недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Црква и политика

Владику Артемија бране гнусним лажима

Епископ Атанасије   
среда, 17. фебруар 2010.

Не може се бранити владика Артемије стварањем парацрквених групица које прете не само јединству епархије, већ и целе СПЦ. Не може се градити култ једне личности, а истовремено газити ауторитет патријарха, Светог синода и свештеног Сабора СПЦ.

 
Куда иде Србија

Отворено писмо Томиславу Николићу и Александру Вучићу

Стефан Каргановић   
четвртак, 02. фебруар 2012.
Разлози за вашу неодлучност не постоје. Хашки трибунал, који је изгубио професионалну битку са Војиславом Шешељем и сада на најподлији начин покушава да изравна биланс организовањем судског убиства свога сужња, до сржи је корумпиран и дискредитован политички суд.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Марко и Латинка и Срби ван Србије

Ненад Кецмановић   
четвртак, 18. јун 2015.

Да ли је Латинка Перовић можда хтјела да каже да отпор том насиљу, без резултата у Хрватској, није вриједио толиког страдања и разарања? Али по истој логици и Латинкина партизанија би испала промашај с обзиром на толике српске жртве за заједничку државу која је пропала.

 
Куда иде Србија

Да ли је распад Југославије нешто најбоље што нам се десило у протеклих 69 година?

Милан Динић   
петак, 03. фебруар 2012.

Према мишљењу економиста, да је Југославија опстала, Србија би била под још већим економским притиском Словеније и Хрватске, а једина конкуренција би им долазила од компанија из света, а не из Србије.

 
Црква и политика

А личило је на достојанствене промене у СПЦ

Ана Радмиловић   
понедељак, 15. фебруар 2010.

Да ће Артемије проћи слично као српски лидери на Косову који су препознати као лопови који у име „одбране српства“ раде свакојаке непојамне марифетлуке, требало је да буде јасно још од случаја Црна Река.

 
Косово и Метохија

Косово и Метохија као национални плебисцит

Маринко М. Вучинић   
четвртак, 20. децембар 2012.

Након овако профилисане анализе пресуда Хашког суда за нас је од суштинског значаја шта може да учини Србија којој се непрестано намећу два услова: побољшање добросуседских односа и пузајуће признање Косова као независне државе.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Срби као таоци југословенске идеје

IN MEMORIAM Ђуро Ковачевић   
уторак, 26. јул 2011.

Кратковидост руководства локалних Срба и званичног Београда заклонила се иза светог циља одржања Југославије у времену када је њен нестанак постављен и споља и изнутра као услов за нови распоред снага и утицаја у региону.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Католички папа у муслиманском Сарајеву

Ненад Кецмановић   
среда, 10. јун 2015.

Уосталом, на крају се испоставило да је посета и званично државно-пасторална, а ја бих нескромно претпоставио да је ипак више пасторално-државна. Централни догађај одиграо се на крцатом стадиону "Кошево", који су, чини ми се, попунили све сами католици, што из БиХ, што из Хрватске.

 
Куда иде Србија

Српско посрнуће

Илија Рапајић   
недеља, 29. јануар 2012.

Милошевић је својим недемократским владањем отворио врата светским моћницима да се умешају у унутрашња питања. Није могао или није хтео да схвати и прихвати да је власт политичара у глобалном свету орочена и променљива и да је то привилегија резервисана само за власнике транснационалног капитала.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Вучићево "историјско помирење" Срба и Бошњака - (не)могућа мисија

Слободан Дурмановић   
уторак, 02. јун 2015.

Док Вучић говори о “бубицама“ које су га прошле - ваљда мислећи на свој радикалски период у коме се залагао за “Велику Србију” - бошњачки политичари, почев од Изетбеговића, очигледно не мисле да су они имали било какве “бубице“, већ да су њихови политички циљеви одувек били исправни.

 
Косово и Метохија

Дачић-Вучићеве вратоломије и косовска анестезија

Милош Милојевић   
среда, 09. јануар 2013.

Несумњиво да евроунијазам српске политичке елите има упориште у чињеници да без ЕУ не бисмо могли да исплаћујемо плате и пензије, да парафразирамо Вучићев вапај пред Скупштином.

 
Црква и политика

Патријарх српски или патријарх Србије?

Велибор Џомић   
уторак, 16. фебруар 2010.

Парадокс је да патријарха Иринеја верској толеранцији уче они који су и те како нетолератни прво према Српској цркви, а потом и према свакој традиционалној цркви и верској заједници која се не уклапа у њихов идеолошки калуп.

 
Косово и Метохија

„Косовска војска“ и проблеми на југу Србије

Владимир Јевтић   
петак, 28. децембар 2012.

Србија би се нашла у јако тешком положају, она не би могла да заштити своје грађане српске националности који би се дали у још један масовни егзодус из јужне српске покрајине.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Уцена и застрашивање сведока као средство за утврђивање истине - не само у Хагу

Стефан Каргановић   
понедељак, 21. март 2011.

Замисливо је да ће исказ који сведок С-100 сада одбацује бити уврштен у доказни материјал, док ће чин накнадног одбацивања тог исказа бити игнорисани.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

БиХ, Србија и Насер Орић

Слободан Дурмановић   
понедељак, 15. јун 2015.

Даље, за разлику од Ганића и Дивјака, у случају Насера Орића постоје најмање два инсајдерска сведочења добро позната јавности. Једно је сведочење Ибрана Мустафића из његове књиге “Планирани хаос” које је потом поновио у више наврата у изјавама медијима.

 
Куда иде Србија

Ако се деца не разумеју, научите их мађарски!?

Горан Гаврић   
петак, 27. јануар 2012.

Учење језика у школама је вероватно дефинисано неким од закона или правилника о школству, али на основу чега ГУС сматра да суботички Срби морају да уче мађарски, стварно ми није јасно.

 
Црква и политика

Недоумице једног православног Србина

Дамир Мариновић   
недеља, 31. јануар 2010.
Наравно да се од патријарха очекује више флексибилности и дипломатског такта и вештине него од владике, али наравно не по сваку цену и не науштрб истине и правде. Због тога на том путу тражења мере, умерености и обазривости истина не сме да заврши као колатерална штета.
 
Косово и Метохија

Под хитно донети закон о суштинској аутономији КиМ

Зоран Красић   
четвртак, 08. новембар 2012.

Суштинска аутономија и широка самоуправа нема никакве везе са етничком припадношћу становништва. Косово и Метохија морају да се чувају и врате у уставноправни положај Србије, јер ако тога нема не постоји српски народ.

 
Црква и политика

Крајње време за сусрет са папом

Патријарх Иринеј   
четвртак, 28. јануар 2010.

Та деоба између истока и запада траје вековима. Можда је време дошло да о том проблему приступимо на најозбиљнији начин. А како се може приступити ако нема разговора. Tај догађај и сусрет је неопходан да би почели да се решавају проблеми.

 
Косово и Метохија

Православно гробље као "паралелна институција"

Александар Б. Ђикић   
недеља, 04. новембар 2012.

Ко може да поверује нашим евро-промотерима и промотеркама када нам објашњавају то што окупатори кажу да се морају укинути „паралелне“ институције на Косову, мислећи на једине легалне  институције?Да они тако не мисле, него мисле „само на неке“ - све српске институције?
 
<< Прва < Претходна 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следећа > Последња >>

Страна 64 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер