субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Зоран Милановић и Фикрет Абдић у БиХ

Ненад Кецмановић   
уторак, 20. март 2012.

Зоран Милановић је дошао као премијер већ европске Хрватске, са у Бриселу већ лиценцираним познавањем неписаних стандарда и процедура за успостављање хрватске равноправности у Федерацији, без потребе за Месићевим глуматањима.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Бањалучки договор“ - нови (не)споразум

Слободан Дурмановић   
среда, 14. март 2012.

Непознато је и какав то „кредибилан напор“ у решавању овог проблема очекују у Бриселу, изузев ако то није последња порука из Савета Европе да је „дејтонски Устав БиХ донекле застарио, јер не гарантује једнака права свима”.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Дистриктов рођендан

Бранислав Рибар   
понедељак, 12. март 2012.

Тугу и очај Грбавичана, осуђених на живот без дјеце, очева и браће, којима ево већ 19 година 8. март свањава као Велики петак, одавно већ мало ко у дистрикту чује, још мање поштује. Не разумију ови несрећници, попут Ратка и Вајке Томић који тог дана остадоше без оба сина.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Српска да учи на грешкама Србије

Ђорђе Вукадиновић   
субота, 10. март 2012.

РС треба реално да сагледава сопствене снаге и односе снага у свету, који се у перспективи можда и мењају у њену корист, али због тога не треба да срља у авантуризам. И, што је најважније, не треба добровољно чинити уступке.

 
Косово и Метохија

Контра-Еулекс

Слађан Николић   
уторак, 16. децембар 2008.

Моћ Еулекса и сепаратистичко-терористичких институција “независног Косова” зависи од пристанка, послушности, покорности и сарадње Срба. Без учешћа Срба извори њихове политичке моћи неће моћи да се напајају и биће немоћни да спроведу своје планове.

 
Косово и Метохија

Шест тачака УН за опстанак Срба на Космету

Горан Богдановић   
четвртак, 11. децембар 2008.

Једногласном одлуком СБ УН да подржи јасно дефинисане услове Србије везане за распоређивање Еулекса природа те мисије је потпуно промењена. Оваквом одлуком СБ УН потврђена је Резолуција 1244 којом се гарантује суверенитет Србије.

 
Косово и Метохија

Границе на Балкану

Дејвид Бајндер   
уторак, 02. децембар 2008.

Тренд уситњавања покренули су ситни националисти, а потпомогле Сједињене Државе и оне европске силе које су закључиле да је згодно да експлоатишу и контролишу мале феуде него да се супротставе релативно великој и самосвојној федералној држави каква је била Југославија.

 
Косово и Метохија

Српска политика кратког даха

Драгомир Анђелковић   
понедељак, 01. децембар 2008.

Показује се поново да смо ми, односно наша власт, људи кратког даха. И када се не ради о злој намери, о намерном занемаривању и отупљивању декларисане националне политике, ради се о површности и немару.

 
Косово и Метохија

Квазидржавност као инструмент хегемоније: случај Косово (II)

Јелена Пономарјова   
петак, 28. новембар 2008.

Премијер «независног» Косова, Хашим Тачи познат као «Змија» одавно је у наркобизнису; последњих година он је организовао физичку елиминацију својих бивших колега из ОВК – крупних наркокријумчара.

 
Косово и Метохија

Испит зрелости

Никола Танасић   
четвртак, 21. фебруар 2008.

Статус Косова и Метохије се, стога, помало парадоксално, није ни променио. И до сада њиме није управљала Србија, и до сада су Шиптари доносили, условно речено, „слободне“ политичке одлуке – променио се само надзорник.

 
Косово и Метохија

Поводом књиге Карле дел Понте "Лов: ја и ратни злочинци"

Јелена Гускова   
уторак, 06. јануар 2009.

Књига Карле дел Понте малко раскрива завесу над закулисним играма око остваривања интереса, свакаквим средствима, појединих земаља и уских група људи.

 
Косово и Метохија

Шест тачака – извештај Генералног секретара

Бан Ки Мун   
среда, 31. децембар 2008.

Реконфигурација УНМИК-а је правовремена и неопходна, како би се УНМИК у потпуности прилагодио околностима које преовладавају на терену. Она се одвија на транспарентан начин, и у складу је са стриктно неутралним ставом Уједињених нација по питању статуса Косова.

 
Косово и Метохија

Зашто нема јединства

Слободан Самарџић   
четвртак, 25. децембар 2008.

Позив министра спољних послова на државно јединство дошао је тек пошто су наши државни представници пристали да се мисија ЕУЛЕКС распореди. Без пристанка наше државе њен долазак био би и нелегалан и нелегитиман.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Време расплета у БиХ и шире

Александар Савановић   
субота, 10. март 2012.

Имајући у виду да се Србија, пресудом Међународног суда правде, извукла из те приче остављајући РС саму, те потенцијално врло негативне могуће конотације пресуда Радовану Караџићу и Ратку Младићу, овај је сценарио изразита опасност по Српску.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Путеви неправде - случај Драгана Обреновића

Стефан Каргановић   
уторак, 27. март 2012.

У једном периоду, Обреновић је упао у озбиљну клиничку депресију. Када се сагледају све околности, то је потпуно разумљиво. За мене је остала необјашњива само једна ствар: његов скоро непрекидни рефрен, „како ћу овако тешке оптужбе објаснити сину када порасте?“

 
Косово и Метохија

Квазидржавност као инструмент хегемоније: случај Косово (III)

Јелена Пономарјова   
среда, 03. децембар 2008.

Само Косово остаће симбол сиромаштва, корупције и криминала све док транснационалне компаније буду заинтересоване за подршку мафијашкој владајућој класи.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Земља које (више) нема

Ненад Тадић   
четвртак, 01. март 2012.

Они који обележавају "Дан независности БиХ" чине то мислећи на ону БиХ која више не постоји, тако да то више личи на комеморативни скуп умјесто на прославу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Босанско пролеће

Ненад Кецмановић   
четвртак, 01. март 2012.

Ако је судити по томе како се ствари заоштравају не само у Сирији и Ирану него и у Египту и Либији, Американци ће бити дуже заузети подаље од нас и предах у РС може да потраје. Али, то не значи да нам у међувремену „арапски отпораши“ неће доћи у узвратну посјету и као муслимани дјеловати са додатним ентузијазмом.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Пат позиција у БиХ

Саша Бижић   
четвртак, 01. март 2012.

Како се може реаговати на актуелне контроверзе из парламентарних клупа на нивоу БиХ? Рецимо, изјавама у којима се може препознати елементарно ограђивање од сумануте одлуке Тужилаштва Босне и Херцеговине да прекине истрагу о злочину у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Битка“ за Сребреницу

Слободан Дурмановић   
среда, 22. фебруар 2012.

Политичка пракса је показала да прилику за то могу добити једино ако њихови представници на демократским изборима освоје извршну власт у Сребреници. Такође, то је прилика да и њихови изабрани представници покажу да су подједнако осетљиви на свакодневне муке свих становника Сребренице, и Срба и Бошњака.

 
<< Прва < Претходна 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 Следећа > Последња >>

Страна 106 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер