четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > „Желимо исто што и Холандија“
Политички живот

„Желимо исто што и Холандија“

PDF Штампа Ел. пошта
Оливер Дулић   
понедељак, 14. април 2008.
Хаг, 10 априла 2008.

„То је јако, јако фрустрирајуће“, Оливер Дулић са уздахом изјављује на крају интервјуа. Српски политичар, стар тридесет и три године, најмлађи у досадашњој историји српског парламентаризма, члан је Демократске Странке прозападног председника Тадића. Двехиљадите године био је члан „Отпора“, покрета који је стајао иза демонстрација које су срушиле Милошевића.

„Протестовао сам против Милошевића због Сребренице и због рата на Косову. Врло је фрустрирајуће за данашње власти што носе терет онога што је Милошевић починио. У Холандији водим веома отворене и искрене разговоре, али понекад сам готово обавезан да кажем: „Људи, ми смо били против Милошевића. Ризиковали смо животе како би он пао и не третирајте нас као да смо ми криви.““

Дулић делује уморно. Од понедељка је у посети Холандији и води десет до петнаест разговора дневно са холандским политичарима, како би их убедио да пристану на потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању, што би требало да буде први корак Србије према чланству у Европској унији.

Скоро читава Европска унија жели да потпише Споразум са Србијом, надајући се да ће на тај начин пружити подршку прозападним странкама на парламентарним изборима 11. маја. Једино Холандија и Белгија инсистирају на томе да је услов за потписивање - хапшење Генерала Младића.

„Нисам дошао овде да променим мишљење холандских политичара“, каже Дулић. „Дошао сам овде да објасним да имамо исти циљ. И ми желимо Младића да видимо у ћелији. Али Холандија мора да разуме да смо у Србији дошли до једне веома осетљиве тачке. У истраживањима јавног мњења практично смо изједначени са Радикалном Странком, која Младића никада неће ухапсити. Да би Младић доспео у Хаг, морамо да победимо на избор има. А да би победили, ви морате да нам помогнете“.

Србија је већ безброј пута обећала да ће ухапсити Младића. Зар није разумљиво што Холандија тражи да Србија прво треба да докаже да је озбиљна у тој намери, пре него што ЕУ да нека обећања?

„У последњих осам година имали смо много различитих влада, с много различитих људи. Али Младић се само може ухапсити ако сви инструменти - обавештајне службе, војска, полиција, правосуђе - буду у рукама проевропских снага. Ако ми победимо, Србија ће по први пут у осам година имати владу без националистичких странака. Имамо споразум с нашим коалиционим партнерима да ће Демократска Странка добити сва министарства која су неопходна да би се пронашао Младић.“

Али постоји шанса да се ССП потпише, а да Младић потом не буде ухапшен?

„Има још много корака у процесу евро интеграције, којима ЕУ Србију може да стави под притисак. ССП је само почетак. То је више симболичан, него практичан споразум“.

Зашто је онда ССП тако важан Демократској Странци да би победила на изборима?

„Седамдесет посто бирача жели Србију да види у ЕУ. Али већ ина њих осећа разочарење због мањка напретка у процесу еврои нтеграције и због независности Косова, које је, нажалост, признат о од стране многих европских земаља. Та догађања хране код Срба слику о неправди према Србији. Ови догађаји плодно су тле за Радикалну Странку, која каже да нас ЕУ не жели“.

О Косову: Демократска Странка је за евро интеграције, али против независности Косова, где је ЕУ-мисија активна. Зар то није контрадикторно?

„Тачно је да имамо различита мишљења о Косову. Али неке земље Европске уније такође не признају Косово. Мишљења смо да је потребно обострано прихватљиво решење за Косово. У будућности желимо да тражимо такво решење. Али за сада покушавамо да процес евроинтеграција и случај Косова не мешамо. Многим Србима је Косово веома осетљива тема, довољно осетљива да би одредила њихов глас“.

Мислите ли да је холандске политичаре могуће убедити?

„Јасно ми је због чега холандски политичари инсистирају на свом ставу. Они осећају моралну обавезу због Сребренице. Али мислим да је можда, можда сасвим могуће да се покаже мало стрпљења. Стрпљење може бити кључни фактор у овом случају. Следеће недеље Серж Брамерц, Главни тужилац Хашког трибунала долази у Београд. Надам се да ће доћи до закључка како Србија сарађује са трибуналом, и да ће он моћи да утиче на став Холандије.“

Да ли вас холански став љути?

„Неки холандски политичари кажу: „тек када Младић буде у авиону, Споразум о стабилизацији и придруживању може да се потпише.“ Мој боже! Морате разумети да то није тако лако. Младић има врло јаку мрежу. То није нешто што можете само да узмете и урадите.“  

(Интервју који је председник Скупштине Србије Оливер Дулић дао холандском јутарњем листу De Volkskrant“, поводом његове радне посете Холандији.)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер