понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Шта је решење Вашингтона за растућу моћ Кине?
Савремени свет

Шта је решење Вашингтона за растућу моћ Кине?

PDF Штампа Ел. пошта
Пол Крег Робертс   
четвртак, 09. јун 2011.

(Global Research, June 6, 2011)

Како ће империја превладати: Да ли ће Вашингтон подстакнути рат између Индије и Кине?

Шта је решење Вашингтона за растућу моћ Кине?

Одговор може бити увлачење Кине у нуклеарни рат са Индијом.

Војно-безбедносни комплекс је председнику Обами продао режирану шатро смрт Бин Ладена у нападу командоса, којим је нарушен суверенитет Пакистана, као начин да се повећа подршка Обами у анкетама

И заиста, препад на Осаму је подигао Обамин рејтинг. Али његова права сврха је било таргетирање Пакистана - да покаже Исламабаду да су САД размишљале о инвазији на Пакистан како би га казниле за наводно скривање Бин Ладена у непосредном суседству пакистанске војне академије. Неоконзервативци, а све више и челници америчке војске, сматрају да талибани не могу бити побеђени уколико НАТО не прошири ратиште према Пакистану, где талибани наводно имају уточиште под заштитом пакистанске владе, која узима амерички новац, али не извршава наредбе Вашингтона.

Пакистан је добио претећу поруку и отрчао је до Кине. Чим је отпутовао за Кину 17. маја, премијер Пакистана Јусаф Раза Гилани, објавио је да ће Кина бити "најбољи и највернији пријатељ" Пакистана. Кина је изградила луку у Пакистану у Гвадару (Гwадар), што је близу улаза у Ормуски теснац (мореуз). Лука би могла да постане кинеска поморска база у Арапском мору.

Раза Руми извештава у ’Пакистан трибјуну’ (4. јуна) да је на недавном предавању на пакистанском Универзитету народне одбране, амбасадор Пакистана у САД Хусеин Хакани упитао пакистанске официре да ли највећа претња за Пакистан долази изнутра, из Индије, или из САД. Већина официра је одговорила да су САД највећа претња за Пакистан.

Кина, забринута због Индије као другог азијског гиганта чија моћ је у порасту, спремна је за савезништво са Пакистаном. Поред тога, Кина не жели Американце на својој граници, што би се догодило ако би Американци проширили бојно поље и на Пакистан.

Стога је Кина показала своје незадовољство због америчке претње Пакистану, и саветовала Вашингтон да поштује суверенитет Пакистана, додајући да би сваки напад на Пакистан могао бити сматран нападом на Кину.

Не мислим да је ултиматум Кине забележен у америчкој штампи, али се о њему нашироко писало у индијској штампи. Индију забрињава чињеница да је Кина појачала одбрану Пакистана.

Кинески ултиматум је важан, јер је он на нивоу ултиматума из Првог или Другог светског рата. Уз овај ниво посвећености Кине Пакистану, Вашингтон ће сада тражити начин да се извуче из конфронтације и потури Индију.

САД су се нашироко додворавале Индији, подилазећи Индији на најсрамније начине, укључујући и жртвовање америчких радних места. У последње време, дошло је до масовне продаје америчког оружја Индији, склапања војног споразума о сарадњи, као и заједничких војних вежби. 

Вашингтон рачуна да ће Индијци, који су вековима били лаковерни према Британцима, сада бити насамарени и "блиставим градом на брду", који "свету доноси слободу и демократију" рушењем, убијањем и уништавањем. Као и Британци и Француз Саркози, индијски политички лидери ће ’пронаћи себе’ испуњавајући вољу Вашингтона. А кад Индија и Кина схвате да су их Американци увукли у међусобно уништавање, биће прекасно за било ког од њих да се повуче.

Елиминисањем Кине и Индије, једино преостаје Русија, која је већ окружена америчким ракетним базама и изолована од Европе од стране НАТО, који сада укључује бивше конститутивне делове Совјетске империје. Велики проценат младих и лакомислених Руса обожава САД због њене "слободе" (ех кад би само знали), а мрзи "ауторитарну" руску државу, коју сматрају наставком старе совјетске државе. Ови "интернационализовани Руси" ће стати на страну Вашингтона, приморавајући мање или више Москву на предају.

Пошто је остатак света, са изузетком неких делова Јужне Америке, већ део америчке империје, предаја Русије омогућила би Сједињеним Државама да сконцентришу своју војну моћ на Јужну Америку. Чавес ће бити свргнут, а ако се и други не покоре, примера ће бити више.

Једини начин да се заустави америчка империја је да Кина и Русија схвате опасност у којој се налазе и да формирају нераскидив савез који осигурава Индију, одваја Немачку од НАТО и штити Иран.

У супротном ће Америчка империја загосподарити над целим светом. Амерички долар ће постати једина валута, и због тога ће бити поштеђена депресијације девизног курса због монетизације дуга.

Злато и сребро ће постати забрањена имовина, као и лично наоружање и велики број књига, укључујући и Устав САД.

Др Пол Крег Робертс је био помоћник секретара Трезора САД у Регановој администрацији, сарадник уредник Волстрит журнала, виши научни сарадник у Хуверовом институту Универзитета Стенфорд, предавао политичку економију на Центру за стратешке и међународне студије на Џорџтаун универзитету. Аутор је или коаутор девет књига, сведочио тридесет пута пред конгресним одборима.

(Превод: НСПМ)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер