недеља, 05. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > 15 идеја за Београд какав заслужујемо
Политички живот

15 идеја за Београд какав заслужујемо

PDF Штампа Ел. пошта
Драган Ђилас   
четвртак, 08. фебруар 2018.

1. Решавање саобраћајних проблема настављањем брутално прекинутог пројекта изградње прве линије метроа од Земуна и Новог Београда до врха Устаничке улице, пројектима средњег нивоа попут прављења булевара од петље Хиподром ка Раковици, као и мини променама као што је укидање жуте траке у улици Војводе Степе

2. Убрзана изградња обданишта због повећања броја новорођене деце у Београду у периоду од 2010. године до данас. Бесплатан боравак деце у обдаништима (3% градског буџета)

3. Изградња школа у деловима Београда где постоји потреба. Увођење школских полицајаца и медицинског особља у сваку основну и средњу школу. Бесплатни уџбеници за све основце.

4. Оснивање Центра за превенциу школског насиља, јер према подацима Министарства просвете Србије само у последња три месеца, 44% ученика је било жртва насиља. Развијање толеранције међу децом кроз посебне програме, уз обавезно поштовање закона о удаљености кладионица и коцкарница од школа и деце

5. Захтев за преношење надлежности са Републике на град у области здравства, школства и безбедности што ће резултирати повећањем плата у овим секторима од 15%. Средства ће бити обезбеђена раскидом уговора за спалионицу смећа по коме Београђани треба да плаћају страној фирми 50 милиона евра годишње наредних 30 година.

6. За пензионере којима је смањена пензија правна и организована помоћ у борби да се та противуставна и противправна одлука поништи и да им се врати новац који им је узет. За пензионере који примају до 20.000 динара, тринаеста пензија у том истом износу (1,5% градског бужета)

7. 150 евра субвенције за станарине или стамбене кредите за младе брачне парове који немају некретнине на своје име и чији родитељи немају више од једне некретнине у власништву у оквирном трајању од 5 година

8. Увођење четвртог бесплатног покушаја вантелесное оплодње (ВТО) као и омогућавање паровима који су добили дете кроз програм ВТО да на исти начин добију још деце (0,1% градског буџета)

9. Поново покретање изградње објекта за аутистичну децу у Денковој башти које је био спреман за реализацију још крајем 2013 године. Обезбеђивање асистента пратиоца за свако дете са сметњама у развоју.

10. Озбиљне промене у вођењу културне политике Београда. Формирање Савета за културу, естетске комисије у области архитектуре, изградња позоришта на Новом Београду, изградња Природњачког музеја, годишње стипендије писцима - уметницима који пишу књигу или припремају изложбу...

11. Заустављање процеса приватизације ПКБ-а и онемогућавање било ког облика приватизације комуналних система. Увођење радничког акционарства у градским предузећима по моделу какав је био предложен за ПКБ.

12. Формирање самосталних општина Батајница, Калуђерица, Дунавски венац. Решавање комуналних проблема рубних делова града попут канализације системом плитког укопа како је то урађено у Сурчину у периоду од 2008. до 2012. године

13. Покретање програма курсева за обучавање за посао људи са инвалидитетом који желе да раде. Поништавање свих умањења субвенција за ратне војне инвалиде и породице палих бораца и спречавање најављеног рушења споменика на Савском тргу.

14. Ангажовање домаћих правних стручњака и архитеката како би се Београд на води вратио Београђанима и како би све што се гради било у складу са духом и изгледом нашег града.

15. Формирање креативног тима Београда састављеног од људи који су се истакли у својим професијама и прављење стратегије шта је све потребно Београду у наредних 15 година како бисмо генерацијама оставили пројекте који би били значајни за развој и модернизацију града.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер