петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Београд у пакету или нови избори
Политички живот

Београд у пакету или нови избори

PDF Штампа Ел. пошта
Сузана Грубјешић   
уторак, 17. јун 2008.

 

Уколико Социјалистичка партија Србије не одустане од коалиционог споразума за Београд који је склопила са Српском радикалном странком и Демократском странком Србије, Г 17 плус неће подржати ни мањинску владу коју би на републичком нивоу направили Демократска странка и социјалисти, каже у разговору за „Политику”, Сузана Грубјешић, члан Председништва ове партије. Она је, међутим, убеђена да је такав расплет „99,99 одсто немогућ”.

„То се неће десити. С ким ће социјалисти у Београду одлучује се на вишем нивоу у тој партији, а не у Градском одбору. Када направимо републичку владу, формираће се иста коалиција и у Београду и где год је то могуће у Србији“ каже Грубјешић.

Функционери ове странке су, да подсетимо, до сада више пута понављали да неће ући у републичку владу ако ЗЕС и СПС не формирају власт у Београду.

Ви ћете их условити да уколико се са вама договоре на републици, „среде ствари” и у Београду?

Нема трговине са Београдом. Од тога не одустајемо и то је став наше коалиције „За европску Србију“.

Колико је реално очекивати да ће бити раскинут коалициони споразум за Београд – ту нема дисонантних тонова као за републичку владу?

Није одрживо да власт у Београду буде опозиција републичкој власти. СПС ће морати да се потруди да, уколико је са нама на власти на републичком нивоу, власт у Београду прави са коалицијом „За европски Београд ”. То је нешто што се подразумева.

Да ли бисте били вољни да са ДСС-ом формирате власт у главном граду?

Ништа не бисмо имали против тога. Али очигледно је то немогуће због тврдог става ДСС-а да више неће ни са ДС-ом ни са нама ни на једном нивоу.

Бурна реакција ДСС-а уследила је након сугестија да се „ослободе” Коштунице, па да се онда са њима сарађује?

Не желим да улазим у то, али уколико ДСС, која је од 2000. године заједно са ДС-ом на власти у Београду, сада оштро критикују ту исту власт. То је, најблаже речено, некоректно.

Докле се може ићи у прагматизму, како евентуални савез ДС-а и СПС-а објашњавају не само странке са листе ЗЕС-а него и европски званичници и стране дипломате у Србији?

Наравно, постоји разлика између идеолошке и реалне политике. Ово што се сада дешава је реална политика која мора да има своје границе, као што и прагматизам мора да има своје границе. Циљ коалиције ЗЕС-а је убрзани процес европских интеграција, добијање статуса земље кандидата за чланство у ЕУ до краја ове или почетка наредне године, стављање на белу шенгенску листу, снажан економски развој и одговорна социјална политика. Уколико су спремни да са нама раде на остварењу тог циља, ја то не бих назвала прагматизмом него реалношћу. Без икакве дилеме.

Да ли би било прагматизма да су радикали на месту социјалиста, да су вам они неопходни за владу?

Надам се да ће радикали променити своју политику у погледу европских интеграција, али не верујем да ће се то десити у догледно време, мада би то било јако добро за ову земљу. За разлику од свих земаља у окружењу и бивших земаља источног блока, ми једини немамо политички консензус око најважнијег питања, а то је пут којим ова земља треба да иде. За сада овде постоји већина која жели да се убрза процес европских интеграција и да Србија што пре постане део најуспешнијег мировног, политичког и економског пројекта после Другог светског рата – Европске уније. Радикали су се јасно определили против европског пута и зато не могу да буду коалициони партнер проевропским снагама.

Колико је за вас спорна прошлост Драгана Марковића Палме као партнера у влади, на шта се позивају неки противници вашег будућег савеза?

Уколико су и он и ПУПС и социјалисти спремни да раде на испуњењу програма који је понудила Коалиција за европску Србију, добродошли су. То не значи амнезију, ни у случају Драгана Марковића Палме, ни у случају социјалиста. Ја свакако нисам особа која ће улепшавати њихову прошлост или истицати идеолошку блискост која међу нама не постоји, али сам спремна да заједно радимо на стварању економски јаке, политички стабилне, европске Србије.

Колико су тачне спекулације да ће Ивица Дачић бити потпредседник владе задужен за безбедност и министар полиције?

Не знам да ли је то тачно. Када почну формални разговори са коалицијом СПС-ПУПС-ЈС, сазнаћемо више и о кадровским предлозима.

Ако буде тако, како вама то изгледа? Колико је то лоше и за владу и за Дачића, јер ће се, уколико не буде сарадње са Хагом, прст упирати у Дачића, чија странка се противи хапшењу хашких оптуженика?

Док су социјалисти подржавали мањинску владу Војислава Коштунице, било је 18 одлазака у Хаг, што хапшења, што добровољних предаја, па ниједног тренутка нису ускратили подршку тој влади. Стога не бих рекла да је сарадња с Хагом препрека за формирање нове владе, јер је то међународна обавеза Србије, која је потврђена и домаћим законодавством.

Мислите да СПС више није тврд у ставу да не треба изручивати оптужене Трибуналу?

Већ су показали на делу да су свесни обавеза које је ова држава преузела још 1995. потписивањем Дејтонског мировног споразума.

То, мислите, раде због својих бирача?

За две и по године, колико је трајала мањинска влада, могли су – да су хтели – да ускрате подршку после хапшења, изручења и добровољних предаја. Понављам, држава Србија мора да испуњава преузете обавезе, свиђало се то неком или не.

Мислите ли, дакле, да би полиција хапсила хашке оптуженике, ако би Ивица Дачић био министар полиције или потпредседник владе задужен за безбедност?

Без обзира на то ко буде на челу МУП-а, мораће да савесно и одговорно обавља тај посао. Ивица Дачић није изузетак од тог правила.

Како коментаришете спекулације да је Млађан Динкић главни посредник у „куповини” Сулејмана Угљанина да се приклони вама?

Странка Сулејмана Угљанина ишла је на изборе у Коалицији за европски Санџак и јасно ставила до знања с којим странкама жели да сарађује након избора. Врло брзо смо се договорили о партнерству које ће, надам се, трајати дуже од нове владе.

Како ћете помирити Расима Љајића и Угљанина?

Немамо амбиција никога да миримо, али и до сада су заједно седели у влади Бајрам Омерагић и Расим Љајић. И у Скупштини су и једни и други били део једне већине, а тако ће бити и убудуће.

Шта ће бити први потез владе ДС-а и СПС-а?

Као посланик, најпре очекујем да Скупштина ратификује ССП са што већим бројем гласова. Влада ће морати да се фокусира на економски развој, прилив преко потребних страних инвестиција, отварање нових радних места. Мораће и да заврши предлоге свих заосталих европских закона и да их што пре пошаље Скупштини на усвајање.

-----------------------------------------------------------

Нема пара у буџету за захтеве ПУПС-а

Колико је реалан захтев Кркобабића да се одмах по формирању владе пензије повећају за 10 одсто?

Захтеви могу да буду реални само ако се земља убрзано економски развија, ако дођу нови инвеститори, уколико се отворе нова радна места која ће финансирати повећање пензија. Све друго је социјална демагогија. За чувену швајцарску формулу обрачуна пензија потребан је новац кога у српском буџету нема. Они то врло добро знају. Повећања пензија могу да буду поступна и у складу са растом плата и производње. Неће бити да ПУПС представља све пензионере ове земље, јер их има 1,7 милиона, а цела коалиција СПС-ПУПС-ЈС освојила је око 300.000 гласова.

Али би те захтеве подржали сви пензионери?

По тој логици, сви буџетски корисници би могли да траже повећања, а такви потези воде у додатни раст инфлације која је већ на двоцифреном нивоу због превисоке јавне потрошње.

Значи неће бити повишице пензија од 10 одсто кад се формира влада?

Око милијарду евра инвестиција чека на формирање проевропске владе. То је нешто што може да побољша животни стандард свих грађана, укључујући и пензионере.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер