субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Битка за Београд највећи заједнички руско-српски подвиг у историји
Политички живот

Битка за Београд највећи заједнички руско-српски подвиг у историји

PDF Штампа Ел. пошта
Борис Тадић   
уторак, 20. октобар 2009.

Поштовани господине председниче,

Ваше екселенције,

Драги гости и пријатељи,

Данас смо опет заједно са нашим руским пријатељима, са којима смо били увек када нам је било најтеже током наше дуге историје.

Србија памти како је Русија у Први светски рат ушла да заштити Србију и да се цар Николај Други у одлучујућим, и за Србију најтрагичнијим тренуцима Првог светског рата, током албанске голготе, одлучно заложио за Србију.

Србија памти и Други светски рат када смо били савезници у борби против нацизма, највећег зла двадесетог века.

Зато смо данас овде, сећајући се нашег заједничког подвига, наших жртава и наших снова о слободи – да заједно прославимо 65-годишњицу ослобођења Београда у времену Другог светског рата.

Мало је датума који су на тако упечатљив начин обележили историју овог града, као што је то био 20. октобар пре 65 година, када се  Београд – у рату разрушен, али никада покорен – ослободио фашистичког терора.

Битка за Београд и победа над фашизмом су највећи заједнички руско-српски подвиг у историји, изнет уз огромне жртве и патње наших херојских народа – удружених са другим народима у борби за слободу, достојанство човека, а против фашистичког зла и разарања.

Обележавајући данас 20. октобар заједно са нашим руским пријатељима, сећамо се да је прошло 70 година од почетка Другог светског рата, рата у коме су наша два народа дала огромне жртве у  јединственој борби за слободу и људско достојанство, против фашистичког зла. Ми наглашавамо братство које је потврђивано у време великих историјских искушења, и које је одраз верске и културне блискости, узајамног разумевања и солидарности.

Са Русијом смо данас у најбољим пријатељским односима и између наших земаља нема отворених питања.

Русија, својом културом и историјом, својим писцима, сликарима, композиторима, архитектима, редитељима, научницима и спортистима, у Србији ужива изузетно висок углед и неподељене симпатије грађана.

Наша је жеља да сарадња двеју земаља у будућности буде још интензивнија и квалитетнија. Слажем се са оним ко је рекао како је лепо и лако живети без терета прошлости, али да тако нећемо имати од чега да градимо будућност.

Управо ради будућности морамо се освртати уназад, памтити заједничку борбу против фашизма и чувати то искуство од заборава историје, али и од свих оних у нашем окружењу, који величају идеје фашизма, а истовремено оспоравају наше демократске капацитете, нашу приврженост универзалним вредностима цивилизације и нашу посвећеност миру и разумевању међу народима.

Србија заједно са Русијом и другим прогресивним народима баштини антифашистичку традицију, а себе види као равноправног чиниоца међу мирољубивим, демократским и политички одговорним друштвима у Европи данас.

Србија је земља која баштини антифашистичку традицију, која је у оба светска рата била жртва агресије, и која је увек припадала заједници демократских народа, са којима је, уз огромне жртве, бранила слободе, људска права и све тековине на којима се заснива данашња европска цивилизација.

Ми смо народ који је умео да очува и обогаћује своју слободарску и демократску баштину и чије је антифашистичко наслеђе доказано и увек на провери.

Србија је данас земља која се изграђује и реформише и која је на путу пуноправног чланства у Европској унији. Србија је данас отворено, демократско и толерантно друштво. Србија је правна држава која се најодлучније супротставља заговорницима насиља, политичког екстремизма, расне, верске мржње и нетолеранције.

У њој, уверавам вас, никада неће бити места за политику насиља и екстремне политичке организације које манипулишу националним идентитетом и националним осећањима.

Наша земља одбија сваку врсту претњи силом у решавању сукоба између држава и народа. Али ми одбијамо и сваки вид нарушавања међународног права, угрожавање територијалног интегритета и темеља на којима се заснива међународно право – а за наше Косово и Метохију борићемо се упорно и доследно – мирним, политичким и дипломатским средствима.

Наше антифашистичко наслеђе обавезује нас да тако делујемо.

Хвала на пажњи.

(Обраћање председника Србије Бориса Тадића на свечаној академији поводом 65-годишњице ослобођења Београда, којој је присуствовао и председник Руске Федерације Дмитриј Медведев)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер