Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Socijaldemokratska izdaja

Pablo Flores d'Arkais   
subota, 31. oktobar 2009.

Transformacija parlamentarne demokratije u partiokratiju, tj. u partije-mašine koje su same sebi referenca,  progresivno je učinila praznim odnos predstavljanja između poslanika i građana. Politika postaje privatna aktivnost, kao bilo koja druga poslovna aktivnost.

 
Savremeni svet

"Staronjemačko shvaćanje rada" i genetski rasizam

Marko Lederer   
subota, 31. oktobar 2009.

Problem nije samo što ti plodni islamisti svoju žensku djecu prisiljavaju da maramama pokrivaju glavu. Ne! Oni čak iz zemalja iz kojih potječu dovode u Njemačku nekakve bračne partnere. Nije niti čudo da jednom, inače normalnom političaru, kao što je Sarrazin, pukne film.

 
Savremeni svet

Problem sa Kinom

Pol Krugman   
ponedeljak, 26. oktobar 2009.

Kineska nekontrolisana kupovina hartija od vrednosti je doprinela naduvavanju mehura na tržištu nekretnina i stvaranju uslova za svetsku finansijsku krizu. Ali, kinesko insistiranje da nastave da drže kurs juana fiksiran za kurs dolara, uprkos padu dolara, sada može napraviti još više štete.

 
Savremeni svet

Šta treba znati o francuskoj Legiji časti

Mila Alečković-Nikolić   
četvrtak, 29. oktobar 2009.

Ne treba zaboraviti da je orden Legije časti dobio i sudija haškog suda Teodor Meron, što je opet izazvalo urlike one druge antiglobalističke srčane komore Francuske. Tako je orden postao ne samo čokoladna značka, već i praćka-lopta u mreži ovog ili onog političkog gola.

 
Savremeni svet

Šta se desilo sa globalnim zagrevanjem?

Pol Hadson   
četvrtak, 22. oktobar 2009.

"Met ofis" predviđa da će u periodu od 2010. do 2015. bar polovina godina biti toplija od najtoplije zabeležene godine (1998). Skeptici se ne slažu. Zbog okeanskih i sunčevih ciklusa, kažu, čak se može desiti i period globalnog hlađenja.

 
Savremeni svet

Da li Turska napušta Zapad?

Soner Čađaptaj   
ponedeljak, 02. novembar 2009.

To je bio prvi put kako je turska vladajuća Stranka pravde i napretka (AKP) dopustila da se njena narastajuća antizapadna retorika prelije u spoljnopolitičku strategiju, a taj gest možda naznačava da je dalja saradnja Turske sa Zapadom daleko od toga da je zagarantovana.

 
Savremeni svet

„Humanitarna intervencija“ – anatomija jedne obmane

Mile Savić   
utorak, 20. oktobar 2009.

Upotreba pojma „humanitarna“ intervencija i „humanitarni“ rat sa ciljem da se agresija protiv Srbije predstavi kao primer pravednog rata, treba da ima snagu presedana i obrasca za sve buduće ratove koje će voditi SAD i NATO.

 
Savremeni svet

Ko je Žan-Pjer Ševenman?

Mila Alečković-Nikolić   
utorak, 20. oktobar 2009.

Ševenman je jedan od retkih političara Zapada koji je umeo da dâ ostavku u trenutku kada se nije slagao sa politikom zemlje koju je predstavljao. Kao francuski ministar odbrane, odstupio je onda kada je Francuska uzela učešće u prvom ratu u zalivu, oštro se suprotstavljajući ovoj intervenciji. 

 
Savremeni svet

Rat je mir, neznanje je snaga

DŽon Pildžer   
ponedeljak, 19. oktobar 2009.

Obama, taj zavodnik iz Čikaga – preko Harvarda – unajmljen je da povrati i obnovi ono što se u celom svetu naziva „liderstvom“.  Odluka Komiteta za Nobelove nagrade je neka vrsta otužnog obrnutog rasizma. Ona je uzvisila tog čoveka jedino zbog toga što je i on pripadnik jedne manjine.

 
Savremeni svet

Rusija i NATO

Zoran Milošević   
ponedeljak, 19. oktobar 2009.

NATO je u Avganistanu suočen sa porazom, a to izaziva određene bezbedonosne i političke rizike za Rusiju. Otuda se predlaže saradnja, tako što bi se u rat u Avganistanu uključila i Rusija, međutim nije jasno šta NATO nudi zauzvrat. Rusija očekuje eliminaciju narko-bosova i borbu protiv islamskog terorizma.

 
Politički život

Nacionalni saveti – problem umesto rešenja

Mladen Đorđević   
ponedeljak, 16. avgust 2010.

Izbori za savete su tako, umesto da budu doprinos normalizaciji stanja u Srbiji i doprinesu uklapanju i lojalnosti etničkih zajednica, izazvali neslogu i sukobe ne samo sa državom nego i unutar manjinskih zajednica, u centru pažnje je ostalo pitanje političke moći.

 
Politički život

Srbija posle MSP

Slobodan Antonić   
petak, 13. avgust 2010.

Onaj ko stavlja znak jednakosti između Jeremića i Čede Jovanovića rizikuje da mu sutra Čeda postane šef diplomatije: Takva logika delovanjačešće završava u potpunojkatastrofi, a ne srećnom pobunom i istorijskim obrtom.

 
Politički život

Šta slušamo dok slušamo o „ultradesničarskim“ organizacijama

Ana Radmilović   
sreda, 11. avgust 2010.

Kako potiču sa margine, ove grupe imaju nešto levičarsko i one su, zapravo, po svojoj “narodnoj” ili narodskoj priči, bliže onima što spadaju u dve trećine nego što je to ijedna politička stranka u Srbiji.

 
Politički život

Srbi i Hrvati: Kako je narod postao manjina

Jovan Gajić   
subota, 07. avgust 2010.

Kada je, pre gotovo 100 godina stvarana „prva“ Jugoslavija Srbi su, na prostoru sadašnje Republike Hrvatske činili gotovo četvrtinu stanovništa. Koliko ih je, danas ostalo pokazaće popis, planiran za 2011. godinu, ali se osnovano pretpostavlja da ih neće biti više od 3.5%

 
Politički život

Svi smo mi pomalo keruše

Jugoslav Tajić   
četvrtak, 05. avgust 2010.

Svakome od nas je zapravo potreban topao dom sa pogledom na dvorište, neko ko o nama brine dvadesetčetvoročasovno. I ako samo malo bolje razmislimo doći ćemo do zaključka da smo svi mi pomalo Mila, zar ne?

 
Politički život

Kosovo i normalan život Srba

Marinko M. Vučinić   
četvrtak, 05. avgust 2010.

Odricanje od dela svoje teritorije očigledno je glavni i osnovni uslov za normalizaciju politike Srbije na Kosovu i suočavanje sa realnošću i gorkom istinom da međunarodno pravo po pravilu ne važi za male narode i države. To je suština novog kursa.

 
Politički život

Kraljevačka šarenica

Mladen Đorđević   
nedelja, 01. avgust 2010.

Kraljevo je bilo prvi grad u kome su 1996, pokrenuti protesti zbog izborne krađe. Tokom višemesečnih demonstracija na ulicama grada, čak ni po najvećim hladnoćama nije izlazilo manje od 5 000 ljudi, dok se nekoliko puta na gradskom trgu Kod Milutina okupilo i svih 30 000.

 
Politički život

Srpsko Kosovo je samo “mala kolateralna šteta”!

Blagoja Ristić   
ponedeljak, 02. avgust 2010.

Od danas se može očekivati da će se povećati broj zemalja koje će prihvatiti da je Kosovo nova samostalna država. U stvari, “kosovski slučaj” koristi se kao trojanski konj za napad na svetsku instituciju (UN) koja se našla na putu globalizma.

 
Politički život

Gubimo bitke, a da li i rat

Radoman Jović   
četvrtak, 29. jul 2010.

Okupacione vlasti izdiktirale su novi ustav Japanu, uspostavile svoje vojne baze, sudile ratnim zločincima, određivali ko će im biti prijatelji, a ko neprijatelji. Japanci su to sve poslušno i kooperativno prihvatili kao nešto što se mora.

 
Politički život

Politika u izuzetnim i normalnim vremenima

Bogdana Koljević   
četvrtak, 29. jul 2010.

Da se ne lažemo – zbilja je teško pretpostaviti da bi Srbija prošla „bolje“ i „sačuvala Kosovo“ da se, kojim slučajem, igralo na „jaču kartu“ tužbe ili da je odlukom da se traži savetodavno mišljenje – a onda i tim mišljenjem – sada „Kosovo izgubila“.

 
<< Prva < Prethodna 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Sledeća > Poslednja >>

Strana 387 od 434

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner