уторак, 19. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коментар дана

ЕУ у две брзине?

PDF Штампа Ел. пошта
Слободан Јанковић   
уторак, 23. август 2016.

 Троје лидера ЕУ, немачка канцеларка Ангела Меркел, француски председник Франсоа Оланд  и италијански председник владе Матео Ренци, састали су се у понедељак 22. августа на острву Вентотене преко пута Напуља, како би размотрили куда даље иде Унија.

Састанак се одржава на острвцету на коме је био фашистички затвор за масоне, комунисте и друге идеолошке противнике фашистичког система. У том затвору је каснији први председник Европског парламента изабраног на директним изборима и директор Римског клуба Алтјеро Спинели написао идеју о стварању будуће европске државе.

Неформални самит служи да изван институција Уније, њени јавно најмоћнији представници потраже одговоре на проблеме са којима се ЕУ носи: од већ деценију дуге економске кризе до Брегзита, мигрантске кризе и слабе одбрамбене моћи (то јест постојања само на папиру  Заједничке спољне безбедносне и одбрамбене политике), а с тим повезано, што се јавно не наводи, и односа са Русијом и САД.

У питању је уводни у низу састанака изван институционалних оквира ЕУ, а који треба да пронађу решење како и куда даље за Унију са центром у Бриселу. Осим јавно наведених разлога, тројка ће вероватно отворити и питање преустројења Уније у савез са два или више нивоа интеграција. Тим поводом је бивши председник Италије и стари британски пријатељ Карло Азељо Ћампи, у интервјуу за италијански Месађеро, изјавио да „је можда дошао тренутак да се у пракси спроведе концепт који сам раније изложио, Европа (Унија) у више брзина.”

Све су чешћи гласови о потреби стварања барем два евра – јужног и северног. Такво решење подржавају и поједини либерали у самој ЕУ. Тројка све непопуларнијих лидера, Оланд, Ренци и Меркелова, вероватно ће пробати да потражи решење за мигрантску кризу која није готова, а која зависно од Турске може да се поново отвори у пуном јеку. Најављује се стварање заједничке обалске страже, дакле, напора да се заустави стратешко и масовно пресељење становништва из Азије и Африке у ЕУ. Да ли ће то успети да реше лидери од којих први може да посустане управо Ренци, остаје да се види.

Мађарски референдум и аустријски председнички избори почетком октобра свакако ће бити нови притисак у правцу реформисања ЕУ. Ако она крене путем даље централизације, како жели Француска, сва је прилика да ће британски „Брегзит“ бити тек прва епизода у осипању наддржавне организације коју економски предводе Берлин и Франкфурт.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер