среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

Италија - велики повратак Берлусконија, победа Бепе Грила

Александар Костић   
уторак, 26. фебруар 2013.

Коалиција левог центра освојила је највише гласова у доњем дому парламента, у коме ће добити и бонус од више од 50 одсто места као најјача партија, док је на гласању за Сенат освојила 31,69 одсто гласова.

 
Културна политика

Свињски грип и драматизација болести

Френк Фуреди   
среда, 29. април 2009.
Експлозија глобалног страха од епидемије смртоносног вируса грипа у Мексику више је реакција на драматизацију грипа него на стварну претњу (о томе како вируси могу бити претворени у оружје и употребљени да се угрози опстанак човека) коју он представља.
 
Политички живот

Разграничење са Албанцима је једино трајно решење за КиМ - тзв. „северно Косово“ је анексирани део централне Србије, Србима на југу ЗСО, а за манастире екстериторијалност по моделу са Свете Горе

Ивица Дачић   
уторак, 15. август 2017.

Идеја разграничења на оно што је српско и албанско, и нормализација наших односа, обезбеђење српске православне баштине стварањем самосталних манастирских заједница по атоском моделу у Грчкој, Заједница српских општина за Србе на југу, финансијска надокнада за узурпирану приватну и државну имовину.

 
Културна политика

Не могу, не желе, не траже?

Јована Папан   
уторак, 28. април 2009.

Главни разлог што жене зарађују мање је чињеница да су оне далеко мање склоне преговарању о висини плате. Чак 93% женских дипломаца на америчким универзитетима прихвата на првом послу понуђену плату без поговора, док више од половине мушкараца у истој ситуацији покушава да издејствује већу суму.

 
Политички живот

Разјашњена мистерија Вучићевог „унутрашњег дијалога“

Емил Влајки   
четвртак, 03. август 2017.

Након мог задњег обраћања аудиториуму преко НСПМ-а гдје сам тврдио да је од 'ново-вучићевих' времена, ерго (дакле) од сада, у Србији све зацртано за слиједећих пар деценија и да се, ипсо фацто (самим тим) нема више што, ни о чему, писати, стигле су ми бројне реакције стотине читалаца како на споменутом сајту тако и на мом приватном мејлу.

 
Коментар дана

Само смо се мало отровали

Трифун Ристић   
недеља, 24. фебруар 2013.

Овогодишња жетва била је проблем и за друге земље у региону,  попут Мађарске, Румуније и Бугарске, а према неким проценама само трећина прошлогодишњег кукуруза у Србији је била исправна, због чега је вероватно неко надлежан проценио да је боље да се ризикује да се неко разболи него да ланац производње дође на ивицу банкрота.

 
Културна политика

Како ти је име, Србине?

Зора Латиновић   
петак, 24. април 2009.

Шпенглеровски вешто, Борис Тадић, председник Србије, по вокацији психолог, почео је сасвим лагано да нас растерећује елемента територије углавном значајног у сваком идентитету, а у случају српског идентитета – најлабавијег елемента.

 
Политички живот

"Олујне" маргиналије или о издаји и вођењу државе

Емил Влајки   
субота, 05. август 2017.

2005. је. У Хагу сам, у затворској ћелији са Милошевићем као његов савјетник за медијска и политичка питања. Евоцирамо догађаје од прије десет година. Говори ми како је био разочаран када мировне трупе ОУН које су биле између Срба и Хрвата нису спријечиле 'Олују'

 
Коментар дана

Бајка о истражитељу Верану, светој Весни и академику Басари

Александар Лазић   
четвртак, 21. фебруар 2013.

Тома да одликује Соњу Б. Карађорђевом звездом, Вучић да држи Веранову слику у новчанику и омогући му снимање "Истражитеља из Друге Србије", Ивица да постави Весну за саветника за питања Шарићевог клана и да се заложи да је беатификују?

 
Културна политика

Шта је погрешно, а шта добро у савременом феминизму?

Кристина Хоф Сомерс   
уторак, 21. април 2009.
У савременом феминизму има много тога вредног, али ако покрет жели да остане делотворан у сузбијању сексистичке неправде, мораће да се промени, тј. да омекша реторику када су у питању мушкарци и постане отворенији. 
 
Преносимо

Аустралиан Опен 2011: национални понос подстиче жељу за победом

Сајмон Кејмберс   
среда, 02. фебруар 2011.

Финансијска помоћ је била главни разлог што је Ђоковић уопште и размишљао о овој понуди, која би подразумевала да се пресели у Велику Британију и да избегава Дејвис куп.

 
Економска политика

Капитал на Капитолу

Даглас Редикер и Хајди Кребо Редикер   
среда, 22. октобар 2008.

Ако још ико сумња у све већу важност финансија као оруђа спољне политике, не треба отићи даље од Исланда, чланице НАТО, који је прошле недеље најавио да преговара о 4 милијарде евра помоћи од Русије.

 
Савремени свет

Напади по "Исламској држави" чине Русију једним од геополитичких центара света

Леонид Ивашов   
субота, 24. октобар 2015.

Наши авиони су опремљени са такозваним мамцима, како их не би погађали Стингери, посебно са главама за самонавођење. СУ-24 је производ совјетског доба, а СУ-25 и совјетског и руског доба.

 
Економска политика

Немогуће тројство у кризи које нема

Небојша Катић   
уторак, 21. октобар 2008.

Светска економска криза је још у раној фази. Она се са финансијског сектора преноси на реалну економију и најтежи период тек предстоји. Тренутак је да фарсично самохвалисање престане, и да се Србија суочи са новом економском стварношћу.

 
Савремени свет

Светлости и сенке Нобелових награда

Радојка Тмушић Степанов   
субота, 17. октобар 2015.

Осим Нобелове медаље, лауреати добијају и новчану награду у висини од око милион ипо долара. Мало је рећи да је већ одавно очигледно да државе које могу да утичу на доделу Нобелове награде  дају све од себе да то не буду руски научници.

 
Преносимо

О друговима и воловима, или шта се крије иза повећања пореза на имовину

Владан Динић   
понедељак, 07. фебруар 2011.

Режим Милошевића је срушен, али неплаћени рачуни преживели су промену система, а у правној држави, каква је Србија данас - зна се: мож’ да цркнеш гладан, али рачуне мораш да платиш, ако се не одлучи другачије.

 
Економска политика

Терминална економска криза Запада и неопходност „суочавања са реалношћу“

Александар Павић   
понедељак, 20. октобар 2008.
У време светске кризе, земља као Србија, са својим пољопривредним потенцијалом и навикнотушћу на животне тешкоће, може да прође релативно добро – у општем нимало ружичастом контексту.
 
Савремени свет

У успону је национализам, а не глобализација

Патрик Бјукенен   
недеља, 11. октобар 2015.

Русија и Кина, као и друге силе у успону, играће правилима 19. и почетка 20. века, по којима смо ми Американци постали прва сила на земљи.

 
Преносимо

Крај епохе и сумрак империје

Небојша Катић   
четвртак, 25. август 2011.

За разлику од предходних епоха када би стара сила била потпуно надјачана и потиснута, ова последња епоха капитализма је другачија. Опадање америчке моћи је више последица њеног отпора променама и одбијања да се прилагоди новим реалностима.

 
Економска политика

Тихи бојкот српског капитала у окружењу

Маријана Авакумовић   
недеља, 19. октобар 2008.

Наше комшије тврде да су им тржишта слободна и да за све важе исти услови. Очигледно је пак да су нам економски односи обојени парадоксима и неразумевањем.

 
<< Прва < Претходна 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 Следећа > Последња >>

Страна 208 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер