Početna strana > Rubrike
Rubrike
Prenosimo

Sporazum sa Hitlerom je bio bolji od Draškovićevog sa NATO i Dačićevog sa Tačijem

Vladan Dinić   
četvrtak, 02. maj 2013.

Rat sa NATO je prošao, ako je prošao. Istina, ne bombarduju nas, ali zato nam, kao gest svoje dobre volje - otimaju - teritoriju. Kosovo i Metohiju, uz lakonsko objašnjenje: to je realnost i situacija na terenu.

 
Ekonomska politika

Vlast vodi državu u bankrot

Mlađen Kovačević   
sreda, 14. april 2010.

U našoj vlasti ne postoji svest o ozbiljnosti krize u kojoj se nalazimo, sve se radi se od danas do sutra, prodaje sve što se prodati može i zadužuje gde god da se može. Većina tog novca zapravo odlazi u džepove tajkuna i uvoznika.

 
Savremeni svet

Orvel, Hegel, Katolonija i kosovska zamka

Felipe Saagun   
sreda, 21. novembar 2018.

 Na Kosovu je uvek bilo tako. Koalicija zapadnih zemalja, na čelu sa Nemačkom i NATO-om kao oružanom silom, pretvorila je 15.000 gerilaca i terorista u oslobodilačku vojsku, razbila teritorijalni integritet jedne zemlje i, uz pomoć Stejt departmenta Medlin Olbrajt i bivšeg finskog predsednika Martija Ahtisarija, izmislila genocid kako bi opravdala jedan nelegalni rat

 

 
Prenosimo

Velika Albanija nastaje pred našim i očima cele Evrope

Ljubodrag Dimić   
nedelja, 14. april 2013.

Nadam se da će dijalog imati teme i tempo koji Srbiji odgovara. Ipak, bilo šta da se desi u budućnosti, priča o Kosovu i Metohiji i Velikoj Albaniji ovim se neće završiti. Ona tek počinje.

 
Ekonomska politika

Srbiji je potreban monetarni suverenitet, a ne još jedan pion

Mladen Banjac   
četvrtak, 08. april 2010.

Čitalac zakona koji je nesvestan postojanja bezgotovinskog novca upada u zamku da poveruje kako su prikupljeni depoziti osnov za davanje kredita, što naravno nije istina, ali je javnost dovedena u zabludu da tako veruje.

 
Savremeni svet

"Globalisti" - kraj Imperije i rađanje neoliberalizma

Miroslav Samardžić   
subota, 08. decembar 2018.

Kardinalna greška počinjena u XX veku bila je vera u neograničenu nacionalnu nezavisnost, neoliberalni poredak zahteva prinudnu izonomiju, isti zakon za sve, nasuprot iluziji o autonomiji i vlastitim zakonima

 
Prenosimo

Slike sa Kosova - kako je Bojan Stojanović sreo Pitera Fejta

Ana Radmilović   
četvrtak, 13. jun 2013.

Tako je i glavom Hilari Klinton umela da poseti Gračanicu i hvali gradonačelnika Stojanovića kao dobar primer projekta da se od enklave napravi opština. Da se pokaže pokaže kako je plan tako dobro sklepan.

 
Ekonomska politika

Pogubne posledice ekonomskog fundamentalizma - bauk dužničke krize kruži svetom

Majkl Spens   
sreda, 17. avgust 2011.

Uprkos „reviziji očekivanja“, investitori sve više gube poverenje u delotvornost odgovora na krizu koji su ponudili političari u Evropi i SAD.

 
Savremeni svet

Ko zaista stoji iza aktuelnog talasa migracija prema SAD?

Roberto Vivaldeli   
nedelja, 11. novembar 2018.

 Nakon tri sedmice putovanja, hiljade centralnoameričkih migranata stigli su u Meksiko Siti, gde je lokalna vlast pretvorila jedan sportski kompleks u ogroman izbeglički kamp. Vlada Meksika je potvrdila, da je već oko pet hiljada migranata prešlo zemlju, i da je njih 2973 podnelo zahtev za azil. Za to vreme održavaju se izbori u Sjedinjenim Državama koji predstavljaju značajan test za predsednika Donalda Trampa

 
Prenosimo

Nabijanje na kolac Đorđa Vukadinovića

Vladimir Milutinović   
subota, 13. april 2013.

Rečenice Đorđa Vukadinovića, striktno gledano, nemaju nikakvog smisla, jedini njihov smisao je reprodukcija autoritarnog poretka plašenjem građana proizvoljnim diskvalifikacijama i šlepovanjem uz izvore autoritarnosti.

 
Kulturna politika

Veče sećanja na Če Gevaru u Ruskom domu

Mario Kalik   
sreda, 10. oktobar 2012.

U ponedeljak, 8. oktobra, povodom 45 godina od ubistva Ernesta Če Gevare, u prepunoj sali Ruskog doma održano je veče sećanja na ovog velikog argentinskog revolucionara i kubanskog državnika.

 
Politički život

Iluzija Vrhovnikovog "velikog plana"

Cvijetin Milivojević   
ponedeljak, 06. jul 2020.

Bojim se da ova vlast, ne samo „velikog plana“, nego bilo kakvog ozbiljnog, ipak, nema. Možda je čak i Proka Pronalazač džaba krečio. A da Srbijom vlada bahatost, nekompetencija i gola improvizacija

 
Komentar dana

Ko to i zbog čega plaši Engleze novim članicama EU?

Aleksandar Mihailović   
sreda, 25. maj 2016.

Da li su zagovornici „Bregzita“ iskreni kada toliko plaše građane Engleske novim kandidatima za EU, među kojima je i Srbija? BBC piše da te zemlje možda i neće pristupiti EU i da se Srbija, Crna Gora, Makedonija, Turska i Albanija neće pridružiti EU u skorije vreme.

 
Kulturna politika

Intelektualci u tranziciji i kolonijalni diskursi

Bogdana Koljević   
četvrtak, 22. septembar 2011.

Savremeni kolonijalni diskursi, u filozofskom smislu, u protekle dve decenije mahom su se koncentrisali na dve linije rekonsturisanja i reinterpetacije stvarnosti: neoliberalnu i postmodernu. Ali kakva je politička filozofija postmoderne?

 
Politički život

Novi ljudi za nova vremena

Marinko M. Vučinić   
nedelja, 28. jun 2020.

Nedostatak neizvesnosti u konačni ishod izbora, ali i delovanje kooperativnih stranaka koje su odlučile da učestvuju na ovim izborima, pokazala je svu ispraznost političkog života u Srbiji, ali i opravdanost opredeljenja Saveza za Srbiju za bojkot

 
Komentar dana

DSS i Dveri posle ulaska u skupštinu - nije vreme za euforiju, već ozbiljna preispitivanja

Nebojša Vuković   
subota, 07. maj 2016.

Čini se, da ne stoje ni tvrdnje kako je reklamna poruka koalicije Dveri i DSS-a bila najkreativnija i najkvalitetnija. Da je bila takva, ona bi koaliciju, uprkos medijskim napadima, izbacila daleko iznad cenzusa. A nije. Pored toga, za prosečnog srpskog birača, najbolja je jasna, i nedvosmislena poruka, a ne ona koja budi različite, često razlivene asocijacije kod obrazovanijeg dela populacije

 
Kulturna politika

Inteligencija između poziva i odgovornosti

Vladimir Đurđević   
četvrtak, 08. septembar 2011.

Pitanje o ulozi intelektualca u svetu, o njegovom pozivu i odgovornostima, u tom smislu nije neko izolovano „akademsko pitanje“, koje prvenstveno treba da pobudi interesovanje „naučne javnosti“, već pitanje koje se bitno tiče ljudskog umnog interesa.

 
Politički život

Srbija na tamnoj strani evropskog meseca

Miroslav N. Jovanović   
petak, 26. jun 2020.

Elita u EU baulja kroz maglu nagomilanih problema, a rešenja, ako ih ponekad privremeno pronađu, to je kao što su to činili srednjovekovni vračevi koji su prepisivali pijavice ako lek. Da li vredi činiti nepovratne ustupke EU za takvu ‘nadoknadu’?  Šta treba da učini Srbija u ovakvoj situaciji

 
Komentar dana

Ustavni sud treba da razreši postizbornu krizu

Slobodan Orlović   
utorak, 03. maj 2016.

Pravni put kroz upravo nastalu izbornu konfuziju izgleda otprilike ovako. Učesnik na izborima može da podnese prigovor ukoliko smatra da je povređeno izborno pravo. Rok je samo 24 sata od uočene povrede, donete odluke ili propusta i RIK o tome odlučuje u roku od 48 sati.

 
Kulturna politika

Avnoj, lingvistika i republički jezici

Draško Vuksanović   
ponedeljak, 12. septembar 2011.

Kome Pančić misli da se ruga u lice ovim nezaboravnim tekstom? Otkud mu ideja da ravnopravnost naroda može da proizvede besmislice koje ćemo poštovati i diskriminaciju pred kojom ćemo žmureti?

 
<< Prva < Prethodna 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Sledeća > Poslednja >>

Strana 134 od 436

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner