уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Руско-пољски односи – На прагу историјског компромиса?

Филип Андрејевић   
среда, 08. септембар 2010.

Пољска у великој мери зависи од руских енергената. Поред тога је Русија за њу одлично тржиште. Новоизабрани председник Пољске, Бронислав Коморовски, изјавио је више пута да је Пољска спремна да отпочне нову еру у пољско-руским односима.

 
Савремени свет

Косово је америчко

Ханес Хофбауер   
недеља, 05. септембар 2010.

"Косово је Србија" један је од кључних слогана у свакој политичкој изјави у Београду као и на сусретима српске дијаспоре широм света. Историјски српско, етнички албанско, економски европска периферија. Ипак, геополитички, Косово је америчко.

 
Савремени свет

Авганистанска америчка енигма

Милан Милошевић   
субота, 21. август 2010.

Када је сајт Викиликс пре неколико недеља објавио хрпу од стотинак хиљада ратних авганистанских докумената, у Америци је почела да се шири јавна сумња у лојалност Пакистана, за који се у једном листу каже да остаје преокупиран историјским непријатељством према Индији.

 
Савремени свет

Социјализам немачких боја?

Ангелина Марковић   
уторак, 24. август 2010.

Не треба искључити корекције у великом социјалном експерименту који живимо, ка ублажавању оштре компететивности у свим друштвеним сферама. Ипак,прерано је претпоставити да би се Немачка (поново) могла повести за социјализмом како то прижељкују домаћи (и светски) левичари.

 
Савремени свет

Од панике до катастрофе у Мексичком заливу

Сајмон Џенкинс   
четвртак, 19. август 2010.

Овај случај је још један класични пример државне панике у коме су инцидент и реакција на њега потпуно диспропорционални. Када је прошлог априла почело изливање нафте, Обама је прогласио катастрофу,a сада, одједном и прича: “имамо све то под контролом“.

 
Савремени свет

Екстаза Империје: Колико је близу пропаст Америке?

Пол Крег Робертс   
четвртак, 19. август 2010.

Ако ратови не буду одмах заустављени и измештени послови не буду враћени у земљу, САД ће завршити у историјској канти за смеће. САД и 300 милиона Американаца не могу се повратити на ноге уколико неоконзервативци не буду поражени.

 
Политички живот

„Бели листић“ или „tabula rasa“

Марко Радовановић   
петак, 02. децембар 2011.

Било како било, док год не постоји „идеална“ опција, ми као грађани морамо бити свесни да смо једноставно принуђени да бирамо између постојећих алтернатива, какве год да су, те да немамо права да „забадамо главу у песак“ због таквог стања у коме смо се нашли.

 
Политички живот

"Окупација" Волстрита може, али не и "блокада Косова"

Александар Б. Ђикић   
уторак, 29. новембар 2011.

Немоћан да словесно оповргне да је борба за опстанак државе нужна и обавезна за свакога, Брисоград прибегава стварању конфузије у јавном мњењу. Веома љут на Србе са Косова, јер га удаљавају од Брисела, Брисоград их чак брише из бројног стања.

 
Савремени свет

Украјина између две ватре: Успон и пад наранџастих

Владимир Јевтић   
четвртак, 12. август 2010.

Нова чвршћа сарадња између две највеће словенске државе биће највећи губитак за Сједињене Државе које ће морати да се задовоље компромисом када је у питању сарадња са Русијом на далеко равноправнијој позицији.

 
Савремени свет

Освета историје

Мила Алечковић-Николић   
среда, 11. август 2010.

Сада, када је много тога дозвољено, којим логичким принципом можемо да забранимо још једно „право на разлику“ („право на разлику“ је иначе логички слабо дефинисана категорија), у овом случају, полигамни брак? Tешко је и замислити шта би један овакав проблем могао да представља на Балкану.

 
Политички живот

Како смо систематски уништени од медија

Александар Б. Ђикић   
петак, 09. децембар 2011.
Како је новинарство код нас еволуирало? Јунаци политичких емисија на нашим медијима су искључиво гласноговорници „друге Србије“, који се врте као лутке на покретној траци.
 
Политички живот

За „Нову отаџбину“

Дејан Перишић   
уторак, 13. децембар 2011.
Без Отаџбине, као узвишене заједнице, човек може бити одговоран само „великом“ Ја. Обнова идеје Отаџбине основа је за политику опстанка; али она је и основа вредносног система, који је оријентир исправног живота сваког од нас.
 
Политички живот

Мит о „деведесетим“ као основа антисрпске пропаганде у 21. веку

Игор Марковић   
недеља, 04. децембар 2011.

Оно што „евро-реформски“ медији љубоморно чувају јесу управо деведесете, конзервиране у своју митолошку амбалажу. То је оно што ће увек обезбедити гласове и спласнути нарасло антизападно расположење.

 
Политички живот

Ставови западних политичара о Косову и условима да Србија добије статус кандидата

НСПМ   
субота, 03. децембар 2011.

Како су услове које Србија мора да испуни да би добила статус кандидата за ЕУ формулисали Ангела Меркел, Филип Рикер, Ален Жипе, Гвидо Вестервеле, Михаел Шпинделегер, Вилијем Хејг, Урлике Луначек, Јелко Кацин...

 
Политички живот

Руско држављанство и српске манипулације

Невенко Шкрбић   
субота, 03. децембар 2011.

Шта је стварна поука епизоде са „руским држављанством“ за косметске Србе? Случај је потврдио да Срби на Косову полако дижу руке од Србије, државе коју су до сада бранили са неупоредиво више храбрости и одлучности, него она њих.

 
Савремени свет

Како не платити Европској унији и извући се

Максим Саморуков   
среда, 18. август 2010.

Ако се делује паметно, из положаја мале и неприметне нације може се извући озбиљна корист. На пример, може се на муфте ослободити испуњавања непријатних свеевропских обавеза. Словацима је тај невини несташлук опроштен.

 
Савремени свет

Ауторитаризам и привредни раст не иду заједно

Дени Родрик   
петак, 13. август 2010.
Преокрет у правцу ауторитаризма не слути на добро турској економији, упркос њеним јаким основама. Требало би се осврнути на економске силе у успону попут Бразила, Индије и Јужне Африке, које су већ обавиле демократску транзицију.
 
Савремени свет

Најлуђи снови о бомбардовању Ирана

Џејкоб Хејлбрун   
четвртак, 12. август 2010.

Да ли би напад на Иран покренуо шири рат на Блиском истоку? Либан је већ буре барута. А ако мислите да је светска економија сада у врло лошем стању, сачекајте само да затворе Хормуски теснац и да цена нафте скочи на 500 долара по барелу.

 
Политички живот

Кандидатура и смак света

Радоман Јовић   
четвртак, 17. новембар 2011.
Србија са статусом кандидата или без њега остаје са својим проблемима које мора решавати понајвише сама, својим ресурсима. Оно што евентуално дође са стране скупо ће платити.
 
Политички живот

Регионализација без дезинтеграције

Миломир Степић   
недеља, 27. новембар 2011.

Eгзистенцијални интерес Србије је да своју унутрашњу територијалну структуру трансформише на начин који би зауставио геополитички индуковану инерцију деструкције, настављену и данас по југославоликој формули.

 
<< Прва < Претходна 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 Следећа > Последња >>

Страна 371 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер