четвртак, 21. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Пристрасно и неуравнотежено „обавештење“ РИК-а противно је закону — Ниједна власт није јача од снаге народа решеног да одбрани Устав
Политички живот

Пристрасно и неуравнотежено „обавештење“ РИК-а противно је закону — Ниједна власт није јача од снаге народа решеног да одбрани Устав

PDF Штампа Ел. пошта
Младен Обрадовић   
петак, 31. децембар 2021.

Поступак промене Устава Републике Србије, заједно са референдумом који је заказан за 16. јануар 2022. године, представља велики изазов по већ нарушени правни поредак наше земље. У условима ауторитарне владавине једног човека и одсуства медијског плурализма, инсистирање на промени Устава представља опасну авантуру, у којој власт настоји да збуни и обесхрабри све који се противе уставним променама те поколеба решеност грађана да изађу на референдум и закруже НЕ.

У ред оних који доприносе најпре релативизацији правних норми, потом и отвореном безакоњу, сврстала се и Републичка изборна комисија.

Ниједном речју документ РИК-а не наводи аргументе друге стране — многобројних странака, удружења и друштвено одговорних појединаца који позивају грађане да на референдуму заокруже НЕ

Наиме, Републичка изборна комисија је донела одлуку о Обавештењу — Информацији о предстојећем референдуму, које је у штампаном облику достављено бирачима широм Србије на кућну адресу. Међутим, садржина обавештења РИК-а је таква да одражава становиште само једне стране — корумпиране власти која се залаже за промену Устава, правдајући то „напретком у европским интеграцијама“ и „јачањем владавине права“. Ниједном речју документ РИК-а не наводи аргументе друге стране — многобројних странака, удружења и друштвено одговорних појединаца који позивају грађане да на референдуму заокруже НЕ, указујући да би евентуалне измене Устава учиниле правосуђе трајно зависним од владајуће клике и закулисних интересних група, уместо да оно буде у служби грађана као носилаца суверености.

Такво неуравнотежено и пристрасно обавештење РИК-а противно је Закону о референдуму и народној иницијативи. Да бисмо указали на степен противправног деловања Републичке изборне комисије, наводимо члан 26. Закона:

„Надлежна комисија је дужна да, у року од 20 дана од дана расписивања референдума, усвоји акт којим грађанима пружа објективне информације о питању, односно акту о коме се одлучује на референдуму и да га објави на званичној веб презентацији, у медијима, а нарочито у републичком и покрајинском медијском јавном сервису и достави грађанима на адресу пребивалишта.
Информација из става 1. овог члана треба верно и у једнакој мери да одражава ставове страна које се залажу за различите одговоре на референдумско питање, и да буду доступне на свим језицима који су у службеној употреби на територији за коју се расписује референдум.
Јавни медијски сервиси су дужни да омогуће једнак приступ странама које се залажу за различите одговоре на референдумско питање, као и да омогуће равноправно и коректно обавештавање. Сви медији су дужни да обезбеде једнакост услова за оглашавање странама које се залажу за различите одговоре на референдумско питање.“

На овом месту важно је указати и на члан 2. Закона о референдуму и народној иницијативи који јасно одређује:

„Референдум се спроводи, а народна иницијатива остварује у складу са правним поретком Републике Србије.
Приликом спровођења референдума и остваривања народне иницијативе поштују се Уставом зајемчена људска права и слободе, а нарочито слобода мишљења и изражавања, слобода медија, слобода кретања, слобода окупљања, слобода удруживања и право на обавештеност.“

Наведене одредбе Закона о референдуму и народној иницијативи, јасно опредељују плуралистички карактер целокупног референдумског процеса. То ствара међузависност права и обавеза. На првом месту, обавеза се огледа у нормативном захтеву да се у актима информација/обавештења грађанима јасно ставе до знања како ставови у корист подршке промени Устава, тако и ставови који су противни промени највишег правног акта. Посебно указујемо да се велики број политичких субјеката и невладиног сектора већ определио као противник предложене промене Устава.

Стога је потпуно оправдано питање: Због чега информација коју је РИК у штампаном облику доставио милионима грађана не садржи и аргументе тихе већине која се противи променама Устава?

Наведена обавеза РИК-а директно произлази из обавезе која је утврђена чланом Чланом 21. став 1. Устава Србије, којим је утврђено: „Пред Уставом и законом сви су једнаки“.

Достављеним обавештењем, спроводилац референдума је себе ставио у улогу политичког протагонисте, а не на место независног тела које спроводи закон. Уједно, на овај начин огољена је процесна улога разних друштвених кругова у Србији. На једној страни је самопроглашена елита („реформисано“ правосуђе, законодавство, политика), на другој страни су грађани Србије — тиха већина која са неверицом посматра како се Србија разграђује пред њиховим очима.

Овом приликом такође указујемо да Уставни суд Србије и даље ћути поводом поднетих иницијатива за оцену уставности и законитости Закона о референдуму и народној иницијативи и Одлуке о расписивању републичког референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије.

Велика је непознаница начин на који ће се спроводити референдум на територији Косова и Метохије и да ли ће уопште бити организован референдум у нашој јужној покрајини, чиме се доводе у питање основна људска и грађанска права Срба и свих других држављана Србије на простору Косова и Метохије.

На основу наведених чињеница јасно је да власт свим силама настоји да предстојећи референдум претвори у наставак саге о уништавању правног поретка, па је у том циљу и Републичка изборна комисија ступила на пут отвореног кршења закона.

Ниједна власт, па ни ова, није јача од воље и снаге народа који је решен да одбрани Устав, право и слободу Србије

Због свега наведеног, тражимо:

1. Да Републичка изборна комисија у најкраћем року усвоји и достави грађанима ново обавештење о предстојећем референдуму о промени Устава, у коме ће доследно и непристрасно применити важеће законске одредбе које налажу да се верно и у једнакој мери одражавају ставови страна које се залажу за различите одговоре на референдумско питање.

2. Да РИК у сарадњи са осталим државним органима омогући референдумско изјашњавање грађана Србије на Косову и Метохији, као и наших држављана у расејању.

3. Да РИК затражи од јавних медијских сервиса да без одлагања омогуће једнак приступ странама које се залажу за различите одговоре на референдумско питање, као и да омогуће равноправно и коректно обавештавање.

Грађане Србије позивамо да покажу да нису застрашени притисцима и незаконитим поступцима власти, и да у што већем броју изађу на референдум 16. јануара 2022. и заокруже НЕ! Ниједна власт, па ни ова, није јача од воље и снаге народа који је решен да одбрани Устав, право и слободу Србије.

Председник Светосавског савеза Образ

 

 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер