци нема недоумица.

 
Куда иде Србија

Ко су Србијанци, где живе, и шта су они на крају крајева

Ана Радмиловић   
понедељак, 13. децембар 2010.

Да појам србијанства није само географски схваћено је када се појавила чудна идеолошка подгрупа која себе назива „другосрбијанци.. Другосрбијанац, за разлику од обичног Србијанца, може да живи било где.

 
Црква и политика

Пут Светог Саве

Милован Витезовић   
уторак, 10. фебруар 2009.

У историји црквене и државне дипломатије тешко је наћи пример који се може упоредити са доследном и дугогодишњом дипломатијом Саве Немањића, на његовом путу од монаха до архиепископа, која је довела до самосталне СПЦ и до слободног српског краљевства.

 
Куда иде Србија

Српство и србијанство

Маринко М. Вучинић   
четвртак, 02. децембар 2010.

Савремена политичка намера је очигледна и на истом је трагу, потребно је ограничити и омеђити артикулацију и заступање српских националних интереса само на Србију и уклопити их у већ уходану политичку матрицу која се не сме простирати ван њених граница.

 
Црква и политика

Глас цркве

Драгољуб Жарковић   
уторак, 10. фебруар 2009.

Када смо последњи пут чули глас цркве у пословима који нису баш државни. Рецимо, да кажу нешто о насиљу у школама и породици, корупцији и грамзивости, неку реч утехе за незапослене и болесне... Јок, слабо их то занима, за разлику од пастве коју то и те како занима.

 
Косово и Метохија

Како смо делили Косово

Милан Динић   
среда, 08. јун 2011.

Ђинђић се у погледу поделе углавном ослањао на предлоге Добрице Ћосића, који тврди да се Ђинђић са њим, око тога, у потпуности слагао. Ђинђић га је обавештавао и о писмима која је послао међународним званичницима апелујући да се приступи правичном решавању питања Косова.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 76 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер