субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Ваздушна подршка UČK

Биљана Митриновић   
понедељак, 24. март 2008.

Српске снаге безбедности повукле су се са Косова у јуну 1999. године, после потписивања Кумановског споразума. Уместо „мултиетничке демократије”, НАТО и УНМИК донели су Косову албанску власт и етничко чишћење Срба, процват криминала и корупције.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Федерирање" Федерације БиХ

Горан Николић   
уторак, 15. мај 2012.

Сматрам да би за разматрање могао бити добар и предлог моје маленкости да ФБИХ има четири кантона: два централна, мешовита, који би остали непромењени, те Херцег-Посавски (који укључује Кантон 10 и Западнохерцеговачки) и Унско-Босански. Избор делегата у Дом народа ФБИХ остао би непромењен.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Будућност БиХ у пет верзија

Ненад Кецмановић   
уторак, 01. мај 2012.

Као гаранција да би исход 2025. био повољнији него 1995, замишљено је да овог пута чим Бошњаци закувају, Амери долете авионима и комшијама који неће јединствену БиХ баце бомбе, а њима вреће долара. Што је баби мило, то јој се и снило.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Стратегија дехуманизације

Александар Савановић   
уторак, 24. април 2012.

Било који политичар из Сарајева који би данас покушао градити компромисну стратегију са Републиком Српском аутоматски је суочен са оптужбом за пакт с самим Ђаволом. Неуспех умерене линије СДА, а успех екстремиста попут Силајџића или Лагумџије, најбоље то доказује.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Мрске столице из Пазове

Ненад Кецмановић   
среда, 11. април 2012.

Ни о „окупацији" Сарајева нема основа да се говори јер никада током рата ни једна ни друга национална страна није контролисала читав град, а ваљда су и Срби имали право на један његов део. Штавише, муслимани су непрестано неуспешно покушавали да помере линију разграничења.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Десет погледа на будућност Републике Српске

Срђан Рајчевић   
уторак, 24. април 2012.
За потребе наших разматрања, посебно је интересантан однос ”Друге Србије” према Републици Српској. Српски ентитет западно од Дрине је за поклонике ове идеологије апсолутно неприхватљив, неприродан и у контексту настајања чак и геноцидан.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Сарајево је жртвовано да би опстала Српска

Ненад Кецмановић   
петак, 06. април 2012.

Алији је било више стало до Башчаршије и Бегове џамије него до целе БиХ, а Милошевић му је у Дејтону изашао у сусрет и изазвао гнев руководства РС. Испоставило се да је то била жртва тешке фигуре за добитак партије: Сарајево је изгубљено да би опстала РС.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

БиХ носи своју историју као пар ципела од цемента

Гардијан   
петак, 06. април 2012.

Ако политичари Босне и Херцеговине не учине нешто да промене своју политичку националну реторику која раздваја људе и не боре се против перцепције да су њихови људи ратнохушкачки човекомрсци, онда она мисао да је међуетничка мржња једина светла тачка може да се покаже тачном.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

БиХ – „пријатељ Сирије“ на путу ка НАТО-у

Слободан Дурмановић   
среда, 04. април 2012.

Са таквим ставом, БиХ би могла бити доведена у позицију предратног стања: Бошњаци и Хрвати ће изгласати улазак БиХ у НАТО алијансу, не марећи за супротан став грађана РС, па из тога црпети „легитимитет“ да позову НАТО снаге да, је ли, уведу целу БиХ у своје окриље.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Комшић „против“ Лагумџије

Саша Бижић   
петак, 30. март 2012.

Осим елементарне персоналне димензије, „сукоб“, логично, има и интересну конотацију. Она се огледа у Комшићевом негодовању поводом чињенице да садашњи предсједник СДП-а, преко тандема Марин Иванишевић – Дамир Хаџић усмјерава све финансијске токове.

 
Косово и Метохија

Косово темељ нове владе

Војислав Коштуница   
понедељак, 24. март 2008.

То су јасни принципи наше политике: Косово је Србија, улазак целовите Србије у ЕУ, стални економски развој и бољи живот грађана. И, наравно, беспоштедна борба против корупције и криминала.

 
Косово и Метохија

Бушова неуспела политика према Косову

Роберт М. Хајден   
среда, 26. март 2008.

Проблем није у томе што се „српски националисти“ одупиру „Западу“, како то кажу они амерички новинари који славе први амандман тако што имитирају Стејт Дипартмент, већ у томе што је Бушова администрација покушала да наметне војно решење политичком проблему, кршећи повељу УН.

 
Косово и Метохија

Изволите, јуришајте на Косово

Драгољуб Мићуновић   
петак, 28. март 2008.

Никакав „завет предака”, никакве обавеза за потомство не могу да оправдају то што ће човек протраћити свој живот онако како „траже преци”. Ми немамо право ни због чега да људима угрожавамо нормалан, сигуран, бољи живот.

 
Косово и Метохија

Нешто што се зове живот

Милош Петровић   
петак, 28. март 2008.

Док Мићуновић говори о „нама” и о бољитку „нашег” живота, очигледно је да он под тим не подразумева читаво наше друштво. То „ми” свакако не укључује наше сународнике на Космету – чија нас „једина могућа судбина” наводно држи за таоце – већ се дефинише наспрам њих.

 
Косово и Метохија

Косово и стратешка агенда Вашингтона

Ф. Вилијам Енгдал   
петак, 28. март 2008.

Објављивање косовске независности дочекано је брзим дипломатским признавањем од Вашингтона и појединих земаља ЕУ, укључујући и Немачку. Tа независност и њено признавање отворено крше резолуције УН везане за Косово и извргавају руглу целокупни систем међународног права.

 
Косово и Метохија

Србија државно-правним средствима није успела да умири Косово

Холм Зундхаусен   
четвртак, 12. фебруар 2009.

Србија није једина земља која је изгубила територију. Европска историја 20. века пуна је губитака – у територијама и у људству. Српској политици није успело да умири Косово. 

 
Косово и Метохија

Ослобођење Косова: Крај једне "бесконачне" приче

Холм Зундхаусен   
уторак, 10. фебруар 2009.

Случај Косова и случај РС јесу различити скоро у сваком погледу. Босна је (још више него Косово) једна историјски настала покрајина у чија су истакнута обележја, све до рата 1992-1995, спадале мултиетничност и мултикултуралност.

 
Косово и Метохија

Мики Маус независност (Србија – Косово – Албанија)

Дин Калимниоу   
уторак, 03. фебруар 2009.

Предати контролу Косова и Метохије у руке таквим организацијама је исто као вратити Авганистан у руке талибана. Није било никаквих гаранција за сигурност и безбедност изузетно мале српске мањине.

 
Косово и Метохија

Нова мисија Била Клинтона

Раде Мароевић   
петак, 16. јануар 2009.

Бивши амерички председник ће постати један од лобиста за међународно признавање Косово, а његов први задатак биће да убеди Индонезију, која је до сада била један од кључних заштитника територијалног интегритета Србије у УН.

 
Косово и Метохија

Двехиљадеосма – година надзиране независности и почетка могуће поделе

Марио Брудар   
понедељак, 12. јануар 2009.

Да ли временска прогноза у медијима и температура у Приштини треба да и даље буду једини доказ да је Косово у Србији или треба узети колико се може и завршити за једно време косовску причу?

 
<< Прва < Претходна 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 Следећа > Последња >>

Страна 105 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер