Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Korbinov pokušaj obnove britanskog "parlamentarnog socijalizma"

Miroslav Samardžić   
ponedeljak, 15. jul 2019.

Dolazak DŽeremi Korbina na čelo Laburističke partije i Bregzit predstavljaju događaje od velikog značaja. Oni su pokazatelj gubitka vladavinskih kapaciteta establišmenta. Neoliberlna hegemonija deklasirala je ne samo ekonomiju i društvo nego i političku klasu

 

 
Prenosimo

Tesla i Pupin

Slobodan Bubnjević   
petak, 19. jul 2013.

Ne bi bilo ništa ispravnije da se umesto Teslinog, Dan nauke obeležava na Pupinov rođendan. Možda bi najpodesnije za dan nauke bilo izabrati jedan sa početka marta – onaj dan kad su se neposredno pred smrt, dva velikana konačno susrela i pomirila.

 
Ekonomska politika

Funkcionalni problemi ekonomske i monetarne unije EU – šta dalje?

Nikola Jovanović   
utorak, 11. maj 2010.

EU će, zavisno od reformi koje se trenutno koncipiraju u Evropskoj komisiji, izaći iz aktuelne krize ili kao politička i funkcionalna ekonomska unija ili kao akter od papira na globalnoj sceni.

 
Savremeni svet

Ekonomske sankcije kao kolektivna kazna - Slučaj Venecuele

Mark Vajsbrot, DŽefri Saks   
nedelja, 07. jul 2019.

Sankcije su smanjile unos kalorija kod stanovnika, povećale bolest i smrtnost (i za odrasle i za novorođenčad), i raselile milione Venecuelaca koji su pobegli iz zemlje kao rezultat pogoršavajuće ekonomske depresije i hiperinflacije.

 
Prenosimo

Nije svaki Lazar – Paču

Vladan Dinić   
sreda, 21. avgust 2013.

Kao što ni svaki Tesla nije Nikola, kao ni svaki Lazar – Paču... Istina, Lazar Paču, više puta ministar finasija u Vladi Srbije toga doba, završio je MEDICINU, pa šta – ništa! Bio je najuspešniji ministar finasija.

 
Ekonomska politika

Neuspeh evra u deset lekcija

Arjo Klamer   
ponedeljak, 10. maj 2010.

Evro je ideologija. To je zbog toga što se od njegovog uvođenja smatralo da je on jedina mogućnost. Navodno – nije bilo alternative. Mada je čitav niz ekonomista ukazivao na scenario koji se sada odigrava, njihovi stavovi nisu bili uzimani u obzir.

 
Savremeni svet

Haos u Libiji i posle Gadafija

Vladimir Jevtić   
subota, 04. maj 2019.

Ko je general Haftar? On je imao burnu prošlost. Pomagao je pukovniku Moameru Gadafiju da dođe na vlast 1969. god. I od tada je bio pukovnikov miljenik, međutim posle neuspešnog rata sa Čadom on odlazi u Ameriku gde je i sarađivao sa CIA-e. Prethodno bio je na školovanju u Rusiji i navodno govori ruski jezik. On se nakon svrgavanja Gadafija vraća iz Amerike gde okupivši bivše Gadafijeve vojnike i uz pomoć Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata nastavlja borbu protiv islamskih terorista. Za tu borbu je dobio punu podršku Moskve u kojoj je i boravio nekoliko puta po povratku u zemlju

 

 
Prenosimo

Regionalna i globalna močvara, ili šta posle Hrvatske u EU

Saša Bižić   
ponedeljak, 01. jul 2013.

Sledeći fanatične hrvatske i bošnjačke pandane, srpski politički establišment uporno brani omiljenu igračku "integracionih procesa", jer, eto, i narodne mase žele da im Brisel bude glavni grad.

 
Ekonomska politika

Grčki rulet

Feđa Dimović   
ponedeljak, 10. maj 2010.

Ćuti se i zbog umešanosti MMF-a u sve ove mutne radnje "svetske finansijske mafije". I na Islandu, kao i u Grčkoj, MMF se pojavljuje kao neka vrsta iznuđivača koji je tu da izvrši pritisak da se vrate dugovi.

 
Savremeni svet

Nakon Venecuele sledi Nikaragva

Vladimir Jevtić   
utorak, 05. mart 2019.

 Istorija SAD i Nikaragve je bogata intervencijama. Nikaragva je strateški važna zemlja, iako u manjem stepenu nego Venecuela koja je bogata naftom. Nikaragva je obnovila pregovore sa kineskim investitorima o projektu kanala između okeana i u budućnosti bi mogla da bude konkurent Panamskom kanalu

 

 
Komentar dana

Kad AMSS pravdu deli

Milutin Stevanović   
ponedeljak, 29. avgust 2016.

Usred rasprave, jedan od „radnika AMSS“, zaleće se s leđa, u profesionalnom ragbi skoku (kao da se radi o ragbi reprezentativcu, a ne radniku AMSS) obara Jankovića, na šta ostali „radnici AMSS“ priskaču i žestoko ga udaraju. Turska porodica sablažnjena i vidno potresena prizorom, utrčavau zgradu.

 
Kulturna politika

Film "Parada" kao ideološka prostitucija

Emil Vlajki   
četvrtak, 24. novembar 2011.
U osiromašenje kulturnih vrijednosti koje je dio univerzalno sprovođenog SAD mentalnog genocida, spada i "gej film" Srđana Dragojevića "Parada", talentiranog režisera koji je prodao dušu đavolu "za šaku dolara".
 
Politički život

Zašto nije podneta krivična prijava protiv Aleksandra Vučića?! Molim vas da me izbrišete iz članstva „Pokreta za odbranu KiM“

Dejan Mirović   
ponedeljak, 03. avgust 2020.

Neosnovano odbacivanje predloga za podnošenje krivične prijave protiv Vučića je glavni razlog za moj odlazak

 
Komentar dana

EU u dve brzine?

Slobodan Janković   
utorak, 23. avgust 2016.

Mađarski referendum i austrijski predsednički izbori početkom oktobra svakako će biti novi pritisak u pravcu reformisanja EU. Ako ona krene putem dalje centralizacije, kako želi Francuska, sva je prilika da će britanski „Bregzit“ biti tek prva epizoda u osipanju naddržavne organizacije koju ekonomski predvode Berlin i Frankfurt.

 
Kulturna politika

B92 u rovu za bebe ili iz fonda u fondaciju

Jasna Zagorac Simonović   
ponedeljak, 21. novembar 2011.

A nadasve mi se dopala izjava g. Verana da treba „slaviti život“, ne samo zato što počinje vreme slava, već i zato što sam ga zamislila kao „violinistu na krovu“ sa inkubatorom u rukama, odnosno sa inkubatorom u jednoj, a najavljenim humanitarnim respiratorom u drugoj ruci.

 
Politički život

Kako su nelegalni izbori rodili oktroisani parlament?

Cvijetin Milivojević   
petak, 31. jul 2020.

Jedini legalni i legitiman put za izlazak iz ovog stanja podrazumeva da  predsednik Republike pozove na opštegrađanski i opštepolitički konsenzus. A, u ovom trenutku, imamo najmanje tri najviša građanska, nacionalna i državna razloga (ugroženo narodno zdravlje, pritisci spolja u vezi sa Kosovom i Metohijom, ekonomska kriza koja nam sledi na jesen) za povlačenje takvog poteza. 

 
Komentar dana

DSS treba hitno da napusti vlast na Voždovcu i Vračaru

Nenad Kojić   
sreda, 31. avgust 2016.

Od svih opozicionih stranaka iz Skupštine Srbije, radikali se tu ne računaju, jedino DSS ulazi u lokalne koalicije sa Srpskom naprednom strankom.

 
Kulturna politika

Hrvati i Bošnjaci nam posle srpskog jezika „pozajmljuju“ i gene?

Božidar Maslać   
petak, 25. novembar 2011.

Zamislimo kakva divna šansa za uspostavljanje identiteta novokomponovanih nacija poput Bošnjaka. Eto, nisu oni islamizirani Srbi, već najstarije stanovništvo Evrope koji tu žive u kontinuitetu već 25 tisuća godina sve zajedno sa Hrvatima.

 
Politički život

Antiruska histerija Aleksandra Vučića

Mlađan Đorđević   
nedelja, 26. jul 2020.

Vučić poput Mila Đukanovića traži način da što bezbolnije po sebe raskine vekovno prijateljstvo između srpskog i ruskog naroda. Kako bi opstao na vlasti, Vučić je spreman ne samo da izda KiM, već i da zauvek raskine bratske odnose između Srba i Rusa

 
Komentar dana

Prvi milioni

Dejan Ristivojević   
sreda, 17. avgust 2016.

 U pričama o prvom milionu se nikad nigde ne navode ortački odnosi sa političarima, prljavi trgovački dilovi tipa šećerana za dinar, nevraćanja kredita uzetih od državnih fondova i banaka

 
<< Prva < Prethodna 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Sledeća > Poslednja >>

Strana 131 od 436

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner