уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

2011. из угла НСПМ

НСПМ   
среда, 04. јануар 2012.

Догађаји који су обележили 2011. годину: 1.Одбијање српске кандидатуре за ЕУ 2.Хапшење и изручење Ратка Младића 3.Српске барикаде на северу Космета 4.Неуспешна продаја Телекома 5.Забрана одржавања геј параде у Београду

 
Политички живот

Без компромиса за Србију?

Раде Ивковић   
среда, 11. јануар 2012.

Мало је вероватно да би демократе могле да преживе евентуалну промену спољнополитичке оријентације и напуштање евроатлантског упоришта. Владујућа коалиција није имала одважности да спроведе ни неке нужне привредно економске реформе, а како ли би се тек дрзнула да повлачи одлучне спољнополитичке потезе.

 
Политички живот

Другосрбијанске невоље

Марко Радовановић   
четвртак, 05. јануар 2012.
Шалу на страну, није потребно поседовати висок степен интуитивности да бисмо помислили да све што је Наташа Кандић радила, макар откако за њу знамо, заправо било више из материјалних разлога а мање из личних уверења.
 
Политички живот

Ех, да је само Ангела

Милан Пурић   
уторак, 27. децембар 2011.

Посткризни опоравак и раст немачке привреде не тече на бази производње за америчко и европско тржиште, већ за тржишта Кине, Русије, Индије и осталих брзо нарастајућих, пре свега азијских земаља.

 
Политички живот

Србија и "вероломна ЕУ"

Раде Ивковић   
среда, 21. децембар 2011.

Коштуница је такође веровао да ће изручењем челних људи Милошевићевог режима стећи поверење међународне заједнице и да ће Србија бити награђена високим степеном интеграције у Европску унију и компромисним решењем косметског питања.

 
Политички живот

Отворено-затворен, демократски

Маринко М. Вучинић   
недеља, 25. децембар 2011.

Затворене седнице главних одбора су јасан знак да странке и даље покушавају да форсирањем страначког монолитизма сузбију отворено и неспутано изражавање плурализма мишљења који живо пулсира у свакој организацији, а у исто време затвара се могућност за артикулацију различитих идеја.

 
Политички живот

Европска унија, Немачка и Србија

Радоман Јовић   
уторак, 20. децембар 2011.

Чињеница је, међутим, да са захуктавањем економске кризе у еврозони, утицај и улога Немачке у ЕУ добија све више на значају и то не само у сфери економије. То је донекле и разумљиво, с обзиром на њену економску снагу.

 
Политички живот

Српска политика према Косову конфузна и капитулантска

Ђорђе Вукадиновић   
недеља, 18. децембар 2011.

Oдлука Савета ЕУ (9. децембра) за грађане не значи ништа, за странке много. Статус кандидата је за Србију битан минимално до нимало. У Србији опада подршка ЕУ зато што ЕУ данас, уздрмана унутрашњом кризом, није она од пре неколико година.

 
Савремени свет

Полуфинале Тајипа Ердогана

Младен Ђорђевић   
четвртак, 16. септембар 2010.

Турска у стварности подељена на три региона: југоисток, Анадолију и приобална подручја. У таквој ситуацији, доношење новог Устава, који не би био резултат истинског компромиса свих страна могло би заоштрити турске крајности до максимума.

 
Савремени свет

Економија спашавана мафијашким новцем

Џонатан Фридленд   
субота, 11. септембар 2010.

Водеће светске банке, у очајничкој потрази за готовином током финансијске кризе, окрећу се профитима из организованог криминала као једином расположивом извору “готовинског инвестиционог капитала“.

 
Савремени свет

Лушков, једна руска прича

Милан Милошевић   
недеља, 03. октобар 2010.

Дошавши на посао у 7.55 у уторак, Јуриј Лушков је чуо новост о томе, да је указом председника Русије ослобођен дужности градоначелника. Чиновници из Лушковљевог окружења, по сведочењу дописника "Интерфакса", били су у благом шоку.

 
Савремени свет

Глобални споразум против хегемоније САД

Владимир Јевтић   
субота, 02. октобар 2010.

Земље чланице Шангајске организације, као и гостујуће земље, осећају да се однос моћи у свету полако мења и да се фокус премешта у Азију, због чега ће пажња светске јавности бити усмерена ка овом континенту у првој половини 21. века.

 
Савремени свет

Турска - крај епохе 12. септембра

Милош Б. Марковић   
уторак, 28. септембар 2010.

У борби за секуларизам, која није ништа друго него борба за чување привилегија, ни модернизам као аргумент више није на страни секулариста. Умерени исламисти воде рачуна о модернизацији, те војска више није неопходна као „авангарда реформи у земљи“.

 
Савремени свет

Зашто кинеско руководство упорно одбија етикету суперсиле

Џефри Вазерстром   
недеља, 26. септембар 2010.

Реалност је много сложенија. Ближи увид открива да су речи и дела председника Ху Ђинтаоа често обликоване мешавином несигурности и шепурења те да се кинески званичници наизменично играју речима са државним успоном.

 
Савремени свет

Иран без руских С-300 у интересу Израела

Леонид Ивашов   
петак, 24. септембар 2010.

Анатолиј Сердјуков и израелски министар одбране Е.Барак су 6. септембра 2010. потпиали Споразум о војној сарадњи између Русије и Израела. У том Споразуму (првом у историји руско-израелских односа!) постоји чак тачка о размени обавештајних информација.

 
Савремени свет

Модерна Кина – геније Денг Сјаопинга

Небојша Васовић   
понедељак, 20. септембар 2010.

Начин на који је кинеско руководство решило „Тјенанменски проблем“ некима је изгледао бруталан. Далековидост господина Денга у избору пута којим ће се Кина развијати потврђена је друштвеним производом око 3500 долара по становнику.

 
Савремени свет

„Битка за крст“, или Пољскa између театра апсурда и хладног грађанског рата

Филип Андрејевић   
понедељак, 20. септембар 2010.

Обичан дрвени крст, висок око три метра, током протеклих неколико месеци поделио је пољску јавност. Реч је о крсту који је био постављен испред председничке палате у Варшави, пет дана након авионске несреће у Смоленску.

 
Савремени свет

Терор на Балкану

Гордон Н. Бардош   
петак, 10. септембар 2010.

Много тога што данас у Европи и САД пролази као расправа о "балканској политици" заправо се заснива заблудама о томе шта је важно, и преувеличавањем онога што можемо постићи. Уме да буде и горе – једва прикривено уверење да поједине етничке групе или народи у ствари немају легитимна права.

 
Политички живот

Тадић на танком леду

Марко Радовановић   
среда, 14. децембар 2011.
То да је ДС, практично од одласка Чедомира Јовановића и његових присталица, постао терен на коме су снаге наизменично одмеравали Тадић и Ђилас на различитим нивоима, није нека посебна новост за неког ко се бави политичким приликама у Србији.
 
Политички живот

Ех та Европа, или мој рођак из Брисела

Мироје Јовановић   
субота, 10. децембар 2011.

Због чега поређење ситуације на Југу са ситуацијом на Северу? Очигледно због тога што исти политичари из Берлина, чиновници из Брисела и „преокреташи“ имају сличне погледе поводом Космета, па је за очекивати да ће им ставови и по питању прекодунавских територија бити усаглашени.

 
<< Прва < Претходна 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 Следећа > Последња >>

Страна 370 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер