Политички живот | |||
Са Вучићем су метастазирале све слабости система из доба СПС, ДСС и демократа. ДС је направила СНС. На изборе ипак треба изаћи, јер Вучића не можемо добити нокаутом, већ само на поене |
уторак, 26. октобар 2021. | |
У последњој емисији „Црно-бели свет са Ђорђем Вукадиновићем“ гостовао је социолог и политичар Борислав Новаковић, бивши градоначелник Новог Сада и високи функционер Демократске странке. Странку у којој је провео 28 година напустио је 2017. како би подржао Вука Јеремића као председничког кандидата, и како је тврдио, јер је „ДС изгубила своју мисију“. Тренутно је потпредседник Народне странке, шеф новосадског одбора ове странке и један од кључних страначких оперативаца када је реч о њеном учешћу на недавним изборима у Неготину. Освојивши 13% гласова Неготинаца, Народна странка је према мишљењу великог дела опозиционе јавности, укључујући и самог Вукадиновића, остварила солидан успех, посебно кад се узму у обзир околности у којима се гласање одвијало. Међутим, по Вукадиновићевом мишљењу, сам тај излазак, као и атмосфера која је пратила неготинско гласање, отвара питање доследности, као и сврсисходности изласка на овакве изборе. Новаковић је, као илустрацију, препричао догађај који је обележио изборни процес у Неготину:
„Видевши неправилности на бирачком месту у селу Сикуле, наш члан бирачког одбора је то рекламирао… Њега је физички напала чланица бирачког одбора из СНС и позвала полицију. Полиција долази и са бирачког места одводи нашег члана бирачког одбора. Остајемо без члана бирачког одбора који рекламира повреду изборног права односно поступка. Прича иде даље… Видевши тај незаконит поступак полиције, ми шаљемо чланове изборне комисије, дакле, акредитоване људе у име народне странке који седе у општинској комисији – да реагују. И они реагују – а полиција и њих ухапси.“ 1. „Опозиција се већ дуго налази у позицији фудбалског тима који редовно тренира, а не игра ни једну утакмицу.“ Избори у Неготину су били шлагворт овог издања „Црно-блеог света“, али се, као и обично, говорило о ширем приступу и стратегији коју би опозиција требало да заузме у својој неравноправној борби са режимом Александра Вучића. За Народну странку, неготински избори су послужили као нека врста пробе и теста за опште изборе, који треба да буду расписани предстојећег пролећа. Упитан о томе шта сматра да је овај тест показао и да ли је успео, Новаковић каже: „Ако ми очекујемо да се услови реформишу и поправе на начин на који ће Вучић да изгуби изборе – то се никада неће догодити. Ми дефинитивно не можемо једним ударцем да срушимо Вучића. Ми треба да га слабимо у пар корака, каквих год… Али независно од тога што избори нису и неће бити регуларни, ја сматрам да треба ући у борбу. Поука Неготина јесте да се треба борити, да треба користити улазак у институције, и да треба користити сваки простор, и правни и политички и медијски, да се супротставимо Вучићу. Уколико будемо инсистирали само на улици, само на протестима и уколико романтичарски будемо замишљали неку побуну која ће извести 300, 400, 500 хиљада људи у Београду, у дану када треба да се сруши Вучић, или уколико такође илузионистички будемо замишљали да ће у једном дану, на свим нивоима да изгуби све изборе… Ја мислим да то није реално. Ми морамо да уђемо у борбу. Под, нажалост, околностима и условима које диктира Вучић и који су њему наклоњени.“
Мени је само жао што су све оне слабости изборног система који су постојали и у време СПС и у време ДСС и у време Демократа, под Александром Вучићем метастазирале и претвориле се у неку врсту изборно-правног лудила. Јер ситуација коју вам описујем, ова из Неготина, јесте стварно нешто што је испод сваког нивоа политичке и правне културе. Не смемо одустати! Мој закључак је да се морамо борити. (…) Борити се по сваку цену и корак по корак, миц по миц заузимати сваки простор слободе. То је мој закључак из Неготина“, констује Новаковић. 2. „Направио си франкенштајна, франкенштајн је побегао из кавеза, франкенштајн те је победио и франкенштајн те кињи. Па зашто си, забога, правио франкенштајна?“ Новаковић сматра да је Народна странка у Новом Саду такође инфраструктурно спремна да се ухвати у коштац са СНС машинеријом, и у више наврата је нагласио значај изградње организације и међуљудског контакта при спровођењу предизборне кампање. Самог себе је у неколико наврата с поносом назвао страначким „прашинарем“, држећи до става да је број руковања са људима много моћнији од броја секунди на телевизији или лајкова на друштвеним мрежама: „Ово што се догодило у Неготину, и овај резултат од 13 одсто (а да није било тих притисака могли смо да идемо и до 20%) производ је чињенице да је тамо била странка која функционише као породица.“
Будући да је много година био један од значајнијих политичких чинилаца у ДС, домаћин је питао Новаковића о међуљудским односима унутар врха тада владајуће странке, у периоду 2010.-12, као и да ли је било флертова демократских челника са напредњацима? „Флерта? Па, ДС је направила СНС! Па, Вучић је стајао у ходнику код садашњег директора царине, који је тада био директор Телекома – Радујка, и уредно долазио по своје следовање. И тако је настао СНС. На жалост, то је био пројекат дела ДС. И то је катастрофа. (…) Направио си франкенштајна, франкенштајн је побегао из кавеза, франкенштајн те је победио, и франкенштајн те кињи. Па зашто си забога правио франкенштајна?“ - 3. „Имам утисак да је арапска фирма само шкољка, а да су преко те арапске фирме у Београд на води ушли неки други новци“ Упитан о томе шта му је прва асоцијација на помен „Београда на Води“, бивши директор Завода за изградњу града Новог Сада каже:
„Грозна грешка… Они увек користе један психолошки аргумент: Тамо су, кажу, биле страћаре, уџерице, ’пацови, змије и гуштери’,. И онда боље је да уместо ’пацова, змија и гуштера’ и уџерица имамо ово. Да можд је боље … Али наспрам онога што сте могли ту да имате, ово је катастрофа. Пре свега, заклоњена је визура. Ви када улазите у Београд, то је сада као у Будви. У Будви би логично било да високе зграде буду у позадини, да би сви имали поглед на залив, као што је логично да када баците погледа на визуру Београда, оно што је високо не буде тик уз реку. Који је смисао тога? А друго, тамо све време раде хидро-пумпе, то је ненормално, дакле, много је воде на том земљишту, ја не знам колико ће се то што су урадили одржати статички. Напокон, за „Београд на води“ је донесен „лекс специјалис“, дакле, рађено је пречицом и мимо свих законских оквира. (…) Па, извините, ако то третирате као грађевинско земљиште, па ставите га на лицитацију, па нека свако има право да конкурише унутар регулационог плана. Ми смо фаворизовали Игл Хилс, фирму из Уједињених Арапских Емирата, која је добила привилегију да гради тако што смо јој дали грађевинско земљиште, тако што су они обећали, сетите се, четири и по милијарде, на крају се испоставило да је то био кредит од неких пар стотина милиона евра.“ „Поставља се питање ко овде гради? Извините, сваки приватник, који има грађевинску фирму, из Србије, могао је то исто да уради и то на много квалитетнији начин. Па што смо онда фаворизовали ту арапску фирму? Ја имам утисак да је она само шкољка, а да су преко те арапске фирме ушли неки други новци, новци људи који су из врха СНС и који су практично преко тога опрали огромне количине новца“, закључио је Новаковић. 4. „ 'Нови Сад на води' је криминал, који прети да поплави град" - У последње време сте почели причати и о „Новом Саду на води“. И ви сте јако ангажовани, и лично и страначки, и у оквиру неких локалних удружења, а кажем, ви персонално у борби тог такозваног „Новог Сада на води. О „Београд у на води“ знамо, знамо да постоји контроверза, али се ипак много тога зна. И зна се шта је мутно, и зна се отприлике, донекле, шта стоји иза. О „Новом Саду на води“ ја не знам ништа, иако сам из Новог Сада, односно живим у Новом Саду. Имам утисак да људи у Новом Саду не знају много о томе. Дакле, хајде објасните нам о чему се ту ради. Ко стоји иза тога, ко то прави и зашто сте против тога – упитао је Вукадиновић.
„То је напад на водне површине. (...) Дакле, четири и по километра најлепшег дела новосадске обале, бродоградилиште, Рибарско острво, Каменичка ада, Шодрош.. Четири и по километра које су све претходне градске управе третирале за спорт, рекреацију, туризам, опуштање... - оно чему служи обала реке да би се поправио квалитет живота људи, да људи не живе поред реке, него на реци. А они су рекли „па ту би могле да се граде зграде“?! Зашто? Зато што ће квадрат бити, по проценама, од три до пет-шест хиљада евра“, констатује Новаковић. - Дакле, они су одлучили да помере насип петсто метара у дубину реке. Померајући насип петсто метара у корито реке, добили би 165 хектара грађевинског земљишта на којем би градили стамбено-пословни комплекс. (...) Знате шта су још урадили? Померили су мали насип према Рибарском острву и створили од 3,7 хектара, колико тренутно Галенс има, створили су још 2 хектара да би тај комплекс био већи – рекао је Новаковић. - Помињете померање насипа. Мени лаички гледано делује као опасна работа, независно сад од закона, планова и правне регулације. Заправо, померање насипа према реци делује као опасно играње које може да угрози безбедност – упитао је Вукадиновић. „Постоји безбедносни проблем, зато што на потезу од Футога до Новог Сада имате Дунав који је најслабије брањен. Ако ви избаците насип петсто метара у корито реке, ви ризикујте када вам дође плавни талас и када дође лед – да вам поплави Нови Сад“, упозорава Новаковић. (НСПМ) |