четвртак, 21. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Културна политика
Културна политика
Културна политика

Прилог расправи о законској заштити српског писма и језика (I)

Никола Танасић   
петак, 31. август 2018.

Помало парадоксално, почињемо са питањем заштите писма пре него што се посветимо заштити језика. Ово одражава проблематичну чињеницу да ћирилица представља основну одлику која српски језик одваја од самопроглашених језичких стандарда бивше браће (и бивших Срба) у региону, али пре свега произилази из чињенице да је управо ћирилица онај аспект српског језикословља и писмености који је највише угрожен. 

 
Културна политика

Цар Николај Други као трагични херој Косовског завета

Никола Танасић   
среда, 18. јул 2018.

Србија има право да очекује да Русија буде верна икони цара Николаја и његове мученичке породице само у оној мери, у којој је сама спремна да буде верна икони цара Лазара и косовских мученика. 

 
Културна политика

Брука и срамота на малој матури или цела Србија се острвила на децу ни криву ни дужну

Павле Ћосић   
среда, 27. јун 2018.

Замислите да имате 13-14 година и да треба да препознате овог човека, овако мрљавoг и неуверљивог, а познат вам је, није да није... Могли сте га током школовања негде већ видети. У рубрици историја.  Могуће је да су овај пут састављачи теста желели да изађу у сусрет деци с једним лаким питањем, међутим, питање није гласило по чему је познат Доситеј Обрадовић, шта је учинио, која су његова дела, него је требало препознати његову слику.

 
Културна политика

„Соло“ – најпознатији свемирски каубој поново потеже први

Никола Танасић   
субота, 09. јун 2018.

И то је морало да се догоди. Остварење „Соло – прича о Звезданим ратовима“ редитеља Рона Хауарда постало је први филм из Лукасове франшизе за који се очекује да ће пропасти на биоскопским благајнама. Објективних разлога за релативно лош успех „Солоа“ је много, али срећом по редитеља и екипу филма, ниједан од њих у основи нема никакве везе са квалитетом филма који су снимили.

 
Културна политика

Из архиве НСПМ - Цеца: скаредност без заштите

Јована Папан   
недеља, 06. мај 2018.

 Уколико су њени "небулозни" стихови, неминовни плод спреге примитивизам/ криминал/национализам, ратни злочини, што све нашу рају по провереној формули баца у транс, како онда објаснити чињеницу да и велике и многопоштоване светске музичке звезде баратају са стиховима сличне уметничке "разине"? Каквој прљавој идеолошко/шовинистичкој епизоди из своје биографије дугују на пример Бритни Спирс или Мадона своје бисере?

 

 
Културна политика

Серијал „Пространство“ – слобода, империјализам и реалполитика у XXIV веку

Никола Танасић   
петак, 16. фебруар 2018.

Овај серијал убедљиво и са много талента захвата суштину унутрашњих сукоба у људском друштву, а све да би нам причао једну у великој мери вечну причу о хуманости и отуђењу, емпатији и ксенофобији, баналности зла и узвишености добра, а све то стављено у реалполитички контекст који је сасвим примењив на савремено друштво. И који му је, можда, преко потребан. 

 
Културна политика

Генерација тужних смајлија - зашто су нам деца све незрелија и неприпремљенија за живот

Јована Папан   
субота, 20. јануар 2018.

 Наравно, и да, док их васпитавамо и припремамо за живот, не заборавимо да су управо они та генерација на коју морамо да рачунамо да ће бити довољно смела и зрела да свет за неке нове клинце мења набоље. И то не онај виртуелни.

 
Културна политика

Писци, политика и лажи - књиге које (ни)су завршиле у пламену и бункеру

Саша Бижић   
четвртак, 21. децембар 2017.

Да ли у властитим колекцијама имате књиге – духове? Аутор ових редова посједује два таква романа – “Расуло” Боре Ћосића и “Уклетог Србијанца” Ивана Ивановића.

 
Културна политика

Јован Јовановић Змај о изразу „паор“

Душан Ковачев   
уторак, 14. новембар 2017.

Коме дакле треба то непрекидно јавно кићење наших честитих ратара срамним изазом паор? Наравно, господским политикантима који јако воле да њих народ бира да би они тим народом владали. Ето, баш на то нас је упозорио чика-Јова Змај пре сто тридесет година.

 
Културна политика

Брисел и српски магарци – ЕУ занима само независност Косова и унитарна Босна, све остало је илузија

Зоран Ћирјаковић   
петак, 20. октобар 2017.

Док год се овде власт, макар и јако споро, креће у очекиваном правцу и док год нема убистава новинара и опозиционих активиста, Брисел све друго може да гурне под тепих „стабилности“ и камуфлажног „Прајда“, заклони цоол фикусом у виду ЛГБТ премијерке. 

 
Културна политика

Поводом предлога измена и допуна "Закона о језику и писмима" - о идентитету, самопоштовању и комплексима ниже вредности

Предраг Пипер   
четвртак, 09. август 2018.

Ово је први пут да је једно Министарство културе Србије смогло снаге, па и смелости, да темељно припреми и предложи закон који би могао обезбедити ћирилици законски статус који јој у српској култури припада, мада цео тај поступак неки сада потцењивачки називају кампањом. 

 
Културна политика

"Случај Хандановић" или време СНС забаве и разоноде

Маринко М. Вучинић   
петак, 06. јул 2018.

У условима у којима живимо, припадност Пинковом „забављачком“ погону и јасно изражена партијска лојалност сасвим су довољна препорука да се постане организатор најважнијих културних програма и дешавања у Београду. То је само још један пример свеприсутне бахатости и неприкривене осионости напредњачког режима

 
Културна политика

Косовска „мека моћ“ у Шпанији и дилентантизам српске културне дипломатије

Невенка Стојчевић   
понедељак, 25. јун 2018.

Моћни атлантистички лоби у Шпанији не престаје да се залаже да Шпанија призна Косово. Али, какви су стање и учинци српске „меке моћи“ и културне дипломатије у Шпанији, најважнијој европској земљи која не признаје независност Косова? И шта се тренутно преко две наше главне испоставе - Амабасаде Србије у Мадриду и хиспано-српског културног Удружења „Иво Андрић“, пројектује по питању српског становишта?

 
Културна политика

Трезвено о „Немањићима“ – нереална очекивања, јавашлук и нешто мало зле намере

Никола Танасић   
уторак, 08. мај 2018.

Једино што конструктивно можемо да урадимо са „Немањићима“ јесте да пажљиво проберемо те сцене, и та места, и кажемо: „ово, дајте још овога!“. Јер како тренутно ствари стоје, „Немањићи“ су и даље најбоља домаћа ТВ серија о средњем веку коју смо икада имали. 

 
Културна политика

О куполи Храма, руском утицају и црквенословенском језику

Никола Танасић   
субота, 24. фебруар 2018.

Претходних дана имало смо прилике да прочитамо и чујемо неке веома скандалозне и варварске изјаве - што од припадника „другосрбијанске“, што од припадника номинално „српско-патриотске“ јавности – на тему употребе црквенословенског језика у осликавању Храма Светог Саве.

 
Културна политика

Идеја политичке коректности води у аутоцензуру

Емир Кустурица   
петак, 02. фебруар 2018.

На западу већ постоји оно што је некад било у комунизму – аутоцензура. Они су ту аутоцензуру увели кроз идеју политичке коректности, дакле све оно о чему не треба да се прича, они као дисциплиновани људи који припадају протестантском и католичком одгоју, они то врло лако прихватају. 

 
Културна политика

„Последњи џедаји“ – необични „Звездани ратови“ и борба за равнотежу Силе

Никола Танасић   
субота, 23. децембар 2017.

Основни задатак нове трилогије „Звезданих ратова“ био је да филмској публици открије оно што је публика цртаних филмова и стрипова већ одавно знала – да је хоризонт далеке галаксије потенцијално бескрајан, и да се унутар њега може одвијати небројено много различитих прича које немају везе са Луком Скајвокером и Дартом Вејдером.

 
Културна политика

"Сенке над Балканом" - између Шотре и Холивуда

Никола Танасић   
понедељак, 04. децембар 2017.

Серија „Сенке над Балканом“ Драгана Бјелогрлића је већ након прве емитоване епизоде изазвала бурне реакције публике – док је већина била одушевљена подизањем техничких стандарда домаће филмске продукције (укључујући ту и приповедачке поступке) на до сада невиђен ниво, критичари са, условно говорећи, „српске деснице“ гласно су негодовали због „искривљивања историјских чињеница“ и „блаћења српског народа и великана српске историје“

 
Културна политика

„Матилда“, „Сила привлачења“ и „Викинг“ – нови руски филм у очима српске публике

Никола Танасић   
петак, 10. новембар 2017.

Практично нема бољег доказа да су српско-руски односи знатно бољи данас него пре десет-петнаест година од чињенице да је већ неколико година потпуно нормална ствар видети савремене руске филмове на репертоарима српских биоскопа.

 
Културна политика

Преображај Срба и "демистификовање" косовског завета

Маринко М. Вучинић   
субота, 30. септембар 2017.

Најављени раскид с косовским митом и видовданским заветом предочен је као један од услова за дефинитивно решавање косовског питања и стварање услова за „историјски договор“ Срба и Албанаца. Залагање за разградњу овог, по неким мишљењима погубног и анахроног мита део је укупних настојања да се оствари једна од кључних идеја председника Републике Александра Вучића о неопходности промене и преобликовања свести српског народа, који и даље робује својим ирационалним историјским представама и митоманским заблудама.

 
<< Прва < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа > Последња >>

Страна 5 од 40
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер