недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Истина и помирење на ex-YU просторима

Политички коректна цензура у Ванкуверу

Стефан Каргановић   
понедељак, 21. фебруар 2011.

Шта је „политичка коректност“? То је један неформалан кодекс мишљења и понашања који се одликује феноменалном еластичношћу. Ви никада не знате унапред шта би могли рећи или учинити што ће као последицу изазвати да се на вас сручи бес  немилосрдних супервизора политичке коректности.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Исламски тероризам или бошњачка освета?

Ненад Кецмановић   
уторак, 05. мај 2015.

Индикативне су бошњачке реакције на друштвеним мрежама јер откривају шта искрено мисли национално-верска база. Мало их је који Ибрићев убилачки чин, без релативизација, осуђују као показатељ да исламски тероризам стиже и у наше крајеве.

 
Куда иде Србија

Има ли Србија стратегију?

Живадин Јовановић   
среда, 14. децембар 2011.
Претерана „конструктивност“, „флексибилност“ и „креативност“ у тумачењу јасних уцена и ултиматума ЕУ, стално померање тзв. црвене линије равно је непостојању било какве државне стратегије и политике.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Одузимање права на сећање - зашто РС не може и неће да се одрекне 9. јануара

Ненад Кецмановић   
среда, 22. април 2015.

Хашки суд се затвара, бонска овлашћења се већ дуже не користе, али зато је ту домаћа и непристрасна судска грана власти која безпризивно пресуђује. "Домаћа" - са тројицом иностраних судија, који се "непристрастно", при гласању редовно придружују бошњачким судијама.

 
Куда иде Србија

Европска мачка у џаку

Зоран Грбић   
понедељак, 12. децембар 2011.

У Србији свака сеоска млада, и без завршене основне школе, зна да нема пуно користи од јурњаве за циљаним младожењом. Нема срећног брака док га обе стране не желе.

 
Црква и политика

Стварање и делатност Хрватске православне цркве током Другог светског рата

Михаил Шкаровски   
субота, 09. јануар 2010.

Немачки посланик у Загребу је 2. децембра 1941. у извештају Белину по први пут поменуо идеју о стварању ХПЦ. Почетком 1942. немачко посланство је већ добило задатак да изврши притисак на Павелића.

 
Косово и Метохија

Стаклена менажерија из Ахтисариленда

Александар Б. Ђикић   
петак, 17. август 2012.

Има у овој групи још „манекена“ попут разних: Рашића, Милетића, Вујичића... али да се не би наљутили ови из друге групе, овде морамо застати. А у другој групи (тамо -`вамо) има такође интересантних ликова.

 
Црква и политика

Божићна посланица

Епископ Артемије   
среда, 06. јануар 2010.

На Божић је извршена чудесна тајна: обновљена је природа тиме што је неизменљиви Бог постао човек. Нека би се свеблаги Господ Христос родио данас и у нашим душама кроз нашу смирену веру, кроз нашу еванђелску љубав, кроз наше молитве, пост, милостиње, кроз наше еванђелске врлине.

 
Косово и Метохија

“Косово за визе“, или шта (не)сме да се ради

Коста Драганић   
понедељак, 16. јул 2012.

Међународни преговори одавно нису дипломатија у белим рукавицама, где се подразумева да две супротстављене стране прихвате трећу, медијатора, који им, пак, на располагање ставља своје добронамерне услуге. Данас тај трећи, тај силни, више не губи време.

 
Црква и политика

Жртвовањем себичних прохтева сачуваћемо планету

Патријарх васељенски Вартоломеј   
среда, 06. јануар 2010.

Морамо сви да се жртвујемо ако хоћемо да сачувамо Земљу. Нажалост, људи обично жртвовање доживљавају као губитак или предају. А, ипак, корен ове речи има мање везе са „бити без нечега”, а више са „учинити нешто светим”.

 
Црква и политика

Грегоријански календар и СПЦ

Живица Туцић и Радомир В. Поповић   
понедељак, 11. јануар 2010.

Живица Туцић: Ја бих рекао да је календар астрономско питање, а не теолошко и да су цркве у свим системима, у свим државама, користиле онај календар који је користила држава.

Отац Радомир: Минимум минимума је да сви хришћани бар Васкрс славе истог дана.

 
Косово и Метохија

Крај „надгледане независности Косова“ и политика нових српских власти

Марина Рагуш   
четвртак, 06. септембар 2012.

Дачић је у свом наступу у Њујорку ставио до знања да ће Србија бранити свој уставни поредак. Само три дана после седнице Савета безбедности, амбасадор САД на Косову Трејси Џејкобсон рекла је да Србија треба да прихвати реалност независног Косова и Метохије.

 
Црква и политика

Православље без Цркве је као киша без воде

Миодраг М. Поповић   
субота, 09. јануар 2010.

Знамо за безброј случајева позива Цркви да се „рационализује”, „прилагоди времену”. Црква постоји већ скоро два миленијума, и тако ће бити до краја света. А историја је све те „авангардисте” сместила на место које им припада, па ће тако сигурно бити и убудуће.

 
Косово и Метохија

Обраћање Савету безбедности Уједињених нација

Ивица Дачић   
уторак, 21. август 2012.

Србија остаје суштински привржена процесу који ће коначно довести до трајног мира између Срба и Албанаца. Желим да нагласим да нова власт у Србији намерава да спроведе све до сада договорене споразуме, уз инсистирање да то мора да уради и Приштина.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Неке су жртве једнакије од других

Стефан Каргановић   
уторак, 08. фебруар 2011.

Подразумева се да и жртве и починиоци на свим странама треба да буду идентификовани на најпрецизнији могући начин. Госпођа Артман је заиста у праву када каже да треба критички мотрити да не би били заведени „надуваним“ бројкама.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

СДС се води из Сарајева - Младен Босић и Огњен Тадић се понашају као Јован Дивјак и Мирко Пејановић

Ненад Стевандић   
субота, 23. мај 2015.

Знам да се у Тадићевој организацији обилазе људи у Градском одбору, којима се јуче лагало да сам прешао у СНСД и тражи од њих подршка за моје избацивање. Данас им лажу нешто друго и то раде људи који су непознати чланству, али су именовани за савјетнике на мјестима у БиХ.

 
Куда иде Србија

Непријатељ у огледалу

Зоран Ћирјаковић   
понедељак, 12. децембар 2011.

Мало је оних који би да споје Јасеновац и Сребреницу, а много је оних који би да забораве и једно и друго стратиште, али се не усуђују да то јавно кажу. Није лако овде живети између две ватре, на нишану оних којима Београд смрди на вајмарски Минхен и оних који у свакоме ко мисли да је Косово изгубљено види НАТО пешадију.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

БиХ, Добрица Ћосић и Меморандум САНУ - снага једне предрасуде

Ненад Кецмановић   
среда, 01. април 2015.

Већина од њих "Меморандум САНУ" никад није видела или бар није прочитала, али су зато и неписмени муслимани, касније Бошњаци, научили да је то нешто слично "Мајн Кампфу".

 
Куда иде Србија

Зашто треба укинути АП Војводину

Миљан Премовић   
субота, 24. децембар 2011.

АПВ је предимензионисана у односу на остатак Србије и не треба да остане ни као регион. Региони у Србији би били пожељни само ако убрзају модернизацију општина и локалних управа, смање трошкове грађана и привреде и убрзају економски развој.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Крај лажи и самообмане за бошњачку политичку елиту - РС ће се отцепити

Јирген Букбаум   
четвртак, 16. април 2015.

Бошњаци ће се прије свега коначно морати суочити са реалношћу, да је константно пропагирање суживота са Србима и Хрватима и државном јединству, за које су често били спремни уступке унапријед пружати, бесмислено.

 
<< Прва < Претходна 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следећа > Последња >>

Страна 66 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер