понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Културна политика
Културна политика
Културна политика

Нове године и њихови јунаци

Радојка Тмушић Степанов   
недеља, 12. јануар 2014.

Код Словена је још у паганским временима постојао Деда Мраз, божанско биће – владар зимске хладноће, снега и ветра, залеђених река и снежних сметова. У почетку је приказиван као свемогући старац огромног раста и дугачке браде. У веровањима старих Словена је сматран за чаробњака са прилично суровим карактером.

 
Културна политика

Фашизам више није "ante portas", него нам је у кући

Радојка Тмушић Степанов   
субота, 28. децембар 2013.

Наши неписмени дедови су наизуст знали епску поезију, ''Горски вијенац'', српске легенде, приповетке и бајке и тако су вековима и одржали златне нити српског памћења. Ја сам као дете од своје бабе Зорке, кроз епске песме чула сву историју српског рода и још пре поласка у основну школу знала ''Ко не дош'о на бој, на Косово''.

 
Културна политика

Политикантска провокација - хоће ли бити изложбе у Приштини?

Маринко М. Вучинић   
среда, 18. децембар 2013.

Наравно да је изложбу о злочинима над Србима немогуће одржати у Приштини, али се зато и пре отварања ове изложбе у Београду превентивно ствара атмосфера да ће она бити изложена нападима екстремних десничарских група, и то као доказ да у Србији доминира национализам и ксенофобија.

 
Културна политика

Узалуд вам труд свирачи...

Маја Радонић   
субота, 14. децембар 2013.

Будући да пројекат ревизије историје Великог рата ипак неће донети очекиване резултате у европској историографији, могао би заживети макар делимично на српској јавној сцени, а самим тим у српској свести, па и у историографији, што да не. 

 
Културна политика

Култ PISA тестова - вештине уместо образовања

Френк Фуреди   
четвртак, 05. децембар 2013.

Писина методологија процене првенствено се занима за вештине, а не за знање. Ова пристрасност у корист вештина не би нужно морала да буде проблем, када не би истовремено била чврсто везана за аверзију према примату образовања утемељеног на знању (knowledge-based education).

 
Културна политика

Његошу и Кустурици у част, или зашто у Андрићграду није било „првих“ Срба и Црногораца

Миланко Шеклер   
субота, 30. новембар 2013.

Дошли су само они, због којих ће и захваљујући којима ће, овај град вечно и да живи и постоји. Само они. А и ко би други?

 
Културна политика

Случај Петница - најлакше је окривити државу

Трифун Ристић   
петак, 08. новембар 2013.

Петница јесте велико благо Србије, коју је као што се види држава и раније помагала, а и треба да и даље да помаже, посебно када се зна да се код нас просипа и украде толико новца. Али, пошто је Петница НВО, односно приватна установа, није прикладно да се држава зове у помоћ чим нешто запне.

 
Културна политика

Зашто је важно подржати Фајгеља

Милорад Вукашиновић   
уторак, 29. октобар 2013.

Осећам потребу и да истакнем да је исконструисани „случај Фајгељ“ изнова актуелизовао и питање односа политичког и културног обрасца на нашим просторима. Од почетка XX в. доминира пракса по којој политички образац одређује оквире много трајнијег и важнијег – културног обрасца.

 
Културна политика

Опасна веза - слобода медија и "слободно тржиште"

Зоран Ћирјаковић   
уторак, 22. октобар 2013.

Питање да ли је пресудила неспособност, саможивост или комбинација различитих мотива је академско и, чак и за тужну причу о Б92, све мање важно. Оно што је именовањем Мирковића, који је годинама био Матићев најближи сарадник, постало значајно јесте како је изгледала "визија" коју је донедавно спроводио.

 
Културна политика

О једном "отвореном писму", или "ко влада културом, влада и заједницом"

Маринко М. Вучинић   
петак, 18. октобар 2013.

И модел који је предложен у отвореном писму испоставља захтеве снажног и добро организованог лобија у нашој култури који је схватио да се поново отворила прилика за креирање културног обрасца, у коме ће се остваривати политика одустајања од политике конституисања националног идентитета.

 
Културна политика

Амбасадори у опанцима

Златко Богатиновски   
недеља, 05. јануар 2014.

Такав репертоар је у ових 65 година постојања и рада „Кола“ обухватио преко 160 кореографија. Од растурања СФРЈ 1991. године, уместо југословенског етно - простора, репертоар Ансамбла  покрива етнокореолошке области Србије и Црне Горе, као и области из бивше Југославије у којима живи или је живео српски живаљ са око 40 кореографских дела.

 
Културна политика

Конфесионалност, а не језик кључни за разликовање Срба и Хрвата

Владислав Ђорђевић   
недеља, 22. децембар 2013.

Разлика између Срба и других штокаваца није лингвистичка него конфесионална. Стога је за утврђивање српског националног идентитета верски чинилац пресудан. Лако је разликовати Србина и Мађара по језику, али је немогуће разликовати Србина и Хрвата по језику. Стога је изградња православне верске свести кључан чинилац у изградњи српске националне свести.

 
Културна политика

Виртуални интелектуалац као агент виртуалног капитала

Јован Павловић   
понедељак, 16. децембар 2013.

Они који другачије мисле „изабрали“ су да се повуку, након што су обесмишљени, исмејани, маргинализовани. Концентрацијом виртуалног капитала, и спремношћу да у датом моменту на датом месту својим приливом обесмисли све, спречава се сваки облик другачијег промишљања.

 
Културна политика

"Тамо далеко" као опасна песма - одговор Ивану Меденици

Маринко Вучинић   
среда, 11. децембар 2013.

Иван Меденица је далеко од става да је представа отворена књига, јер говорећи да су српски патриотизам и музика која га оличава укаљани ратовима из деведесетих, за чије је вођење и покретање најодговорнија Србија, само демонстрира своју идеолошку затвореност, необјективност и искључивост.

 
Културна политика

Кад фазани лете, или диктатура (нео)либерализма

Александар Ђурђев   
уторак, 03. децембар 2013.

Србија је земља у којој су неистомишљеници диктатуре неолиберализма унапред осуђени као конзервативни, клерикални, рудиментирани изданци мрачног средњег века, сувишни чланови друштва који су, малтене, неспособни и неподобни за живот у савременом свету. 

 
Културна политика

Патетични клише и "пеглирање" живота

Марко Радовановић   
уторак, 19. новембар 2013.

Неко ко не живи у Србији би након слушања песме закључио да се само националисти, патриоте, православни верници и навијачи повезују у групе, док су (ваљда) „педери“, „Хрвати“ и „Шиптари“ слободни, индивидуалистички и демократски настројени људи који пропагирају толеранцију, људска права и остале (полу)празне речи којима значење измиче.

 
Културна политика

"Забавник" и толерантна дискриминација

Јован Павловић   
четвртак, 07. новембар 2013.

Тест представља леп пример дискриминације најављене на претходној страни. Наиме, поред празне приче фрапантно је да ни у једној ситуацији није понуђено толерантно решење. У првом примеру, уколико дете не жели да буде тужибаба или мргуд, преостаје му да се пасивно помири са наметнутом ситуацијом. Није ли управо то пристајање на породично насиље? 

 
Културна политика

Политички преврат – савремени приступ

Марко Парезановић   
недеља, 27. октобар 2013.

Спроведена је анализа насилних и ненасилних облика политичких преврата, с тежиштем на њиховим сличностима и разликама. Разматрани су релевантни аспекти безбедносне заштите армије и органа државне безбедности, органа извршне и законодавне власти.

 
Културна политика

Његош и етос слободе

Александар Лукић   
недеља, 20. октобар 2013.

Његош је у Горском вијенцу досегао романтичарски захтев за универзалношћу – сјединивши филозофију и поезију, учинио је поезију животном, а филозофију ангажованом у пракси чија је највећа вредност слобода насупрот ропству.

 
Културна политика

Полемика у Шведској поводом „Параде поноса“ у Србији

НСПМ   
петак, 11. октобар 2013.

Сем тога Селимовић инсистира на повезивању ЛГБТ питања са прозападном оријентацијом Србије у спољнополитичком смислу. Избор за или против ЛГБТ у том случају се чини као избор између Европске Уније и НАТО пакта с једне стране и Русије с друге.

 
<< Прва < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа > Последња >>

Страна 10 од 40
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер