субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Ставови западних политичара о Косову и условима да Србија добије статус кандидата
Политички живот

Ставови западних политичара о Косову и условима да Србија добије статус кандидата

PDF Штампа Ел. пошта
НСПМ   
субота, 03. децембар 2011.

Ангела Меркел: Србија не испуњава услове за статус кандидата за ЕУ

Србија у овом тренутку не испуњава услове за статус кандидата за ЕУ, изјавила је немачка канцеларка Ангела Меркел и позвала Владу Србије на промену курса.

Савезна канцеларка објаснила је данас у Бундестагу да "за сада нису обезбеђене претпоставке за доделу статуса кандидата за улазак у Европску унију Србији".

После вишенедељног нагађања, конзервативна шефица владе је данас јасно ставила до знања да ће немачки став на самиту ЕУ 8. и 9. децембра, када се буде расправљало о даљој европској интеграцији земаља Западног Балкана, када је о Србији реч, бити негативан.

За одлуку о додели статуса кандидата Србији, као и свакој другој земљи која га жели, потребна је подршка свих чланица ЕУ.

"Пут Србије у ЕУ води само преко нормализације односа са Косовом", рекла је канцеларка пред крај говора о немачким припремама за самит ЕУ, који је претежно био посвећенкризи евра.

Ангела Меркел је додала да су "ЕУ и немачка влада благовремено формулисали своја очекивања према Србији у форми конкретних корака".

"Веома ми је жао што Србија до сада није испунила ова очекивања у довољној мери, чиме за сада нису дата претпставке за доделу статуса кандидата", рекла је канцеларка.

Додала је да се "поред тога Србији може пребацити и да је протеклих дана допринела стварању атмосфере у којој су немачки војници КФОР-а на северу Косова ватреним оружјем нападнути и повређени".

"То није прихватљиво. Наши војници тамо величанствено обављају свој посао за шта смо им захвални", истакла је Ангела Меркел. Истовремено је навела да је Немачка "за европску перспективу свих земаља Западног Балкана".

"Добросуседски односи и регионална сарадња су преко критеријума из Копенхагена део политике ширења ЕУ. Дугорочно ми желимо да не само Србију, већ и Косово укључимо у ЕУ и истовремено сачувамо пуну способност ЕУ да функционише", рекла је Ангела Меркел пред посланицима Бундестага.

Филип Рикер: Позив да се уклоне барикаде треба да прати и укидање паралелних институција на северу Косова

ВАШИНГТОН – САД поздрављају позив председника Србије Бориса Тадића да се уклоне барикаде на северу Косова, али тај позив треба да прате и конкретне акције на укидању паралелних институција на том простору, изјавио је заменик помоћника америчког државног секретара Филип Рикер.

Он је на брифингу за стране дописнике у Вашингтону, рекао да САД месецима траже од српских званичника да се изјасне о уклањању барикада.

Рикер је такође навео да Србија сада треба да спроведе договоре постигнуте у дијалогу са Приштином.

„Постигнуто је много договора у дијалогу, али се сада очекује и њихово спровођење. До 9. децембра је важно да се Србија усредсреди на спровођење постигнутих договора, након чега ће Европски савет одлучивати о кандидатури Србије”, оценио је Рикер.

На питање шта се тачно очекује од власти Србије, амерички званичник је казао да се сада паралелне институције на северу Косова финансирају из Београда, а да су у одређеним случајевима, како тврди Рикер, и припадници српске полиције, који су плаћени из буџета Србије, активно помагали у прављењу барикада.

То је у супротности са резолуцијом 1244 СБ УН и на том пољу Београд треба да предузме мере, рекао је Рикер и позвао Владу Србије да спречи изградњу алтернативних путева са северне стране административне линије.

Рикер се заложио и за признавање диплома између Србије и Косова.

Он је рекао да САД подржавају европску перспективу Србије и Косова, оценивши да су разговори који се воде у Бриселу шанса за постизање договора који ће омогућити напредак у животу људи у Србији и Косову, посебно на северу Косова.

Делимо став ЕУ да Западни Балкан има европску перспективу. Циљ је унапређење мира, стабилности и демократије у региону, али истичемо да су дијалог и имплементација споразума од кључног значаја за даљи напредак , навео је званичник Стејт департмента.

Рикер је, на питање дописника Танјуга, рекао да америчка администрација веома озбиљно схвата оптужбе за трговину људским органима на Косову, које је у свом извештају изнео известилац Европског парламента Дик Марти.

Ален Жипе: Србији статус кандидата само уз напредак дијалога са Приштином

Званични Париз је открио карте како ће се односити према питању проширења ЕУ, уочи одлуке о Србији.

- Када је реч о Србији, Француска би могла да подржи добијање статуса кандидата под условом наставка започетог дијалога с Косовом и конкретног напретка у том смислу - званични је став Француске који је изнео министар спољних послова ове земље Ален Жипе.

Према Жипеовим речима, политика проширења треба да буде контролисана, узимајући у обзир тренутну ситуацију у Унији.

Француски министар поновио је већ познати принцип да перспектива пријема зависи од појединачних заслуга сваке земље кандидата, а да ритам пријема зависи од испуњавања критеријума, нарочито у домену владавине права.

С обзиром на то да би Европски савет, према Жипеовим речима, 9. децембра требало да се изјасни о питањима проширења на основу стратегије Европске комисије из октобра, Француска је, осим за Србију, утврдила своју позицију и за Косово, Црну Гору и Турску.

Ке д’Орсеј сматра да је, што се Црне Горе тиче, отварање преговора већ у децембру - преурањено. Том питању би, према ставу Париза, требало да се врати средином следеће године.

(Вечерње новости)

Гвидо Вестервеле: Србија мора прихватити територијални интегритет Косово

Берлин - Шеф немачке дипломатије Гидо Вестервеле упозорио да напади Срба на војнике Кфора уочи доношења одлуке о кандидатури отежавају њену "европску перспективу".

"Кажем слободно и без увијања: ако Србија не прихвата територијални интегритет Косова, то је онда критеријум и у доношењу наших немачких одлука", каже Вестервеле.

"Догађаји на северу Косова ће свакако бити део расправе и они европску перспективу Србије, коју ја видим, желим и подржавам, никако не чине једноставнијом", каже он.

Напади на Кфор створили су, како се изразио шеф немачке дипломатије, "веома озбиљну ситуацију".

Михаел Шпинделегер: Сумњам у кандидатуру Србије због насиља над Кфором

Брисел - Шеф аустријске дипломатије Михаел Шпинделегер изразио је данас сумњу да ће због насиља српских демонстраната против војника Кфора Србија моћи да предузме даље кораке у приближавању ЕУ.

Он је, како преноси АПА, рекао пред састанак шефова дипломатија ЕУ у Бриселу, да треба видети да ли ће Србија добити статус кандидата.

- Имамо сумње због тих догађаја. Пуно тога ће зависити од тога колики је напредак направљен на техничком нивоу на Косову. Очекујем од обе стране не само конструктивност, већ и резултате - поручио је Шпинделегер.

Он је подсетио да је Аустрија јавно изнела подршку Србији и залагање за доделу статуса кандидата.

- Међутим, ови догађаји су код нас изазвали двоумљење. И то зато што су, на пример, српски медији известили о нападу војника Кфора на српско становништво. Ако се знају чињенице, онда се то не може ни у ширем смислу тако тумачити - објаснио је Шпинделегер.

Према његовим речима, сада је потребно не само да председник Србије Борис Тадић нешто каже у вези са актуелним догађајима, већ да следе дела, да починиоци буду пронађени и кажњени, и да сви искажу спремност да тако нешто убудуће спрече.

То је предуслов за сваки даљи корак напред, подвукао је он.

Томас де Мезијер: Србија све даље од кандидатуре

Брисел – Немачки министар одбране Томас де Мезијер оценио је да је утицај власти у Београду на Србе на северу Косова јак и да мора да га употреби.

Он је у рекао да би утицај требало да буде "употребљен у правцу мирног развоја имплементације међународног права".

"То захтевам од српских власти. Они желе кандидатски статус, а сваки дан који пролази као овај, удаљава их све више од кандидатуре“, изјавио је немачки министар одбране одговарајући на питање новинара Дојче велеа у Бриселу.

„Ми не верујемо да Србија нема утицај и да су се ти људи отргли контроли. Када су 70 или висе тзв. фудбалских навијача Црвене Звезде укључени, ја се питам ко их је послао? Како су стигли тамо? Како ће да се врате и који и ми је задатак? Очекујем од српских власти више. Локални проблем не може бити решен само од стране Кфора, војним путем“, закључио је Томас де Мезијер. 

Немачки министар данас у Бриселу присуствује седници министара спољних послова и одбране ЕУ. Већ тада би, како се очекује, могли да буду размотрени резултати разговора делегација Београда и Приштине од чега зависи и одлука о додељивању статуса кандидата Србији.

Улрике Луначек: Нема статуса кандидата док траје насиље на Косову

Известилац Европског парламента за Косово Улрике Луначек изјавила је данас да Србија не може да очекује да ће добити статус кандидата за чланство у ЕУ док на њеним "границама траје ескалација насиља".

Луначек која је и шефица посланичке групе аустријских Зелених, у саопштењу је затражила од земаља чланица ЕУ да "појачају притисак на Србију како би Београд уразумио српске екстремисте на северу Косова". Наводећи да "насилни изгреди на северу Косова у којима је јуче повређено и осам аустријских војника морају бити одмах заустављени", Луначек је позвала Србију да "у том питању одсудном за цео регион, употреби свој политички утицај на северу Косова".

Улрике Луначек је затражила мирно уклањање барикада и реализацију одредби о аутономији из плана Мартија Ахтисарија.

- Србија не може озбиљно да очекује да ће наредних седмица добити статус кандидата за ЕУ, док на њеним границама ескалира насиље. Без окончања насилних сукоба и значајног побољшања суседских односа између две државе путем спровођења договора из дијалога, не може бити статуса кандидата за Србију - навела је Луначек.

У саопштењу се наводи да Луначек као и посланичка група Зелених у ЕП, начелно подржавају статус кандидата за Србију, али да "у ЕУ важи принцип - кооперација уместо конфронтације - што мора бити примењено и у случају Србије и Косова".

Шефица посланичке групе Зелених у ЕП је навела да "модели аутономије у Европи и свету показују да грађанке и грађани у аутономним регионима могу да очекују веома добре услове живота" и да је, уместо насилних инцидената, потребно радити на таквој "заједничкој, бољој будућности са широком аутономијом за северно Косово у јединственој држави Косово".

Вилијам Хејг: Потребни даљи кораци ка нормализацији односа Београда с Косовом

Британски министар спољних послова Вилијам Хејг поздравио је данас одлуку Београда да обнови дијалог са Приштином, али је истакао да су потребни даљи кораци ка нормализацији односа и спровођење договореног. Хејг је данас у Лондону разговарао са српским министром спољних послова Вуком Јеремићем.

У саопштењу Форин офиса истакнуто је да Хејг на састанку подвукао британску подршку проширењу ЕУ тако да се укључе све земље западног Балкана, као и значај "конструктивног ангажовања Србије са суседима".

Он је поздравио досад постигнути напредак Србије ка испуњењу критеријума за статус кандидата и одлуку Београда да обнови дијалог са Приштином.

Како се наводи у саопштењу, Хејг је такђе нагласио "потребу за даљим корацима ка конструктивном ангажовању на нормализовању односа са Косовом и хитног и ефикасног спровођења досад договореног".

Хејг је поздравио напредак који је Србија остварила до сада у испуњавању критеријума за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ, наводи се у саопштењу.

Како се наводи на сајту Владе Србије Јеремић је рекао после сусрета са Хејгом да у овом тренутку не постоји неопходни консензус у оквиру ЕУ о додељивању Србији статуса кандидата за чланство и истакао да ће Србија наставити да ради на томе да се он постигне.

Јеремић у Лондону борави од петка а данашњим сусретом са Хејгом завршава посету Великој Британији, након чега одлази у Њујорк, где ће сутра присуствовати седници Савета безбедности УН посвећеној ситуацији на Косову.

Одлуку о кандидатури донеће Европски савет 9. децембра, подсећа се у саопштењу.

Херман Ван Ромпеј: Потребни додатни кораци како би Србија уверила ЕУ да је посвећена дијалогу

БРИСЕЛ - Председник Европског савета Херман Ван Ромпеј данас је, после састанка са председником Србије Борисом Тадићем, изразио задовољство због напретка у дијалогу Београда и Приштине, али и истакао важност спровођења договореног.

"Иако признајемо најновије резултате у дијалогу Београда и Приштине, подстакао сам председника Тадића да учини додатне кораке како би уверио државе чланице ЕУ да је Србија озбиљно посвећена дијалогу и да спроводи до сада договорена решења", наводи се у Ромпејовој изјави достављеној медијима.

Ромпеј је подсетио да су регионална сарадња и добросуседски односи суштински део процеса проширења ЕУ, и да ће Брисел, ослањајући се на фер и правичне критеријуме, сваку државу која претендује на чланство у ЕУ оцењивати у складу са тим условом.

Председник Европског савета је још једном потврдио да је ЕУ посвећена интегрисању држава Западног Балкана са жељом да на тај начин допринесе јачању мира, демократије и стабилности на европском континенту.

Ван Ромпеј је, како је саопштено, истакао личне заслуге председника Тадића у настојању Србије да испуни економске и политичке критеријуме за стицање статуса кандидата за чланство у ЕУ.

Он је потврдио да ће Европски савет 9. децембра размотрити мишљење Европске комисије о кандидатури Србије за чланство у ЕУ.

Јелко Кацин: Надам се кандидатури Србије, али Београд није ни почео имплементацију постигнутих договора са Приштином

Известилац Европског парламента (ЕП) за Србију Јелко Кацин изразио је наду да ће Србија након Самита ЕУ 9. децембра постати земља кандидат за чланство у ЕУ, али и истакао значај спровођења договора постигнутих у дијалогу Београда и Приштине.

Он је, на јучерашњем обраћању министра спољних послова Србије Вука Јеремић члановима одбора за спољне послове ЕП, честитао Влади Србије на обављеном послу и спроведеним реформама у протеклом периоду, саопшено је данас из кабинета Кацина.

Извештај Европске комисије о Србији који је изашао прошлог месеца је био позитиван, а процес усвајања резолуције ЕП о Србији ће отпочети у јануару следеће године, рекао је Кацин.

То ће, како је оценио, бити прилика да се још једном Србији пошаље позитивна порука охрабрења и порука о значају интеграције Србије у ЕУ.

"Искрено се надам да ће Србија након Самита ЕУ 9. децембра постати земља кандидат, као и да ће Црна Гора преузети штафету од Хрватске и добити датум за почетак преговора о чланству", поручио је Кацин.

Он је такође истакао да је важно да се у потпуности спроведу сви постигнути договори у дијалогу Београда и Приштине и да се дијалог настави у конструктивној атмосфери.

"То је нужно да би се ситуација на терену стабилизовала и повратило међусобно поверење. Нажалост, до овог тренутка Србија није ни почела са имплементацијом постигнутих договора", навео је он.

Кацин у саопштењу тврди да је правна служба Министарства спољних послова Србије донела негативно мишљење о законитости и уставности решења које је београдски преговарачки тим постигао са представницима Приштине у Бриселу.

"У том светлу, желим да вас питам да ли сте ви тренутно део решења или део проблема на путу Србије ка ЕУ?", упитао је Кацин Јеремића.

Како се наводи у саопштењу, министар Јеремић је у свом одговору истакао да је нужно поштовати законе и Устав Републике Србије, додавши да Европска унија сама инсистира на "владавини права и поштовању правила".

Кацин је закључио да Јеремић својим наступом није разјаснио да ли Србија намерава да примени постигнуте договоре или не, и, како каже, тиме оставио чланове одбора збуњеним у вези са следећим корацима које ће Београд предузети у правцу испуњавања услова за стицање статуса кандидата и даље нормализације односа са Приштином, наводи се у саопштењу.

Мирослав Лајчак: Барикаде и издвајање севера Косова су неприхватљиви и неће бити толерисани

ВАШИНГТОН - Извршни директор Европске уније за Европу и Централну Азију Мирослав Лајчак оценио је да је дијалог Београда и Приштине "изузетно важан", али да сам дијалог није довољан за решавање проблема у вези са граничним прелазима на северу Косова.

Лајчак је у изјави Гласу Америке рекао да би желео да се дијалог појача и укључи више политичких питања.

"То је први и једини канал директне комуникације Београда и Приштине и мислим да је у интересу свих да одрже и ојачају тај канал. То је важно не само за Београд и Приштину, већ и за ЕУ и САД, да знају да они могу да седну за исти сто и разговарају о питањима која су, пре свега, важна за свакодневни живот људи, али су и политичке природе", рекао је Лајчак.

Он је објаснио да дијалог треба да постане стални инструмент за Србију и Косово да разговарају о постојећим проблемима, уз истицање да "не види алтернативе дијалогу".

"Можемо да идемо од Београда до Приштине, али то није исто. Кроз дијалог, наши партнери у Београду и Приштини се навикавају на то да упознају једни друге, разговарају, налазе заједничка решења и праве компромисе", рекао је званичник ЕУ.

Лајчак сматра да би у оквиру дијалога требало разговарати и о спору у погледу граничних прелаза на северу Косову.

"Не можете да игноришете тако важно и осетљиво питање, али очигледно сам дијалог није довољан да се реши тај проблем.

Потребан је такође веома јасан и чврст став САД и ЕУ којим се наглашава да су барикаде и било који елементи који доводе до де факто поделе севера Косова потпуно неприхватљиви и да неће бити толерисани", нагласио је он.

На питање да ли очекује да ће Србији у децембру бити одобрен статус кандидата за чланство у ЕУ, Лајчак каже да не жели да прогнозира одлуку европских лидера.

"Верујем да је мишљење Европске комиисје пажљиво написано и избалансирано и поздрављено од стране Србије, која зна шта је потребно урадити", навео је словачки дипломата.

Лајчак је оценио да је у Србији постигнут знатан напредак, и да је затварање поглавља са Хашким трибуналом изузетан успех и "то треба препознати".

"Земље чланице сада желе да виде споровођење обавеза које је Србија већ прихватила у дијалогу са Приштином", додао је он.

Лајчак је навео да не сматра да ће тренутна финансијска криза утицати на процес проширења уније на Западни Балкан.

"Апсолутно сам сигуран да нема боље перспективе и алтернативе европској перспективи земаља западног Балкана", нагласио је Лајчак.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер